صالحی : مراحل عقد قرارداد برای ساخت 2 نیروگاه هسته ای با همکاری چین طی شده است

به گزارش مجله سایه، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مراحل عقد قرارداد برای ساخت دو نیروگاه هسته ای با همکاری چین طی شده و در سفر رئیس جمهوری چین به تهران یکی از موضوع های مورد آنالیز خواهد بود.

صالحی : مراحل عقد قرارداد برای ساخت 2 نیروگاه هسته ای با همکاری چین طی شده است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرنگاران، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مراحل عقد قرارداد برای ساخت دو نیروگاه هسته ای با همکاری چین طی شده و در سفر رئیس جمهوری چین به تهران یکی از موضوع های مورد آنالیز خواهد بود.

صالحی که به مناسبت روز هوای پاک امروز سه شنبه با مترو به محل کار می رفت، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در روز اجرای برجام بر همکاری کشورها در توسعه هسته ای ایران تأکید شده است، گفت: بعضی کشورهای اروپایی و آسیایی از جمله چین، ژاپن و کره جنوبی آماده همکاری هستند و شرایط با قبل تفاوت نموده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: دو نیروگاه هزارمگاواتی با هزینه بالغ بر 300هزار میلیارد ریال اولین پروژه نیروگاهی ما بعد از نیروگاه بوشهر است که کلنگ آن در بهمن ماه به زمین زده می گردد.

وی اضافه کرد: پروژه های بعدی ما نیروگاه های کوچک صدمگاواتی است که اولین قرارداد آن در مراحل اولیه است و پس از توافق نهایی با طرف چینی منعقد می گردد.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: جانمایی این دو نیروگاهی که چینی ها قرار است بسازند در سواحل مکران نزدیک چابهار است.

احداث بیمارستان هسته ای در تهران

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره احداث بیمارستان هسته ای نیز با بیان اینکه با یاری شهردار تهران زمین خوبی در بوستان ولایت به این کار اختصاص یافته، گفت: با وزارت بهداشت نیز تفاهم های لازم صورت گرفته و امیدواریم در فاصله امروز تا انتها سال کلنگ زنی آن انجام گردد.

صالحی اظهار داشت: توافقنامه ها برای این پروژه صورت گرفته و در حال تأمین اقتصادی این پروژه هستیم. این بیمارستان نزدیک به 10هزار میلیارد ریال هزینه در برخواهد داشت و یکی از بزرگترین بیمارستان های غرب آسیا خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه به دلیل استفاده از تجهیزات هسته ای در این بیمارستان، احداث آن مدت زمان بیشتری طول می کشد، اضافه کرد: سعی کردیم ابتدا پول آن را تأمین کنیم که خوشبختانه منبعی برای آن معین شده و امیدواریم ساخت بیمارستان، پس از کلنگ زنی شروع گردد و در سال آینده با جدیت پیش برود.

معاون رییس جمهوری گفت: بهره برداری کامل از بیمارستان پنج سال طول می کشد، که قرار است به صورت مرحله به مرحله شروع به کار کند.

گستره همکاری های ایران و آژانس عمیق تر می گردد

صالحی در مورد سفر یوکیا آمانو به تهران نیز با ابراز هم اکنون در دوره پس از برجام هستیم گفت: ایران مانند هر کشور دیگری عضو عادی آژانس بین المللی است و دیگر مانند سابق نیست.

وی ادامه داد: در این سفر در مورد نحوه پیشبرد نظارت هایی که در چارچوب برجام تعریف شده است صحبت کردیم. همچنین درباره فرصت ها و همکاری های فنی میان ما و آژانس که در این 12 سال به خاطر تحریم ظالمانه از دست دادیم صحبت هایی کردیم و از ایشان خواستم با جدیت این فرصت های از دست رفته را با ایجاد کارگاه های آموزشی بیشتری برای مهندسین و کارشناسان ما جبران نمایند.

معاون رئیس جمهوری با اظهار در مجموع نقشه راهی را تنظیم کردیم که چگونه در چارچوب های جدیدی که ایجاد شده بحث برجام و پروتکل الحاقی و بازرسی ها را پیش ببریم اضافه کرد: در گذشته تعداد نسبتاً مناسبی از کارشناسان ایرانی در آژانس به عنوان متخصص کار می کردند، ولی در این مدت عده ای از آنها بازنشسته شده و عده ای نیز رفته اند و در مجموع تعداد ایرانی ها خیلی کم شده است.

وی گفت: یکی از تقاضاهایمان این بود که با جدیت نسبت به به کارگیری کارشناسان ایرانی در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین اقدام گردد.

صالحی تأکید کرد: در مجموع گستره همکاری های فنی ما هم عمیق تر و هم بیشتر می گردد.

در حال اجرای پروتکل الحاقی هستیم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در ارتباط با پروتکل الحاقی تعهد نموده ایم در زمانی که برجام اجرایی گردد، به اجرا درآید. بنابراین الآن دو روز است که می توانیم بگوییم طبق تعهدمان پروتکل را ما به اجرا گذاشته ایم.

صالحی با تأکید بر اینکه آینده توسعه بهره برداری از دانش هسته ای در ایران روشن و تابناک است، گفت: علاوه بر ابراز علاقه کشورهای اروپایی برای همکاری در ساخت نیروگاه هسته ای و سایر بخش ها، کشورهای آسیایی مانند چین، ژاپن و کره جنوبی نیز آماده سرمایه گذاری در توسعه فناوری هسته ای ایران هستند.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: در گذشته فقط روسیه آن هم در ساخت نیروگاه برق هسته ای با ایران همکاری داشت، اما اکنون بسیاری از کشورها آماده همکاری هستند.

صالحی با اعلام ما هیچ گاه همکاری و همراهی روسیه در زمان سختی را فراموش نمی کنیم گفت: دوستانی که در دوران سختی با ما همراهی کردند، مطمئناً در بعد از اجرای برجام در همکاری با ایران امتیاز بیشتری خواهند داشت و این امری است که رئیس جمهوری نیز بر آن تأکید دارند.

سفر رئیس جمهور چین به ایران

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به سفر هفته آینده رییس جمهور چین به ایران و مذاکرات با این کشور برای ساخت نیروگاه های کوچک برق در ایران گفت: آینده صنعت هسته ای ایران بسیار روشن است.

وی اضافه کرد: در بیانیه ای که آقای ظریف وزیر امور خارجه و خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روز اجرای برجام قرائت کردند بر همکاری کشورها در زمینه هسته ای با ایران تأکید شده است.

صالحی در ادامه در مورد برنامه نمادین سفر درون شهری با مترو نیز اظهار داشت: هوای پاک نباید فقط یک شعار باشد، بلکه باید تبدیل به یک باور عمومی گردد.

وی با اابراز هنوز به باور عمومی نرسیده ایم گفت: از طرف دیگر هم می بایست اقدامات واقعی و اجرایی انجام بدهیم که با توصیه نمی گردد.

صالحی در مورد جلوگیری از آلودگی هوا اضافه کرد: هرنیروگاه هزارمگاواتی، هفت میلیون تن گازهای گلخانه ای در سال فراوری می نماید. هم اکنون حدود هفتادهزار مگاوات توان نصب شده برق داریم که چنانچه همه اینها هسته ای بود، جلوی انتشار 490میلیون تن گازهای گلخانه ای را می گرفت.

وی بیان کرد: این کار، سرمایه گذاری عظیمی را می طلبد که در این خصوص در هفته های آینده عملیات احداث نیروگاه های جدید با مشارکت روسیه در بوشهر را شروع می کنیم.

صالحی در انتها توضیح داد: باید سعی کنیم هم از برق هسته ای و هم از انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی های خورشیدی و باد که در کشورمان بسیار یافت می گردد استفاده کنیم.

منبع: تسنیم
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2330

به "صالحی : مراحل عقد قرارداد برای ساخت 2 نیروگاه هسته ای با همکاری چین طی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی : مراحل عقد قرارداد برای ساخت 2 نیروگاه هسته ای با همکاری چین طی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید