چگونه داروهای غیرقابل مصرف را معدوم کنیم؟

به گزارش مجله سایه، دارو ها نقش موثری در درمان بسیاری از بیماری ها دارند اما نگهداری از داروهای تاریخ گذشته در منزل بسیار خطرناک است و باید معدوم شوند.

چگونه داروهای غیرقابل مصرف را معدوم کنیم؟

به گزارش خبرنگار در هر خانه ای، مکانی برای داروها اختصاص داده شده و با توجه به اینکه ایرانی ها بیش از مردم سایر کشور داروهای بدون نسخه خریداری می نمایند، این مکان ها به تدریج تبدیل به یک ذخیره کوچک دارویی می گردد.

زمانیکه دیگر احتیاجی به داروها نباشد، لازم است که برای جلوگیری از خطرات احتمالی، دارو ها را به شکل مناسبی دور بریزیم. دارو هایی که حتی از تاریخ مصرف آن ها یک روز گذشته باشد، مواد آلوده و سرطان زایی را در هوا متصاعد می نمایند.

روش های صحیح انهدام دارو های تاریخ گذشته و یا مصرف نشده به توضیح زیر است:

- دارو ها را بدون خرد کردن قرص ها و کپسول ها از بسته بندی اصلی خارج کنید و با مواد ناخوشایندی مانند تفاله چای مخلوط کنید. مخلوط را در کیسه پلاستیکی دربسته قرار دهید و سپس داخل سطل زباله بیندازید. مخلوط حاصل را می توانید همچنین در قوطی حلبی خالی یا دیگر ظروف مشابه بریزید تا از نشت دارو یا ریختن آن به بیرون از سطل زباله جلوگیری گردد.

- شربت ها و سوسپانسیون ها را در فاضلاب ریخته و بطری آن را در زباله دان بیندازید.

- شربت متادون که برای درمان نگهدارنده اعتیاد به مواد مخدر توسط پزشک تجویز می گردد، بسیار خطرناک است. به هیچ عنوان نباید این دارو را در یخچال و در دسترس بچه ها و یا در ظروف مخصوص فرآورده های خوراکی و نوشیدنی مثل بطری نوشابه نگهداری کرد، زیرا ممکن است به اشتباه خورده و باعث مرگ افراد گردد. برای انهدام این دارو را باید در فاضلاب ریخت و بطری را پس از آبکشی دور انداخت.

- قبل از دور انداختن بطری خالی دارو، دستور مصرف روی آن را برای جلوگیری از مصرف نابجا مخدوش کنید.

- تعداد کمی از دارو ها هستند که ممکن است ذاتاً خطرناک باشند یا با مصرف تنها یک دوز در فردی که دارو به او تعلق ندارد، کشنده باشند. برای جلوگیری از مصرف این مواد توسط بچه ها، حیوانات خانگی یا دیگر افراد، به محض اینکه دیگر مورد احتیاج نباشند باید سریعاً به وسیله فاضلاب دور ریخته شوند.

- چنانچه شرکت سازنده دارو، روشی را برای معدوم سازی دارو روی بسته بندی آن ذکر نموده باشد، باید بر اساس آن عمل کنید.

- دارو های خود را به دوستانتان ندهید. چراکه پزشک بر اساس سابقه بیماری دارو را برای شما تجویز نموده است و دارویی که برای شما موثر بوده است چه بسا برای دیگری خطرناک باشد.

- اگر راه صحیح دور ریختن دارو را نمی دانید از یک داروساز سوال کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5202

به "چگونه داروهای غیرقابل مصرف را معدوم کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه داروهای غیرقابل مصرف را معدوم کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید