توقع نداشتیم فیلم پذیرفته شود، کجای فیلم ماهان سفارشی است؟

به گزارش مجله سایه، نشست فیلم سینمایی ماهان به کارگردانی حمید شاه حاتمی و تهیه کنندگی علی شاه حاتمی در چهلمین جشنواره فیلم فجر برگزار گشت.

توقع نداشتیم فیلم پذیرفته شود، کجای فیلم ماهان سفارشی است؟

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، نشست خبری فیلم سینمایی ماهان به کارگردانی حمید شاه حاتمی از آثار بخش سودای سیمرغ چهلمین جشنواره فیلم فجر شامگاه 14 بهمن ماه در برج میلاد برگزار شد.

علی شاه حاتمی به عنوان تهیه کننده این فیلم بیان نمود: این فیلم را به سفرای مختلف می دهیم تا به هر ترتیبی شده در کشور های خودشان اکران کنند و عواید آن به بیماران سرطانی تعلق بگیرد.

علی شاه حاتمی درباره هزینه های این فیلم گفت: با توجه به ارقامی که موجود است و دوستان به آن دسترسی دارند، واقعیت این است که کار این فیلم نزدیک دو ماه و نیم طول کشید بیش از بیست هزار کیلومتر مسافت طی کردیم و پیش تولید سختی را داشتیم، اما در نهایت با سه میلیارد آن را ساختیم.

هامون قابچی نویسنده فیلم بیان نمود: از اول تلاشمان بر این بود که وجه زشت سرطان را نشان ندهیم همه می دانیم که سرطان چه صحنه های دل خراشی دارد. ما می خواستیم اگر بیمار سرطانی این فیلم را می بیند فیلم یادآور مصایب آن ها نباشد، شخصیت ها هم کلیشه ای نبودند.

حمید شاه حاتمی در پاسخ به سوالی انتقادی درباره راه یابی این فیلم به جشنواره فیلم فجر بیان نمود: اینکه فیلمی به جشنواره می آید به آن معنا نیست که فیلمی خوب است یا بد شاید سلیقه هیات انتخاب به فیلم من نزدیک تر بوده است.

تهیه کننده درباره سفارشی بودن فیلم مطرح نمود: باورم نمی شود خبرنگاری این سوال را بپرسد، کجای فیلم سفارشی است، فیلم تصویر درخشانی از مذاهب نشان می دهد. این فیلم از طرف خدا به من سفارش شده و خوشحالم آن را توانستم به نحو احسن انجام بدهم.

هامون قابچی هم مطرح نمود: در انتخاب بازیگر تلاش داشتیم سراغ بازیگر تازه نفس برویم آن ها قرار است یک جهت بلندبالایی را بپیمایند، سعی کردیم چهره ای را انتخاب کنیم که مخاطب با آن همذات پنداری کند، با توجه به اینکه آقای نظری تجربه بازیگری تئاتر دارد یکی از انتخاب های اصلی ما بود.

امیررضا نظری بازیگر بیان نمود: روز اولی که فیلمنامه را خواندم حضور من در فیلم قطعی نبود، با کسانی که سرطان داشتند صحبت کردم و سعی کردم از آن ها کمک بگیرم.

علی شاه حاتمی درباره اینکه این فیلم بیشتر شبیه تیزر است به کنایه مطرح نمود: باید تمام جوانب یک اثر هنری را در نظر گرفت، اینکه این کار شبیه یک تیزر است برای من مجذوب کننده است و سعی می کنیم با همین تیم تیزر تولید کنیم، فیلم بر اساس یک قصه واقعی است و تلاشمان بود که نگاه فیلم مستند داستانی باشد و احساس می کنم در این موضوع پیروز باشیم.

حمید شاه حاتمی هم گفت: شرایط تولید خیلی سخت بود، به جز کرونا و محدودیت بودجه، محدودیت رفت و آمد داشتیم و فرصت کمی برای انتخاب داشتیم اینکه برخی سوالات را ساده جواب می دهم به این معنی نیست چه مسخره می کنم احساس می کنم اگر فیلم من با مخاطب ارتباط برقرار نکرده من کارم را درست انجام نداده ام اگر هم توانسته ارتباط برقرار کند، پس نیاز چندانی به توضیح ندارد.

نگار جوکار بازیگر این فیلم هم مطرح نمود: به نظرم این فیلم برای من تجربه بزرگی بود، کار با عوامل این فیلم برای من جز تجربه و درس چیز دیگری نبود، خیلی راه مانده که باید در این سینما بپیمایم.

وحید رحیمیان دیگر بازیگر هم گفت: من امسال یک کار جدی دیگر هم داشتم، اما بازیگری چه کمدی چه جدی بازیگری است، ابتدا فکر می کردم مانی یک نقش کمدی دارد، اما بعد ها دیدم یک شخصیت جدی است، دغدغه های جدی دارد و امیدوارم خوب باشد.

حمید شاه حاتمی درباره نقطه قوت فیلم گفت: شرکت در جشنواره انتخاب من نبود، من نمی توانستم تصمیم بگیرم که در جشنواره باشم یا نه. احساس می کنم فیلمبرداری کار نقطه قوت فیلم من بوده است، البته بخشی از مدیریت فیلمبرداری در ابتدا بر عهده خودم بود، اما بعد ها آقای ایل بیگی به ما پیوستند.

هادی لطفی درباره اینکه چرا رنگ موی شخصیت اصلی تغییر کرده گفت: گاهی راکورد از دستمان در می رفت، اما کلاً نمی خواستیم سرطان را به عینه نشان بدهیم.

هامون قابچی هم درباره اینکه چرا شخصیت اصلی که لوس و بچه بود، مطرح نمود: به نظرم همیشه فرایند تحول شخصیت در درام حایز اهمیت است به ویژه بیمار سرطانی بعد از اینکه متوجه می شوند بیمار هستند رفتار های آنی دارند و فکر می کنند مورد ترحم قرار می گیرند این شخصیت هم درگیر همین است. ماهان هم به همین شکل بود، اما بعد ها اشتباهاتش را می پذیرد.

حمید شاه آبادی در ادامه بیان نمود: سکانس های زیادی را مجبور شدیم حذف کنیم، چون تایم فیلم بالا رفته بود. از یکی از دوستان پدرم درخواست کردم فیلم را دوباره تدوین کند و از خروجی کار راضی شدم به خاطر همین فکر کردم بعد از تدوین مجدد دیگر خوب نیست سکانسی را اضافه یا کم کنم.

علی هم مطرح نمود: فیلم در شرایط کرونا فیلمبرداری می شد از جا های زیادی درخواست کردیم که سکانس هایی که مربوط به بچه های سرطانی است برخی از این بچه ها را به ما بدهند تا فیلمبرداری کنیم، اما به دلیل کرونا نپذیرفتند. بخشی از این فیلم از فضای موجود در جامعه صدمه دید که آن هم به خاطر کرونا بود.

مهدی ایل بیگی فیلمبردار این اثر هم گفت: همانطور که کارگردان گفت زمانی از فیلمبرداری گذشته بود که به فیلم اضافه شدم. زمانی گذشت تا ذهنیات یکدیگر را پیدا کنیم. من در ابتدای فیلم نبودم که در پیش تولید لوکیشن ها را بازبینی کنم. تصمیم گرفتیم در بخش شهرستان علاوه بر نشان دادن بازی بازیگران، طبیعت زیبای آن مکان ها را هم نشان بدهیم.

حمید شاه حاتمی مطرح نمود: واقعیت این است که نقد های زیادی به این فیلم وارد است و من هم به آن ها واقفم، اینکه فیلم برای جشنواره انتخاب شده من در آن دخالتی نداشتم، سفارشی نبوده، انتخاب داوران بوده، ما فقط تصمیم گرفتیم فیلم را ارایه بدهیم حتی توقع نداشتیم فیلم پذیرفته شود، ما تا جایی دنبال این بودیم که ببینیم چند نفر از هیات انتخاب به فیلم رای مثبت داده اند، اما دیدیدم تقریباً همه رای مثبت داده اند، فیلم جاده ای ساختن سخت است سعی کنیم نکات مثبت فیلم را هم ببینیم.

علی شاه حاتمی گفت: بعد از جشنواره باید یک جلسه محاکمه برگزار کنیم و ببینیم چرا برخی از فیلم ها را انتخاب کرده اند، گاهی برخی سوالات برایم تعجب برانگیز است. یادم است پیش از این فیلمی ساخته بودیم که جوایز زیادی برده بود، اما به جشنواره فجر راه پیدا نکرد، اما من چیزی نگفتم. همیشه این اتفاق در جشنواره رخ می دهد و این چالش ها وجود داشته است، با این حال جشنواره برگزار شده است، همیشه سلایق وجود داشته است، خودمان را قاضی نبینیم، به اندازه قاضی نیستم، برخی فیلم را دوست دارند، برخی نه، اما اینکه خودمان را جای هیات انتخاب یا داوران بگذاریم کار درستی نیست. من خودم در هیات انتخاب و داوری بوده ام این اختلاف سلیقه ها را دیده ام ممکن است روزی این اتفاق برای خودمان رخ بدهد و خیلی ها به نگاه ما ایراد بگیرند مته به خشخاش نگذارید، به هر حال یک انتخابی شده است دیگر، این اتفاق در اشکال مختلف در جشنواره های مختلف رخ داده است، لطفاً قاضی نباشیم.

حمید شاه حاتمی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا نقد و نظر مخاطب برایش مهم است یا نه؟ گفت: صادقانه باید بگویم نه برایم مهم نیست. چون ایرادات را می دانم، فیلم در شرایط سختی ساخته شده است، خیلی جا ها مجبور بودم از برخی چیز ها بزنم، کار را شروع کرده بودم و باید هر طور شده تمامش می کردم.

وحید رحیمیان هم در پایان مطرح نمود: یادم است در دوره ای از جشنواره رفتم کلی فیلم دیدم دوستم پرسید کدام فیلم را دوست داشتی، گفتم همه آن ها را، چون دلیلی برای دوست داشتن آن اثر پیدا می کردم، مثلاً نورپردازی، صحنه و. من نه دوست دارم مورد انتقاد قرار بگیرم نه انتقاد کنم، کسی که کمکاری کرده است خودش بهتر می داند کجا ها کم گذاشته است، به نظرم شما هم نگاه کنید کجای فیلم خوب است، خیلی هم انتقاد نکنید، چون واقعاً زحمت زیادی کشیدیم، این به معنای این نیست که ترحم می خواهم، ولی مسایل مثبت را هم ببینید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 10795

به "توقع نداشتیم فیلم پذیرفته شود، کجای فیلم ماهان سفارشی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقع نداشتیم فیلم پذیرفته شود، کجای فیلم ماهان سفارشی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید