ورود اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت به بورس ، دیجی کالا، تپسی، کافه بازار و اسنپ وارد بورس می شوند؟

به گزارش مجله سایه، رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار با اشاره به جلسه امروز 21 تیر ماه شورای عالی بورس برای ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس گفت: اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شهریور ماه وارد بورس می شود.

ورود اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت به بورس ، دیجی کالا، تپسی، کافه بازار و اسنپ وارد بورس می شوند؟

به گزارش مجله سایه به نقل از فارس، حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه احراز هویت غیرحضوری سجام در محل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: بر اساس مصوبه امروز شورای عالی بورس قرار است شرکت های سرمایه پذیر عدالت بر اساس قیمت تابلوی بورس در 1 تیرماه 99 سهام این شرکت ها برای سهامدارانی که روش مدیریت غیر مستقیم را انتخاب کرده اند به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل شود. وی افزود: شرکت های سرمایه گذاری استانی باید افزایش سرمایه بدهند و مجمع برگزار کنند و بعد از آن درخواست پذیرش در بورس بدهند.

به گفته قالیباف اصل سرمایه شرکت های سرمایه گذاری استانی مرکب از ارزش سهام سهامداران روش مدیریت غیر مستقیم است که نزد سازمان خصوصی سازی ثبت شده و به زودی به این شرکت ها منتقل می شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد این که شرکت های سرمایه گذاری استانی مگر قبلا در بورس پذیرش نشده اند گفت: شرکت های سرمایه گذاری استانی فقط نزد سازمان بورس ثبت شده اند و پذیرش نشده اند، اگر پذیرش شده بودند در تابلو دیده می شدند، اکنون باید بعد از این که پرتفوی سرمایه گذاران عدالت به آنها منتقل شد، درخواست پذیرش بدهند و در بورس پذیرفته شوند.

قالیباف اصل گفت: ابتدا پرتفوی شرکت های سرمایه گذاری استانی را سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام می کند و این پرتفو به شرکت های استانی منتقل می شود.

به گفته وی، 30 میلیون سهامدار عدالت روش مدیریت غیر مستقیم را انتخاب کرده اند و آیین نامه ای که امروز در شورای عالی بورس مطرح شد و دوشنبه هم در مورد آن صحبت می شود این است که اولا شرکت های سرمایه پذیر سهام خود را به شرکت های استانی سهام عدالت منتقل کنند، و بعد از آن هیأت مدیره شرکت های استانی درخواست پذیرش در بورس اوراق بهادار را ارائه کنند.

وی در مورد این که چقدر طول می کشد تا شرکت های سرمایه گذاری استانی بورسی شوند، گفت: میزان سهام هر شرکت سرمایه گذاری استانی از سوی سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام شده و زمانی نمی برد، اما باید هیأت مدیره شرکت های استانی سریعا مجمع برگزار کنند و مراحل پذیرش در بورس را طی کنند. بورس هم سعی می کند همراهی کند و هرچه سریع تر این شرکت ها از شهریور ماه در بورس پذیرش می شوند و نماد آنها در تابلوی بورس معامله می شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در مورد این که گفته می شود کسانی درخواست فروش 30 درصد سهام عدالت را داده اند، اما پول آن را نگرفته اند، گفت: عمده سفارش ها از شبکه بانکی برای فروش 30 درصد سهام عدالت اجرا شده و این سفارش ها تجمیع می شود. تا به امروز 2 هزار و 737 میلیارد تومان سفارش برای فروش 30 درصد سهام عدالت دریافت شده که از این رقم 2 هزار 731 میلیارد تومان بین سهامداران توزیع شده و مقدار اندکی مانده است و کسانی که زودتر درخواست داده اند، پول آنها زودتر واریز شده است.

قالیباف اصل گفت: پروژه آزادسازی سهام عدالت یک کار بزرگی است که مردمی که بعد از 15 سال نمی توانستند سهام خود را ببینند و یا معامله کنند، امروز می توانند ارزش سهام خود را مشاهده کنند و اقدام به فروش 30 درصد از سهام عدالت کنند و سامانه های فروش این تقاضاها را تجمیع می کند و در اسرع وقت به فروش رسانده و پول مردم را واریز می کند.

وی همچنین در سخنرانی خود در این جلسه گفت: سامانه ایرانی پس از معاملات بورس طراحی شده و در حال آزمایش است که تا سرانجام امسال این سامانه زیر بار می رود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین تعداد سهامداران عدالت را 49 میلیون و 150 هزار نفر گفت و گفت: در مورد 13 شرکت سرمایه پذیر عدالت که در بورس حضور ندارند، به صورت یک هلدینگ بزرگ مشمولان سهامدار عدالت، سهامدار این هلدینگ می شوند.

قالیباف اصل همچنین طراحی سامانه جامع اطلاعات مشتریان موسوم به سجام را یکی از شاهکارهای کشور دانست که توسط متخصصان داخلی طراحی شده و اطلاعات مشتریان با احراز هویت توسط این سامانه در یک جا جمع آوری می شود.

به گفته رئیس سازمان بورس با توجه به اعلام شماره شبا حساب مشتریان امکان واریز سود سهام شرکت های بورسی توسط سجام به راحتی فراهم شده است و این کار بسیار بزرگی است چون سهامداران خرد و پراکنده نباید برای دریافت سود ناچیز سهام خود در بانک ها معطل شوند، بلکه به وسیله سامانه سجام سود سهام آنها به صورت متمرکز واریز می شود.

به گفته وی با راه اندازی سامانه ایرانی پس از معاملات میزان سرعت تراکنش ها افزایش می یابد و در حال حاضر که جلسات معاملات بورس به یک جلسه در روز از ساعت 8 و نیم تا 12 و نیم است ممکن است با سامانه جدید و با معاملات هماهنگ شود و جلسات معاملات بورس در روز افزایش یابد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تا شهریور امسال شرکت های دانش بنیان مانند دیجی کالا، تپسی، کافه بازار، اسنپ و دیگران با اصلاح روش های حسابداری و محاسبه دارایی های غیرمشهود ارزیابی شده و وارد بورس می شوند.

به گفته قالیباف اصل عمده ارزش شرکت های دانش بنیان دارایی های غیر مشهود و ارزش فناوری و دانش آن است که امیدواریم زودتر ارزیابی شده و این شرکت ها وارد بورس می شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 4639

به "ورود اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت به بورس ، دیجی کالا، تپسی، کافه بازار و اسنپ وارد بورس می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت به بورس ، دیجی کالا، تپسی، کافه بازار و اسنپ وارد بورس می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید