آمریکا با عربستان برای تنبیه کانادا همکاری کرد

به گزارش مجله سایه، آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ روابط چندان خوبی را با کانادا تجربه نکرد و اوج تنش میان رهبران دو کشور در اجلاس سران جی هفت که در کانادا برگزار گردید به خوبی نمایان شد.

آمریکا با عربستان برای تنبیه کانادا همکاری کرد

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

یادآور می گردد که ترامپ پس از خروج از کانادا بدون امضای بیانیه پایانی اجلاس جی هفت، اظهارات تندی را علیه نخست وزیر کانادا ایراد نموده بود. دورهمی سران گروه هفت کشور صنعتی در کانادا به خاطر دلخوری اعضای این بلوک از تعرفه های ترامپ بر واردات فولاد و آلومینیوم شروع شد و با قهر رئیس جمهوری آمریکا وارد فاز جدیدی شد.

ترودو نخست وزیر کانادا در یک کنفرانس خبری گفته بود که به ترامپ هشدار داده است از یک ژوئیه (10 تیر) دست به اقدامی تلافی جویانه زده و تعرفه های سنگینی بر کالاهای آمریکایی وضع خواهد نمود. این سخنان بهانه ای به دست ترامپ داد تا ترودو را ضعیف و اظهاراتش را اشتباه توصیف کند و امضایش را از زیر بیانیه پایانی نشست سران گروه هفت پس بگیرد.

اما اختلافات ترامپ با کانادا فقط این مورد نبود و انتقاد مقامات کانادایی از عهد شکنی های واشنگتن موجب خشم کاخ سفید شده بود.

از همین رو زمانیکه ریاض به بهانه انتقاد کانادا از وضعیت حقوق بشر در عربستان، اقدامات تنبیهی علیه اوتاوا در نظر گرفت این شائبه به وجود آمد که چرا عربستان تا کنون اقدامی علیه کانادا انجام نداده بود و به یکباره دست به این حرکت زده است؟

در همان روزهای ابتدایی شروع اختلافات عربستان با کانادا، بعضی منابع اعلام کردند که ریاض به تحریک واشنگتن دست به این کار زده است.

در همین رابطه گزارشی که امروز صبح رویترز در خصوص خودداری آمریکا از میانجیگری میان کانادا و عربستان منتشر نموده بر قوت این شایعه افزوده است. هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این زمینه گفته است: هر دو طرف می بایست این مساله را به صورت دیپلماتیک بین خودشان حل و فصل نمایند. ما نمی توانیم برای آنها این کار را انجام دهیم. آنها باید با یکدیگر موضوع را حل نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 391

به "آمریکا با عربستان برای تنبیه کانادا همکاری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا با عربستان برای تنبیه کانادا همکاری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید