برنج خالص ایرانی کیلویی 200 هزار تومان!

به گزارش مجله سایه، بازار برنج در آستانه فصل برداشت برنج داخلی همچنان با رشد روزافزون قیمت روبرو شده است و نرخ های 120 تا 150هزار تومان هر کیلو برنج برای مصرف کنندگان در حال عادی شدن است.

برنج خالص ایرانی کیلویی 200 هزار تومان!

به گزارش همشهری، قیمت انواع کیفی برنج ایرانی اندکی پیش از آغاز امسال از 100هزارتومان گذشت. در 3 ماه گذشته به طور پیوسته فرایند افزایش قیمت ادامه داشته است. همزمان با آغاز برداشت محصول در شالیزار های کشور از 15روز دیگر، واردات برنج نیز به ممنوعیت فصلی می رود؛ درحالی که برنج وارد شده از ابتدای امسال به دلیل پاره ای مسائل، بسیار کمتر از مقدار پیش بینی شده بوده است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج، مقدار کل برنج وارد شده از ابتدای امسال را 400هزار تن گفت و این مقدار را با توجه به نیاز بازار بسیار کم دانست.

مسیح کشاورز با اشاره به کُندی فرایند ثبت سفارش واردات برنج در طول امسال گفت: با توجه به گرانی برنج ایرانی، تقاضای بخش زیادی از مصرف کنندگان از خانگی یا رستوران ها و شرکت ها به سمت برنج خارجی رفته و ما باید این نیاز را تامین کنیم؛ این در حالی است که فرایند واردات با حفره ها و موانع زیادی روبرو شده است.

او افزود: تا سرانجام سال حداقل 1.5میلیون تن برنج باید وارد شود و با توجه به گرانی بیش از حد برنج ایرانی از یک سو و کاهش تولید از سوی دیگر، امسال به احتمال زیاد باید از میانگین هر سال واردات بیشتری داشته باشیم، این در حالی است که

موازی کاری ها، فرایند واردات را کُند کرده و به طور مثال، تمام آزمایش هایی که وزارت بهداشت روی برنج های وارداتی انجام می دهد، سازمان استاندارد همان را دوباره انجام می دهد.

تکلیف واردات هنوز تعیین نیست

تجربه افزایش شدید قیمت برنج ایرانی در بازار در فصل ممنوعیت واردات سال گذشته، وزارت بهداشت را بر آن داشت تا در زمینه ممنوعیت واردات همزمان با فصل برداشت، بازنگری کند.

وزیر جهادکشاورزی و معاون برنامه ریزی اقتصادی این وزارتخانه از چندین مورد از نبود محدودیت در واردات امسال سخن گفته اند، اما هنوز هیچ تصمیمی در این خصوص به صورت مکتوب و رسمی به گمرک ابلاغ نشده است.

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان، با نزدیک شدن به مرداد ماه و زمان ممنوعیت فصلی، هیچ واردکننده ای ریسک واردات را به دلیل رسوب کالایش در گمرک نمی پذیرد و این موضوع می تواند بازار را دوباره با کمبود کالا روبرو کند؛ کمبودی که رشد قیمت را در پی خواهد داشت.

کشاورز در این خصوص گفت: برای حمایت از برنج ایرانی راهکار هایی بهتر از ممنوعیت واردات وجود دارد؛ ازجمله حمایت در زمینه سخت افزاری و نرم افزاری، اقداماتی از قبیل یکپارچگی زمین ها، صنعتی کردن شالیکوبی ها برای کاهش ضایعات و در بخش نرم افزاری نیز برندسازی برنج های ایرانی برای رصدپذیر شدن مقدار تولید، کیفیت، عرضه و ... به همان شکلی که برای برنج های وارداتی اتفاق می افتد.

قیمت 200هزار تومانی برنج خالص ایرانی

دبیر انجمن واردکنندگان با اذعان به اینکه هزینه در بخش تولید و کشاورزی بالا رفته، درباره تعیین قیمت برنج ایرانی گفت: قیمت برنج ایرانی به هیچ عنوان منطقی نیست و نمی توان تمام مسائل بخش کشاورزی را بر دوش مصرف کننده گذاشت.

کشاورز افزود: اگر ما از خارج برنج را با قیمت مناسب می خریم، برای این است که آن ها با استفاده از ماشین آلات پیشرفته، از شالی 95درصد برنج می گیرند و قیمت به صرفه می شود؛ ولی در ایران 50درصد شالی، برنج شکسته است و تاوان این نقص را مصرف کننده می دهد، درحالی که اگر دولت امکان تامین ماشین آلات را ندارد باید به کشاورز یارانه بدهد تا این بار از دوش مصرف کننده برداشته شود. برنج سفیدی که در بعضی کشور ها از جمله تایلند تولید می شود، از لحاظ عطر، طعم و قد با برنج های ایرانی هم رده است و فروش این برنج ها در اختلاط با برنج های ایرانی یا در کیسه های ایرانی به عنوان برنج تولید داخل اخیرا به وفور دیده شده است.

کشاورز، با بیان اینکه برنج خالص و بدون اختلاط ایرانی را کمتر از 200هزار تومان نمی توان خرید، گفت: هم اکنون برنج های موجود در بازار ترکیبی از کمی برنج ایرانی کیفی با ایرانی پرمحصول یا ترکیبی از برنج ایرانی با برنج خارجی است که این برنج ها در محدوده کیلویی 150هزار تومان عرضه می شود و سازمان استاندارد که برای برنج خارجی 360قلم آزمایش انجام می دهد، درباره برنج ایرانی که با قیمت های گزافی عرضه می شود، هیچ آزمایشی انجام نمی دهد.

رفتار دوگانه؛ عامل آشفتگی بازار برنج

رفتار دوگانه دولت با برنج های ایرانی و خارجی به اعتقاد دبیر انجمن واردکنندگان برنج، موجب آشفتگی در بازار برنج بوده است.

کشاورز گفت: برنج های وارداتی به صورت شناسنامه دار وارد و در سامانه جامع تجارت رصد می شود که آیا برنجی که در فلان انبار وارد شده در بازار عرضه شده یا خیر؟ و به چه مقداری عرضه شد؟ اما درباره برنج تولید داخل این پایش وجود ندارد و تعیین نیست چه تفکری باعث می شود برنج های ایرانی در انبار های بدون شناسنامه ذخیره سازی شود.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه من نام این کار را احتکار می گذارم، افزود: نگهداری کالا در انباری که هیچ کس اطلاعی از آن نداشته باشد، مصداق احتکار است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 12148

به "برنج خالص ایرانی کیلویی 200 هزار تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنج خالص ایرانی کیلویی 200 هزار تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید