تعاملات منطقه ای با قراردادهای سوآپ افزایش می یابد

به گزارش مجله سایه، تهران (پانا) - مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر این که سیاست قطعی ایران و راهبرد محوری وزارت نفت، توسعه همکاری با همسایگان و دیگر کشورها در حوزه انرژی است، گفت قراردادهای سوآپ سبب افزایش تعاملات منطقه ای می گردد.

تعاملات منطقه ای با قراردادهای سوآپ افزایش می یابد

مجید چگنی اظهار کرد: همکاری های گسترده با دیگر کشور به منظور ارتقای دیپلماسی انرژی در دستور کار قرار گرفته است که قرارداد سه جانبه سوآپ گاز برای انتقال گاز ترکمنستان به آذربایجان نیز همسو با این هدف اجرایی شد.

وی با تأکید بر این که براساس این قرارداد، سالانه 1.5 تا 2 میلیارد مترمکعب گاز از ترکمنستان و سرخس دریافت و از آستارا تحویل آذربایجان می گردد، گفت: یکی از مزایای این قرارداد، پیش بینی تعلق حجمی از این سوآپ به ایران است که مهم ترین تأثیر آن، یاری به تقویت شبکه گاز شمال و شمال شرق کشور برای افزایش پایداری انتقال گاز است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان این که افق مصرف گاز در جهان، تبدیل شدن به سوخت نخست تا سال 2050 میلادی است، گفت: هدف این است که بتوانیم از ظرفیت های موجود برای ایجاد ارتباطات گسترده تر با کشورهای همسایه استفاده نموده و همکاری های خود با آن ها را در زمینه های مختلف افزایش دهیم.

چگنی با اشاره به وجود ظرفیت های بالقوه در این زمینه تأکید کرد: در صورت آمادگی کشورهای همسایه، امکان سوآپ گاز در کشور وجود دارد و این موضوع سبب همبستگی بیشتر در منطقه می گردد و همکاری های منطقه ای را نیز افزایش می دهد.

وی توضیح داد: از جمله الزامات قراردادهای سوآپ گاز، تعهد بالا برای اجرایی شدن قرارداد بین تولیدکننده، مصرف کننده و کشور ترانزیت کننده گاز است که این موضوع افزون بر توسعه همکاری های ما در منطقه، این امکان را فراهم می نماید تا با همه توان، امنیت انرژی در این جهت را برقرار کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که در چنین قراردادهایی، نفس قرارداد مهم تر از اندازه و حجم گاز سوآپ شده است، اضافه کرد: قراردادهای سوآپ عموماً ابعاد گوناگونی در زمینه های مختلف مالی، ژئوپلیتیک، امنیتی و فرهنگی دارند که می تواند برای همکاری های بین المللی ما به ویژه در حوزه انرژی و تجارت جهانی گاز بسیار حائز اهمیت باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 10004

به "تعاملات منطقه ای با قراردادهای سوآپ افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعاملات منطقه ای با قراردادهای سوآپ افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید