هوش مصنوعی تحلیل ژنتیک را دقیق تر و سریع تر می کند

به گزارش مجله سایه، به گزارش خبرنگاران به نقل از انگجت، این پژوهشگران یک جعبه ابزار ابداع کرده اند که استفاده از آن زمان و هزینه مورد نیاز برای بررسی سلول های مختلف و تحلیل ژنتیکی آنها را کاهش می دهد.

هوش مصنوعی تحلیل ژنتیک را دقیق تر و سریع تر می کند

این جعبه ابزار که AtacWorks نام دارد، قادر به مداخله در کل ژنوم انسانی است و فرایندهای تحقیقاتی که معمولاً طی دو روز انجام می شوند را در عرض تنها نیم ساعت به پایان می رساند. افزایش سرعت این فرایند تا حد زیادی مدیون استفاده از پردازنده گرافیکی تنسور شرکت ان ویدیا است.

جعبه ابزار یادشده بر مبنای روشی به نام ATAC-seq طراحی شده که برای یافتن مناطق باز در ژنوم سلول های سالم و بیمار ابداع شده است. این مناطق باز زیرمجموعه های دی ان ای هر شخص هستند که با استفاده از آنها کارکردهای خاصی در سلول های کبدی، خونی یا پوستی فعال می شوند. بررسی سریع و دقیق این مناطق مشخص خواهد کرد آیا فرد مستعد ابتلاء به آلزایمر، سرطان، بیماری های قلبی و غیره هست یا خیر.

تکمیل روش ATAC-sec تا به حال مستلزم بررسی ده ها هزار سلول بوده، اما جعبه ابزار AtacWorks برای انجام این کار به هوش مصنوعی وابسته است و لذا باید تنها چند ده سلول را بررسی کند. این جعبه ابزار از اطلاعات مجموعه گسترده ای از سلول های بنیادی تغذیه شده و لذا نیازمند استفاده از روش های سنتی نیست.

دستاورد مذکور شناسایی سریع جهش های مشکوک ژنتیک یا نشانگرهای زیستی خاصی که خبر از شکل گیری بیماری های خاصی در بدن انسان می دهند را تسهیل می کند. از این طریق می توان نحوه پیشرفت و عملکرد بیماری ها در بدن انسان را نیز به دقت تجزیه و تحلیل کرد و در نهایت داروهای مناسبی را برای درمان بیماری ها یافت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 7328

به "هوش مصنوعی تحلیل ژنتیک را دقیق تر و سریع تر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی تحلیل ژنتیک را دقیق تر و سریع تر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید