دانشگاه صنعتی اصفهان به عضویت مرکز پژوهش های هسته ای اروپا پیوست

به گزارش مجله سایه، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان از عضویت دانشگاه صنعتی اصفهان در مرکز پژوهش های هسته ای اروپا (CERN) اطلاع داد.

دانشگاه صنعتی اصفهان به عضویت مرکز پژوهش های هسته ای اروپا پیوست

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه دانشگاه مجله سایه، سیدمهدی ابطحی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان از عضویت این دانشگاه در مرکز پژوهش های هسته ای اروپا (CERN) اطلاع داد و گفت: مرکز سرن باسابقه حدود 65 ساله در حال حاضر بزرگ ترین و مؤثرترین مجموعه آزمایشگاهی جهان درزمینهٔ فیزیک ذرات بنیادی است.

ابطحی اضافه نمود: این مجموعه عظیم علمی بین المللی مهد شکل گیری و پیشبرد آخرین تکنولوژی های بشر در علوم مرتبط با تحقیقات این مرکز به شمار می رود.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه نمود: تحقیقات، آزمایش ها و پژوهش های اجرا شده در این مرکز و کسب جوایز متعدد توسط دانشمندان و پژوهشگران فعال در این نهاد معتبر بین المللی، ازجمله 6 جایزه نوبل، نشان از اهمیت سرن در عرصه تبادلات علمی جهان دارد.

وی ساخت و به روزرسانی شتابگر ها و آشکارساز ها با بهره گیری از آخرین یافته های ابررسانایی، علم مواد و مهندسی الکترونیک و خواندن، نگهداری و تحلیل حجم عظیم داده های بزرگ را از دیگر ویژگی های منحصربه فرد این نهاد علمی جهانی دانست و بیان نمود: پدیدآمدن مفهوم شبکه جهانی وب برای نخستین بار در این مرکز به منظور انتقال اطلاعات و ارتباط دانشمندان آن، نشان از پیشتازی سرن در حوزه آی تی دارد.

ابطحی ادامه داد: همکاری گروه های مختلف از دانشمندان سراسر جهان در فعالیت های عظیم و پیشرفته این مرکز جهانی اعم از ساخت، نگهداشت، داده گیری، تصحیح داده ها و تحلیل آن ها و نهایتاً فراوری نتایج فیزیکی سبب شد تا در سال 2012 و در دو آزمایش این مرکز، حلقه مفقوده مدل استاندارد فیزیک ذرات یعنی ذره هیگز کشف و جایزه نوبل فیزیک به آن تعلق گیرد.

وی بابیان این که جمهوری اسلامی تا به امروز تنها به وسیله پژوهشگاه دانش های بنیادی (IPM) با سرن در ارتباط بوده است، اضافه نمود: دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان جزو نخستین دانشکده هایی است که در رشته فیزیک ذرات بنیادی آزمایشگاهی به سرن دانشجو فرستاد که در طول سال های گذشته سه نفر از مجموع 15 دانش آموخته این رشته از دانشگاه صنعتی اصفهان فارغ التحصیل شده اند.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با تشریح روند پذیرش عضویت این دانشگاه به عنوان نخستین دانشگاه ایرانی در سرن، توضیح داد: دانشگاه صنعتی اصفهان با برخورداری از بیش از چهار دهه تجربه علمی و فنی و نیز سابقه ای درخشان در داخل و خارج از کشور، با جذب دو عضو هیئت علمی درزمینهٔ فیزیک ذرات آزمایشگاهی در سال 1397، گام نخست حضور جدی تر در این حوزه علمی را برداشت.

وی اضافه نمود: با رسمیت یافتن این عضویت، ازاین پس دانشگاه صنعتی اصفهان می تواند به عنوان رابط همکاری کلیه دانشگاه های کشور با مجموعه سرن ایفای نقش نموده و پژوهشگران علاقه مند از دانشگاه های مختلف کشور می توانند در این خصوص همکاری نمایند.

ابطحی به کوشش های اجرا شده در مرکز سرن و امکان سنجی پذیرش این دانشگاه از تابستان سال گذشته اشاره نمود و گفت: در آذرماه سال 97 نشست هم اندیشی با حضور معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نمایندگانی از مرکز تحقیقات فیزیک نظری و همچنین بعضی دانشگاه های کشور و در راستای تحکیم ارتباط باسرن در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار گردید.

وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته تعدادی از محققان دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان مرجع همکاری های علمی ایران با کشور سوئیس به همراه یک هیئت عالی رتبه علمی ایرانی به ریاست دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، با حضور در این کشور، ضمن بازدید از سرن و آشکارساز CMS، به طور رسمی آمادگی پذیرش عضویت دانشگاه صنعتی اصفهان در این نهاد علمی بین المللی را اعلام کردند.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه نمود: به دنبال این کوشش ها و نیز با پیگیری دکتر عبیده جعفری و دکتر حامدبخشیان، دو عضو هیئت علمی جدید این دانشگاه و دو محقق ارزشمند مرکز سرن، در مهرماه امسال دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان نخستین دانشگاه ایرانی به عضویت مرکز پژوهش های هسته ای اروپا (CERN) پذیرفته شد.

ابطحی، کوشش برای گسترش همکاری های علمی بین المللی کشور در یک عرصه بزرگ و ارزشمند جهانی، بهره گیری از توان تخصصی و اجرایی پژوهشگران علاقه مند در سراسر کشور، بهره گیری از ظرفیت های علمی این همکاری در بسیاری از رشته های علوم و مهندسی و آشنایی محققان، استادان و دانشجویان کشور با فعالیت های روز جهان در علوم مربوطه را ازجمله اهداف ارزشمند این همکاری علمی بین المللی توصیف کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 930

به "دانشگاه صنعتی اصفهان به عضویت مرکز پژوهش های هسته ای اروپا پیوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه صنعتی اصفهان به عضویت مرکز پژوهش های هسته ای اروپا پیوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید