کابینه دولت جانسون وچالش بر سر نحوه اجرای برگزیت

به گزارش مجله سایه، اعضای دولت بوریس جانسون درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در موعد مقرر و برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام دچار اختلاف نظر جدی شده اند.

کابینه دولت جانسون وچالش بر سر نحوه اجرای برگزیت

بر اساس گزارش های منتشر شده جولیان اسمیت وزیر مشاور در امور ایرلند شمالی هوادار اجرای برگزیت با توافق جدیدی است که دولت هفته گذشته با اتحادیه اروپا بدست آورد. او به اعضای دولت گفته است که برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام کار بی فایده ای خواهد بود.

اسمیت و بعضی از دیگر وزرای دولت معتقدند که رای موافق مجلس بر سر کلیات لایحه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گواهی است که توافق نامه جدید برگزیت نیز به تائید مجلس می رسد.

کلیات لایحه برگزیت سه شنبه گذشته با اختلاف 30 رای از سوی نمایندگان مجلس عوام انگلیس به تایید رسید، اما لایحه مد نظر دولت برای خروج از اتحادیه اروپا تا خاتمه ماه جاری میلادی رای لازم را کسب نکرد.

گزارش ها از داخل دفتر نخست وزیری حاکی است که موضوع برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام از سوی دومینیک کامینگ مشاور ارشد و پرحاشیه نخست وزیر انگلیس رهبری می گردد. گفته می گردد زمانی که جانسون در ملاقات با جرمی کوربین رهبر حزب اصلی مخالف دولت، درباره زمان مورد احتیاج برای آنالیز جزئیات توافق نامه برگزیت سئوال کرد، کامینگ دست خود را به نشانه اعتراض بالا برده و از نخست وزیر خواسته تا این بحث را متوقف کند.

همچنین جیکوب ریس موگ معاون مجلسی نخست وزیر که به عنوان چهره ای تندرو در خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به شمار می رود خواستار تاخیر برگزیت و برگزاری انتخابات زودهنگام تا پیش از خاتمه امسال میلادی است.

بر اساس یک نظرسنجی اجرا شده، اعضای عمومی حزب حاکم محافظه کار بر سر برگزاری انتخابات زودهنگام وحدت نظر ندارند. یکی از نمایندگان این حزب به نشریه گاردین گفته است: ترجیح می دهم روی توافق نامه برگزیت متمرکز شویم. بهتر است این توافق نامه به تائید مجلس برسد، پیش از آنکه رای دهندگان را درگیر کنیم.

از سویی، نمایندگان مجلس نگران هستند که دولت انگلیس، برگزیت بدون توافق را اجرا کند. این مساله زمانی اهمیت پیدا می نماید که بدانیم نخست وزیر انگلیس پس از رای گیری سه شنبه گذشته در تماس تلفنی با دونالد توسک رئیس شورای اروپا و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تصریح نموده است که به رغم درخواست لندن برای تاخیر برگزیت، موضع دولت همچنان برای خروج از اتحادیه اروپا در تاریخ 31 اکتبر (9 آبان) برجاست.

سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس در این باره گفت: جانسون به روشنی اعلام نموده است که تاخیر در خروج این کشور از اتحادیه اروپا به نفع دو طرف نخواهد بود و توافق برگزیت بایستی تا پیش از خاتمه اکتبر به تائید مجلس برسد.

شنیده ها حاکی است جانسون به امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه گفته که با درخواست لندن برای تمدید مهلت برگزیت مخالفت کند. شاید به همین خاطر بود که نماینده شورای اروپا در امور برگزیت دیروز تاکید نمود؛ انگلیس باید در رابطه با تاخیر در خروج این کشور از اتحادیه اروپا شفاف سازی و اعلام کند گام بعدی آنها چه خواهد بود.

میشل بارنیه در گفت وگو با مجله سایه در بروکسل اضافه کرد؛ تصمیم گیری درباره اعطای مهلت بیشتر برای اجرای برگزیت بر عهده رهبران 27 کشور عضو اتحادیه اروپا و رئیس شورای اروپا در همین رابطه مشغول رایزنی است.

بر اساس آخرین مهلت مشخص شده از سوی اتحادیه اروپا، انگلیس تا خاتمه ماه جاری میلادی فرصت دارد تا بروکسل را ترک کند. با این حال انتظار می رود که این مهلت دست کم تا سه ماه دیگر تمدید و به انگلیس فرصت داده گردد تا بحران برگزیت را سامان دهی کند.

روند تحولات و شنیده ها از فضای داخل مجلس انگلیس حاکی است که بیشتر قانون گذاران از طرح تمدید برگزیت و برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام حمایت می نمایند. به این ترتیب شاید رای دهندگانی که سه سال پیش به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند، بتوانند با انتخاب حزبی که به دیدگاه آنها نزدیک باشد، قفل برگزیت را باز نمایند. در این مدت باید منتظر ماند و دید واکنش اتحادیه اروپا به موضوع تاخیر برگزیت چیست.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1180

به "کابینه دولت جانسون وچالش بر سر نحوه اجرای برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابینه دولت جانسون وچالش بر سر نحوه اجرای برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید