هند پس از ماه ها وقفه نخستین پرتاب فضایی سال 2020 را انجام داد

به گزارش مجله سایه، در حالی که سازمان پژوهش های فضایی هند (ISRO) پس از مدت ها وقفه به دلیل کرونا، ساعتی پیش با پرتاب موشک پولار و قرار دادن چندین ماهواره در مدار، به برنامه پرتاب های فضایی خود بازگشت، یک شرکت فضایی خصوصی چین نیز امروز نخستین پرتاب مداری عملیاتی خود را با موفقیت انجام داد.

هند پس از ماه ها وقفه نخستین پرتاب فضایی سال 2020 را انجام داد

بازگشت هند به پرتاب های فضایی پس از ماه ها وقفه

پنجاه و یکمین پرتاب موشک پرتابگر ماهواره پولار (Polar Satellite Launch Vehicle) یا به طور خلاصه PSLV در ساعت 15:12 به وقت محلی (13:12 به وقت تهران) از مرکز فضایی ساتیش دوان (مرکز فضایی ساتیش داوان) در سواحل شرقی هند انجام شد.

مراحل چهارگانه این موشک به طور یک درمیان از سوخت جامد و مایع استفاده می کنند. محموله اصلی این موشک ماهواره EOS-1 بود که برای مشاهدات آب وهوای زمین، کشاورزی، کمک در هنگام بلایای طبیعی، زمین شناسی، جنگلداری، یخ های دریایی و نظارت نظامی از طریق سیستم تصویربرداری دیافراگم مصنوعی (SAR) استفاده می شود.

ماهواره EOS-1 با استفاده از امواج رادیویی به جای نور مرئی می تواند تصاویر را حتی در هنگام شب و به کمک پرتوهای X در هوای ابری هم پوشش دهد. این ماهواره 62 کیلوگرمی که بخشی از صورت فلکی ماهواره ای تصویربرداری راداری ری ست (RISAT) است، در ارتفاع 576 کیلومتری از سطح زمین با 37 درجه شیب نسبت به خط استوا قرار گرفت.

در کنار این ماهواره اصلی، 9 ماهواره دیگر هم قرار داشت که به ترتیب شامل 4 ماهواره کوچک Kleos Scouting Mission شرکت کلیوس اسپیس (Kleos Space) از لوکزامبورگ، 1 ماهواره نمایشگر فناوری از لیتوانی و 4 ماهواره کوچک لمور (Lemur) سنجش از دور برای آمریکا بود. در مأموریت امروز قرارگیری هر 10 ماهواره در مدار با پیروزیت انجام شد.

این مأموریت در ابتدا برای دسامبر 2019 برنامه ریزی شده بود اما با توجه به همه گیری کرونا که موجب تعطیلی مرکز فضایی ساتیش داوان شد، تا نیمه نخست و سپس نیمه دوم سال 2020 به تعویق افتاد. بدین ترتیب با پرتاب امروز سازمان پژوهش های فضایی هند پس از 11 ماه به عملیات پرواز فضایی بازگشت و نخستین پرتاب هند را در سال 2020 رقم زد.

هند با برنامه های فضایی گسترده می کوشد سهم خود را در این حوزه افزایش دهد. از جمله کاوشگر چاندرایان 2 که سال گذشته به سمت قطب جنوب ماه پرتاب شده بود، چندی پیش نخستین سال حضور در قمر زمین را با پیروزیت پشت سر گذاشت.

نخستین پرتاب شرکت چینی گلکتیک انرژی

از سوی دیگر شرکت گلکتیک انرژی (Galactic Energy) چین هم ساعاتی پیش با نخستین پرتاب موشک سرس-1 (Ceres-1) خود توانست ماهواره کوچکی را در مدار قرار دهد. این موشک سوخت جامد چهارمرحله ای در ساعت 02:12 منطقه زمانی شرقی (10:42 به وقت تهران) از مرکز پرتاب ماهواره جیوکوآن (جیوچوان) در نزدیکی بیابان گبی (Gobi Desert) به فضا پرتاب شد.

ماهواره 50 کیلوگرمی تیانکی-11 (Tianqi-11) که توسط شرکت فناوری فضایی شانگهای (Shanghai ASES Spaceflight Technology) توسعه داده شده است، به عنوان بخشی از صورت فلکی ماهواره ای اینترنت اشیا آخرالزمان (تیانکی) به مدار خورشیدآهنگ (SSO) فرستاده شد. این پرتاب درحالی انجام می شود که در هفته های گذشته ماهواره تیانکی-6 (Tianqi-6) این مجموعه هم توسط موشک لانگ مارچ 2-سی در مدار قرار گرفته بود.

پرتاب پیروز امروز، گلکتیک انرژی را به دومین شرکت خصوصی چین تبدیل می کند که توانایی قرار دادن ماهواره ها در مدار را دارد. این شرکت به طور کلی چهارمین شرکت خصوصی چین است که برای پرتاب مداری تلاش می کند و در حال حاضر همه پرتاب های خود را با پرتابگرهای سوخت جامد انجام خواهد داد. هرچند قصد دارد رویکرد خود را در طراحی موشک ها به سمت استفاده از موشک های پیشرفته سوخت مایع گسترش دهد.

موشک سرس-1 این شرکت با طول 19 متر و قطر 1.4 متر، توانایی حمل 350 کیلوگرم بار تا مدار پایین زمین یا 230 کیلوگرم بار را تا مدار خورشیدآهنگ دارد. این موشک شامل سه مرحله سوخت جامد و یک مرحله نهایی سوخت مایع پیشرفته است.

این شرکت از زمان تأسیس در سال 2018 در مجموع 43 میلیون دلار سرمایه جمع کرده است و رقبای آن شامل آی اسپیس (iSpace)، لنداسکیپ (Landscape) و وان اسپیس (OneSpace) هم در ماه های اخیر سرمایه های زیادی را جذب کرده اند. موضوعی که نشان دهنده حمایت قوی از شرکت های پرتاب خصوصی است. اضافه شدن اینترنت ماهواره ای به فهرست زیرساخت های تازه چین توسط کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین (NDRC) باعث افزایش قابل توجه بودجه شرکت های ماهواره ای تجاری در این کشور شده است.

عکس کاور: موشک پولار هند در سکوی پرتاب

Credit: ISRO

منابع: Nasa Space Flight, Space News

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5980

به "هند پس از ماه ها وقفه نخستین پرتاب فضایی سال 2020 را انجام داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند پس از ماه ها وقفه نخستین پرتاب فضایی سال 2020 را انجام داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید