5 قدرت که صبر داشتن در دنیای امروز به ما هدیه می دهد

به گزارش مجله سایه، در دنیای امروزی که تجربه اینترنت پرسرعت و لذت های آنی بر ما حکمرانی می نمایند، ما عادت نموده ایم که زیاد منتظر چیزی نمانیم. در حقیقت روزهایی که مجبور بودیم صبورانه منتظر بارگذاری یک صفحه وب یا دانلود یک فایل چند مگابایتی باشیم، گذشته است. اما آیا به نظرتان در میان این سرعت و سهولتی که تکنولوژی مدرن برای ما فراهم نموده، چیزی ارزشمند را از دست نداده ایم؟

5 قدرت که صبر داشتن در دنیای امروز به ما هدیه می دهد

روزهایی که با شادی هفته ها یا ماه ها منتظر می ماندیم تا نامه ای از عزیزانمان دریافت کنیم، مدت ها است که گذشته است. سفرهای حماسی که زمانی در میان دریاها انجام می شد گاه ماه ها یا حتی سال ها به طول می انجامید. اما امروزه، ما در عرض چند ساعت می توانیم به سرتاسر دنیا سفر کنیم و خدمه پرواز در طول سفر دائماً ما را با تفریح ها و تنقلات مختلف سرگرم می نمایند تا حواسمان را از این روند نه چندان طولانی منحرف نمایند و با این حال ما هنوز هم از اینکه چقدر طول می کشد تا به مقصد خود برسیم شکایت داریم.

بعضی از مالکین بزرگترین شبکه های اجتماعی دنیا معتقدند که مهم ترین ویژگی انسان مدرن بی حوصلگی او است. در واقع ما همه چیز را می خواهیم و دقیقا در همان لحظه خواستن، آن چیزها را می خواهیم.

اگر تا به حال با تماشا یک اتاق انتظار تا آستانه فروپاشی عصبی پیش رفته اید یا در حالی که در ترافیک گیر نموده اید، با تمام وجود به در و پیکر ماشینتان مشت و لگد زده اید، باید بگوییم که شما تنها نیستید. دنیای ما دنیای لذت های فوری است، جایی که انتظار در کوتاه ترین صف ها ما را وادار می نماید فوراً گوشی هایمان را برداریم و آغاز به پیمایش در شبکه های اجتماعی کنیم.

اما متأسفانه، ناتوانی ما در صبر کردن و پذیرش انتظار و تأخیر در ارضا شدن احتیاجهایمان ممکن است مضر باشد. تحقیقات نشان می دهد که بی حوصلگی پیامدهایی جدی برای سلامت روان و جسم ما دارد از جمله شرایط سلامتی ضعیف تر، تسریع فرایند پیری و حتی افزایش احتمال درگیر شدن در فعالیت های مجرمانه.

برعکس، پذیرفتن لذت انتظار برای رویدادهای مثبت می تواند خلق و خوی ما را تقویت کند و زندگی در لحظه حال را آسان تر کند.

کاهش توانایی ما برای لذت بردن از پیش بینی های مثبت، ما را از غوطه ور شدن عمیق در سفر زندگی باز می دارد، بدون اینکه بر روی یک هدف نهایی خیالی متمرکز شویم.

یک مثال واضح این است که در یک رستوران نشسته اید و می بینید که گارسون با غذای شما نزدیک می گردد. شما صاف می نشینید، لبخند می زنید، یا حتی قاشق و چنگال خود را مرتب می کنید و منتظر امتحان کردن طعم و بافت شگفت انگیز غذایتان می شوید. به محض خوردن اولین لقمه، این هیجان کاهش می یابد و تبدیل به یک رضایت زودگذر می گردد. وقتی تقریباً غذایتان تمام شد، این حس شادی کاملاً از بین رفته است و ما دیوانه وار آغاز به جست وجوی منبع لذت بعدی خود می کنیم (دسر؟ نوشیدنی؟).

ناتوانی ما در پذیرش انتظار عمدتاً نتیجه سرعت سریع زندگی مدرن است، جایی که فناوری تمام بخش های روزمره ما را اتوماتیک و بهینه سازی نموده است. بهره وری و کارایی تنها عناصر حاکم بر زندگی ما هستند و فضای کمی برای چشیدن شیرینی انتظار برای چیزی ارزشمند به جای مانده است.

رسانه های اجتماعی بی حوصلگی ما را تشدید می نمایند و دائماً ما را با هجوم تصاویر و ویدیوهای 12 ثانیه ای از خوابیدن یک گربه یا توضیحاتی در خصوص 15 استفاده بهینه از ماژیک یا روش هایی برای رسیدن سریع تر به اهدافتان، بمباران می نمایند. در واقع شرکت های تجاری می دانند که ما چقدر بی صبر هستیم و از این مسأله برای فروش محصولاتی که نوید نتایج غیرممکن را در بازه های زمانی کوتاه به ما می دهند، سوء استفاده می نمایند. مثلا پمادی که ظرف 10 ثانیه پوستتان را مثل برف سفید می نماید یا خمیردندانی که با یک بار شست وشو دنداهایتان را سفید و براق می نماید.

با این همه حق انتخاب فوری، چگونه می توانیم یاد بگیریم که سرعت زندگی خود را کمی آهسته تر کنیم، از تجربه انتظار لذت ببریم و هنر گمشده صبر را در آغوش بگیریم؟

چگونه انتظار رضایتمندی ما را از زندگی بیشتر می نماید؟

انتظار یک شمشیر دو لبه است. تفاوت زیادی بین انتظار برای یک اتفاق بد و انتظار برای چیز خوب وجود دارد. تمرکز بر آنچه ممکن است در آینده خوب پیش نرود معمولاً کار مفیدی نیست و باعث می گردد برای یک رویداد دو بار رنج بکشید. اما انتظار مثبت یک پادزهر مهم برای زندگی مدرن است. به شما می آموزد که از هیجان انتظار برای یک اتفاق خوب به جای ناامید شدن از اینکه هنوز اتفاق نیفتاده است، لذت ببرید.

بی حوصلگی ریشه در این ایده دارد که شما باید در جای دیگری باشید و از جایی که اکنون در آن هستید احساس نارضایتی کنید.

پذیرفتن فرآیند انتظار نقطه مقابل بی صبری است. این مسأله اعتماد به این حقیقت است که دقیقاً همان جایی هستید که باید باشید و از انتظار برای چیزهای هیجان انگیز آینده لذت می برید. لحظات هیجان انگیزی مانند تعطیلات همواره پس از آغاز خیلی زود به انتها می رسد، پس چرا از هر لحظه منتهی به آن لذت نبرید؟

هیجان انتظار، هیجان رسیدن، و حدس و گمان در خصوص آنچه در آینده رخ می دهد، اغلب می تواند احساسات مثبت بیشتری نسبت به خود رویداد ایجاد کند. حتی یک مطالعه نشان داد که پیش بینی رویدادهای مثبت به طور منحصربه فردی قادر به القای احساسات مثبت و کاهش استرس هستند.

در واقع تصور چیزهای خوب پیش رویمان باعث می گردد در لحظه فعلی احساس بهتری داشته باشیم. این کار می تواند انگیزه، خوش بینی و صبر را افزایش دهد و تحریک پذیری را کاهش دهد. پیش بینی مثبت به ما یاری می نماید تا با لحظات سخت کنار بیاییم، فضای کمتری برای افکار منفی باقی بگذاریم و بعلاوه ما را تشویق می نماید که صبر کنیم و منتظر لحظات شادتر در آینده باشیم. در حقیقت این نور موجود در انتهای تونل است که بسیاری از ما به آن احتیاج داریم.

وقتی به چیزهایی فکر می کنیم که بیشتر منتظرشان هستیم، اغلب به رویدادهای بزرگ مانند سفرهای خارج از کشور، عروسی ها یا تولدها فکر می کنیم. اما آیا می توانیم از قدرت پیش بینی مثبت برای بهبود خلق و خوی خود در زندگی روزمره هم استفاده کنیم؟

اگر بتوانیم سرعت زندگی خود را کم کنیم و یاد بگیریم در حالی که منتظر لحظات مثبت کوچک در زندگی روزمره خود هستیم، احساس قدردانی و شادی کنیم، پاسخ کاملاً مثبت است.

چگونه می توان از قدرت انتظار استفاده کرد؟

  1. به انتظار چیزهای کوچک بنشینید و فرارسیدن آن ها را جشن بگیرید؛ خواه قهوه صبحتان باشد، تماس تلفنی با یک دوست یا صرفاً یک قسمت تازه از سریال مورد علاقه تان، در پی لحظاتی باشید تا در انتظار تجربه های لذت بخش باشید.
  2. در لحظه حال زندگی کنید؛ حتی زمانی که مشتاقانه در انتظار چیزی هستید، از تله این فکر که وقتی اتفاق بیفتد همه چیز بهتر خواهد شد دوری کنید. هیجان دانستن اینکه یک رویداد مثبت در افق است را در آغوش بگیرید. به احساسات فیزیکی انتظار توجه کنید. ضربان قلب شما بالا رفته است؟ آیا می توانید ارتعاش انرژی را در دست ها و پاهای خود احساس کنید؟ آیا برایتان سخت است که یک جا بنشینید، زیرا خیلی شاد هستید؟
  3. در خلق چیزهایی که باید منتظرشان بمانید، نقش فعالی داشته باشید؛ اگر می توانید تقویم اجتماعی خود را به شیوه ای استراتژیک برنامه ریزی کنید تا رویدادهای مثبت در پی رویدادهای چالش برانگیز یا استرس زا باشند. پس از گذراندن وقت با یکی از اعضای چالش برانگیز خانواده، به پیاده روی برود. برنامه ها نباید بزرگ باشند (نکته 1 را ببینید). این بخش می تواند به سادگی گنجاندن در آغوش کشیدن همسرتان در فهرست کارهایتان باشد.
  4. بپذیرید که هیجان و عصبانیت می توانند با هم وجود داشته باشند؛ اغلب، چیزهای هیجان انگیز با خطرات بالقوه یا چیزهایی که ممکن است اشتباه پیش بروند دست به دست هم می دهند. این احتمالات را بپذیرید و اطمینان داشته باشید که می توانید هر چیزی را که برای شما پیش می آید مدیریت کنید. هیجان و عصبانیت متضاد قطبی نیستند (هر دو اساساً فقط انفجار آدرنالین و انرژی هستند) و فقط افکار ما آن ها را خوب یا بد تفسیر می نماید. سعی کنید با احساسات یا افکار چالش برانگیز مبارزه نکنید، بلکه به آن ها توجه کنید، آن ها را بپذیرید و تأیید کنید، و سپس حرکت کنید و به لذت بردن از هیجان انتظار ادامه دهید.
  5. رویاپردازی را در آغوش بگیرید؛ اگر هیچ رویداد واقعی وجود ندارد که منتظر آن باشید، خلاقیت خود را با تصور چیزهایی که شما را هیجان زده یا علاقه مند می نماید، برانگیزید. اجازه دهید ذهنتان سرگردان باشد و خود را در حال شرکت در فعالیت های مختلف مجسم کنید. هنگامی که چیزی را پیدا کردید که شما را هیجان زده کرد، با برنامه ریزی رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید. برای خودتان آن کلاس موسیقی یا آواز را رزرو کنید، آغاز به تحقیق در خصوص مقصد تعطیلاتی کنید که همواره آرزویش را داشته اید، یا با همکارتان تماس بگیرید که فکر می کنید معاشرت با او در خارج از محل کار لذت بخش است.

نکته انتهای

در خصوص عمل انتظار نکات زیادی برای گفتن وجود دارد. انتظار فضایی را برای ما ایجاد می نماید تا در لحظه مکث نموده، تأمل کنیم و حضور داشته باشیم. وقتی مجبور می شویم منتظر بمانیم تا دانلود یک فایل تمام گردد، این فرصت را داریم که از زندگی دیجیتال خود عقب نشینی نموده و با محیط اطراف خود درگیر شویم.

به جای خیره شدن بی صبرانه به نوار پیشرفت، می توانیم این لحظات سکون را در آغوش بگیریم. می توانیم یک لحظه نفس بکشیم، به عضلات خود کشش دهیم یا به سادگی از پنجره به بیرون خیره شویم. این درنگ های کوتاه به ما این امکان را می دهد که حواس مان باشد و دوباره با افکار و احساسات خود ارتباط برقرار کنیم.

یادگیری انتظار و شکیبا بودن یک مهارت مهم است. این مهارت به ما می آموزد که آرام بمانیم، روی تصویر بزرگ تر تمرکز کنیم، به زندگی خود و آنچه احتیاج داریم و می خواهیم انجام دهیم به طور کلی نگاه کنیم. به ما می آموزد که انسان بهتری باشیم، به دیگران فضا بدهیم، به خود و دیگران زمان بدهیم تا فکر نمایند. انتظار بعلاوه ما را راضی نگه می دارد. ما را سالم نگه می دارد. ما را متمرکز نگه می دارد و در انتها ما را عاقل نگه می دارد.

و قبلاً بسیار رایج تر از امروز بود چون چاره ای جز انتظار نبود.

منابع: Free to Pursue, The SHE DEFINED story, Antonia

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 تیر 1402 بروزرسانی: 29 تیر 1402 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 15769

به "5 قدرت که صبر داشتن در دنیای امروز به ما هدیه می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 قدرت که صبر داشتن در دنیای امروز به ما هدیه می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید