نشست امنیتی-نظامی قریب الوقوع در سوچی، نردبان پوتین برای اردوغان

به گزارش خبرنگاران، عبدالباری عطوان تحلیلگر معروف جهان عرب در مطلبی در رای الیوم با اشاره به تحولات سوریه آورده است: نشستی که طی روزهای اندک آینده در مسکو میان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای وی برگزار خواهد شد، باب از سرگیری روابط میان ترکیه و سوریه را می گشاید و توافق اضنه میان دو کشور را با اصلاحات اندک زنده می کند و آن طی مراسمی خواهد بود که بشار اسد رئیس جمهور سوریه و اردوغان با نظارت پوتین آنرا امضا خواهند کرد.

نشست امنیتی-نظامی قریب الوقوع در سوچی، نردبان پوتین برای اردوغان

وی می نویسد: این سناریویی است که پوتین آماده کرده است و نقطه انتهای برای جنگ در سوریه و حاکمیت دمشق بر همه اراضی و گذرگاههای مرزی آن خواهد بود. پوتین هنگامی که ترتیب مذاکرات محرمانه میان دولت سوریه و کردها در شمال سوریه را داد، زیرکی تمام به خرج داد زیرا هم کردها را به آغوش دولت سوریه بازگرداند و هم شگفتی رهبران ترکیه را فراهم کرد و قدرت مانور آنکارا درزمینه سیاسی و نظامی را کم کرد.

عطوان آورده است: آنچه رهبران روسیه را نگران می کند، خطر بروز درگیری میان ارتش ترکیه و سوریه است که مسکو را در تنگنا قرار می دهد و باید یکی را علیه دیگری برگزیند و همه دستاورهای سوریه بر باد می رود و روند سیاسی که به انتها خود نزدیک می شود از هم فرو بپاشد و اوضاع به خانه اول بازشود.

وی اضافه کرد: ورود ارتش سوریه به شرق فرات و تسلط بر ذخایر نفت و گاز شرق دیرالزور پس از خروج آمریکایی ها از آن و تسلط بر منبج والرقه و تل تمر و کوبانی و استقرار نیروهای ارتش سوریه در طول مرز با ترکیه ثمره طرح روسیه است که خیلی حساب شده و محرمانه و به دور از جنجال رسانه ای رخ داد.

عطوان تاکید کرد: هنگامی که الکساندر لاورنتیف فرستاده روسیه در سوریه بیان نمود که ترکیه حق ندارد به طور دائم در سوریه نیرو داشته باشد در واقع از جزییات سناریویی پرده برداشت که به اردوغان نردبانی برای پایین آمدن از درخت بحران کنونی می دهد و این نردبان همان معاهده اضنه است.

وی بیان نمود: اطلاعات درز پیدا کرده از مسکو از نشستی امنیتی-نظامی میان ترکیه و سوریه در سوچی با نظارت روسیه طی روزهای آینده(احتمالا دوشنبه آینده) حکایت دارد که در آن فرماندهان امنیتی و نظامی دو کشور حضور خواهند داشت و بعید نیست که مسئولان اطلاعاتی دو کشور هم حضور داشته باشند و این قبل از نشست دوجانبه پوتین و اردوغان خواهد بود.

تحلیلگر معروف جهان عرب بیان نمود: آیا دیدار میان روسای جمهور ترکیه و سوریه نزدیک است وشاهد دست دادن گرم در میان لبخند پوتین خواهیم بود؟ جواب بله است زیرا تجارب هفت سال گذشته ثابت کرده است که مسکو به راهی گام برنداشته است مگر اینکه همه اهدافش را محقق کرده باشد و فکر نمی کنیم که سناریوی ماقبل از آخر بحران سوریه استثنا باشد. معاهده اضنه ریسمان نجات همه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 8 آذر 1398 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1048

به "نشست امنیتی-نظامی قریب الوقوع در سوچی، نردبان پوتین برای اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست امنیتی-نظامی قریب الوقوع در سوچی، نردبان پوتین برای اردوغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید