نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان در سازمان میراث فرهنگی برگزار می گردد

به گزارش مجله سایه، پژوهشکده هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور در تهران میزبان برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان می گردد.

نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان در سازمان میراث فرهنگی برگزار می گردد

نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان برای اولین بار از تاریخ اول الی پنجم دی ماه امسال در محل پژوهشکده هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور در تهران با هدف سنجش و آنالیز نوع دوخت، نقش های به کار رفته و مرغوبیت پته های قدیم با تازه و بعلاوه پژوهشی بر نمونه آثار گذشتگان و هنرمندان امروز برگزار می گردد.

در نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان که به همت خانم ها فاطمه سیدی و شهین ابراهیم زاده پزشکی از استادکاران به نام هنر پته دوزی کشور برپا شده، بیش از 200 پته نفیس از دوره صفویه تا دوره معاصر به نمایش درآمده است.

پته دوزی یکی از زیباترین و قدیمی ترین سوزن دوزی های سنتی ایران محسوب می گردد که در تاریخ کرمان ریشه عمیقی دارد، در حال حاضر بیش از 50 هزار هنرمند پته دوز در استان کرمان مشغول به فعالیت هستند.

معاون صنایع دستی کشور از تعدادی از استادان هنر پته دوزی کرمان و ایران در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان قدردانی کرد.

غلامرضا فرخی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از شروع احیاء نقوش و دوخت پته آستانه شاه نعمت الله ولی ماهان در این نمایشگاه اطلاع داد و تاکید نمود:

این کار به وسیله دوزندگانی از استان های کرمان و تهران و با استفاده از نخ های کشمیری به سرپرستی خانم ها فاطمه سیدی و شهین ابراهیم زاده پزشکی انجام می گردد.

بنا به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در این نمایشگاه پته های خام نیز عرضه می گردد، علاقمندان به دوخت هنر پته دوزی می توانند لوازم و ابزار کار را نیز از محل این نمایشگاه تهیه نمایند.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 10736

به "نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان در سازمان میراث فرهنگی برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین نمایشگاه تخصصی پته دوزی کرمان در سازمان میراث فرهنگی برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید