ترکیب عسل و ماست، درمانی مؤثر برای یک مشکل زنانه

به گزارش مجله سایه، خبرگزاری ایسنا: واژینیت کاندیدایی، یک بیماری عفونی زنانه است که بسیاری از خانم ها را هر از چندی آزار می دهد و آن ها را به سمت استفاده از انواع پماد های شیمیایی سوق می دهد. اما محققان کشور در تحقیقی، ترکیب عسل و ماست را برای برطرف این مشکل پیشنهاد داده اند.

ترکیب عسل و ماست، درمانی مؤثر برای یک مشکل زنانه

واژینیت کاندیدایی یکی از شایع ترین عفونت های دسـتگاه تناسلی در زنان سنین باروری است. به طوری که 75 درصـد زنان در طول زندگی خود حداقل یک بار و 45 درصـد زنـان دو یا بیش از دو بار دچـار ایـن عفونت می شوند.

در ایران، نیز مطالعات مختلف، شیوع بیماری فوق را بـین 5 تا 75 درصد گزارش نموده اند. عامل ایجاد این بیماری، قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس است که معمولاً به طور طبیعی در واژن وجود دارد و مسئول 85 تا 90 درصد عفونت های قارچی مربوطه اسـت. ولی قارچ های دیگری با نام کاندیدا گلابراتـا، کاندیـدا کروزه ای، کاندیدا تروپیکالیس و کاندیدا پاراپسیلوزیس نیز از عوامل دیگر ایجادکننده این بیماری به حساب می آیند.

محققان می گویند عوامل مالی، اجتماعی، سن، بـارداری، روابـط جنسـی، روش پیشگیری از بـارداری، نقـص سیسـتم ایمنـی، مصـرف آنتی بیوتیک ها و دارو های سرکوب کننده سیسـتم ایمنـی و بیماری های زمینه ای بر بروز واژینیت کاندیدایی مؤثر هستند.

خـارش، بـارزترین علامـت واژینیـت کاندیـدایی اسـت. ولی این بیماری با نشانه های دیگری، چون سـوزش اندام تناسلی و واژن به خصوص هنگـام تماس با ادرار و همچنین تورم و بروز ترشحات آبکی تا غلیظ واژینال، زنان مبتلا را آزار می دهد و ضروری است برای برطرف آن چاره ای اندیشید. بدین منظور علاوه بر مصرف دارو های شیمیایی، می توان از روش هایی دیگر نیز استفاده کرد.

یکی از این روش ها، استفاده از موادی است که در طب سنتی نیز صندلی ویژه ای دارند. در این خصوص، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحقیقی را به انجام رسانده اند که در آن، تأثیر ترکیب عسل و ماست بر برطرف این بیماری آنالیز شده است.

در این مطالعه، محققان با آنالیز جامع پایگاه های علمی بین المللی با استفاده از کلیدواژه های مرتبط با بیماری فوق، کلیه اطلاعات مورد احتیاج را استخراج نموده و مورد تجزیه تحلیل قرار دادند.

نتایج این پژوهش نشان می دهد که تأثیر عسل و ماست بر بهبود بیماری واژینیت کاندیدایی مؤثر است و این ترکیب، می تواند به عنوان یک درمان جایگزین برای دارو های ضد قارچ شیمیایی و یا همراه با آن ها، در درمان بیماری آزاردهنده فوق مورد استفاده قرار گیرد.

در این رابطه، حمیده یزدی مقدم، پژوهشگر مرکز تحقیقات سلامت سالمندان دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و همکارانش اظهار کردند: مخلوط عسل و ماست و هم چنین عسل به تنهایی، بر کـاهش و بهبود واژینیت کاندیدایی مؤثر بوده و موفقیـت ایـن روش درمانی طبیعی، در مطالعات مختلفی گزارش شده است.

طبق یافته های این تحقیق، استفاده از مخلوط عسل و ماست حتی در دوران بـارداری نیـز در درمان واژینیت کاندیدایی نتایج چشمگیری داشته و ازنظر علمی تائید شده است.

یزدی مقدم و همکارانش می گویند: حال با توجه به این که داروهـای شـیمیایی به خصوص در دوران بارداری دارای عـوارض جـانبی بـوده و حتـی در بسـیاری از بیماران به دلایل مختلف، مقاومت در برابر داروهای ضدقارچی وجود دارد و همچنین از آنجائی کـه عسـل به تن هایی یـا همراه با ماست، یک ماده در دسـترس بـوده و ازنظر هزینـه نیز مقرون به صرفه است، چنین ترکیبی می تواند به عنوان جانشینی مناسب برای دارو های ضد قارچ شیمیایی یا همراه با دارو های ضد قارچی برای برطرف بیماری مورد اشاره استفاده گردد.

این یافته ها در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان منتشر شده اند.

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 4396

به "ترکیب عسل و ماست، درمانی مؤثر برای یک مشکل زنانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیب عسل و ماست، درمانی مؤثر برای یک مشکل زنانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید