منتظرتربتی: امیدواریم گاز 30 درصد مشترکان مجانی شود، تمام گاز پارس جنوبی در کشور مصرف می شود

به گزارش مجله سایه، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران گفت: پدیده هایی مانند پارس جنوبی کمتر اتفاق می افتد و خوشبختانه ما این مخزن را در کشور داریم، اما تمام گاز آن را در کشور مصرف می کنیم.

منتظرتربتی: امیدواریم گاز 30 درصد مشترکان مجانی شود، تمام گاز پارس جنوبی در کشور مصرف می شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، حسن منتظرتربتی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت گاز پالایش و پتروشیمی، ضمن اشاره به اینکه صنعت نفت و گاز کشور در تلاش است که وابستگی به کالا های خارجی را به حداقل ممکن برساند، گفت: انتظار می رود که امسال تمرکز ویژه ای در تولید داخل داشته باشیم و صنعت گاز کشور به دلیل نوع شکل گیری اش روی موضوع توسعه داخلی تمرکز ویژه تری دارد.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران ضمن تشریح اینکه به دلیل اینکه عمده فعالیت های شرکت گاز را بعد از انقلاب انجام داده ایم کمتر وابستگی به خارج کشور داریم، گفت: 8 میلیون واحد جدید گاز به مصرف کنندگان ما اضافه شده که همه تولید داخل بوده و اشتغال زایی خوبی ایجاد کرده است.

*2 برند داخلی کمپرسور تولید می کنند

وی در بیان موضوع کمپرسورها، گفت: بحث کمپرسور ها مطرح است که خوشبختانه ما اکنون 2 برند داخلی تولید آن ها را در کشور داریم، خوشبختانه امروز ساخت قطعات یدکی و تعمیرات آن به صورت کامل در داخل کشور انجام می شود.

این مقام مسئول، ادامه داد: در بخش پالایشگاه ها که بخش عمده ای از مصرف کالایی صنعت گاز را بر عهده دارند، سال گذشته رویدادی را برگزار کردیم و کالا های مورد نیاز که قبل از آن از خارج کشور تامین می شد، در آن رویداد که با تولیدکنندگان داخلی داشتیم، به عنوان خرید بار اول، قراردادهایش بسته شده است.

*شرکت های دانش بنیان در بحث بهینه سازی به کمک ما بیایند

منتظر تربتی با اشاره به این نکته که پیش بینی می شود تا سال آینده تمام مواد شیمیایی و کالا های مورد نیاز در پالایشگاه ها به دست تولیدکنندگان داخلی تامین شود، تاکید کرد: در بحث خطوط لوله احداث گاز، سالانه هزار کیلومتر خط لوله احداث می کنیم و هر هزار کیلومتر خط لوله که احداث می شود، 3 میلیارد دلار هزینه ارزی دارد که بیشتر آن مربوط به تامین ورق فولاد است.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: سال گذشته باور آن سخت بود که ورق مورد نیاز صنعت گاز را در داخل تولید کنیم، اما اکنون خوشبختانه ورق ترش خط لوله گوره به جاسک و خط لوله شیرین برای صنعت گاز کشور، در کارخانه اکسین تبدیل به ورق شده و لوله سازی اهواز نیز مشغول به تولید آن است و تا یک ماه آینده می توانیم از آن استفاده کنیم. این کار مانع از خروج ارز از کشور می شود و می توانیم ادعا کنیم که یک صنعت گاز تمام ایرانی داریم.

*تمام گاز پارس جنوبی در کشور مصرف می شود

وی در بیان جزئیات ارتباط شرکت های دانش بنیان و شرکت گاز، افزود: شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها باید برای بهینه سازی مصرف گاز، پا به پای تولید گاز به ما کمک کنند.

منتظ تربتی در بخش دیگر گفتگوی خود به میدان گازی پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: پدیده هایی مانند پارس جنوبی کمتر اتفاق می افتد و خوشبختانه ما این مخزن را در کشور داریم و تمام گاز آن را در کشور مصرف می کنیم.

*باید نگاه ویژه ای به بهینه سازی داشته باشیم

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پیرامون مسئله بهینه سازی و نقش شرکت گاز در این موضوع گفت: باید نگاه ویژه ای در بهینه سازی داشته باشیم، بستر های مختلفی در بخش نیروگاه ها صنایع و خانگی نیاز به بهینه سازی دارند. در بخش خانگی هم موضوعات نرم افزاری و هم موضوعات سخت افزاری باید دنبال شود.

منتظرتربتی افزود: نرم افزاری یعنی فرهنگ سازی و سخت افزاری یعنی بهینه سازی ساختمان ها و تجهیزات مصرف گاز که امیدواریم در این نمایشگاه برنامه زیربنایی برای مدیریت مصرف گاز در سال های آینده ایجاد شود.

وی گفت: باید به سمت تولید گاز با ارزش اضافه کرده بالاتر برویم. در شبکه گاز کشور تقریباً هزار میلیون متر مکعب گاز خام روزانه تولید می شود که مجموع مصرف گاز در بخش خانگی به بیش از 600 میلیون مترمکعب در روز و نیروگاهی 100 تا 130 میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

*صادرات گاز به عراق بدون مشکل انجام می شود

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: صنایع نیز مطابق روال قبلی کار می کنند و صادرات گاز هم بدون هیچ مسئله ای به عراق و ترکیه در جریان است.

منتظر تربتی در بیان جزئیات طرح امید در حوزه گاز، افزود: برنامه داریم که حدود 30 درصد از مصرف کنندگان گازشان مجانی شود و اگر مصرف کنندگان تلاش کنند که مصرف آن ها کمتر از 200 متر مکعب در ماه شود، گازشان مجانی می شود و اولین قبوض گاز مجانی از نیمه بهمن صادر می شود.

مدیرعامل شرکت گاز کشور ادامه داد: موتورخانه ها یکی از مراکز عمده مصرف گاز هستند و به همین دلیل طرح رایگان اصلاح آن ها را در دستور کار داریم و هر کس در خانه اش موتورخانه دارد، می تواند در سایت شرکت گاز ثبت نام کند تا به صورت رایگان موتورخانه آن اصلاح شود. اصلاح شامل تنظیم و عایق کاری در موتورخانه است.

این مقام مسئول در سرانجام گفت: واردات گاز از ترکمنستان در سال های گذشته انجام می شد. در سال 86 که قطع گاز آن رخ داد، کشور با مشکل زیادی روبرو شد. ما شبکه گاز داخلی را از واردات گاز بی نیاز کرده ایم، ولی مذاکرات با ترکمنستان برای واردات گاز ادامه دارد، چون واردات اکنون دیگر به تجارت مربوط است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 6879

به "منتظرتربتی: امیدواریم گاز 30 درصد مشترکان مجانی شود، تمام گاز پارس جنوبی در کشور مصرف می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منتظرتربتی: امیدواریم گاز 30 درصد مشترکان مجانی شود، تمام گاز پارس جنوبی در کشور مصرف می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید