بانک ها موظفند 15درصد تسهیلات را به بخش کشاورزی تخصیص دهند

به گزارش مجله سایه، معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، بانک های عامل غیرتخصصی کشور موظفند 15درصد تسهیلات اعطایی خود را به بخش کشاورزی تخصیص دهند.

بانک ها موظفند 15درصد تسهیلات را به بخش کشاورزی تخصیص دهند

به گزارش گروه اقتصادی مجله سایه به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عبدالهمدی بخشنده در همایش مدیران شعب بانک کشاورزی در استان ها با بیان اینکه از 1.5میلیاد دلاری که برای اشتغال پایدار روستایی از صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده بود، یک میلیارد و 250میلیون دلار، محقق شده است، گفت: در حال مذاکره هستیم تا از 250میلیون دلار باقی مانده، بتوانیم سهمی برای بانک کشاورزی در نظر بگیریم.

وی افزود: براساس گزارش مجمع بانک کشاورزی، 89 درصد اعتبارات این بانک به بخش کشاورزی اختصاص یافته است؛ باقی بانک ها موظف هستند طبق برنامه ششم، 15درصد تسهیلات اعطایی خود را به بخش کشاورزی تخصیص دهند، اما به طور متوسط فقط 8درصد منابع خود را به این بخش اختصاص داده اند.

بخشنده با بیان اینکه نامه نگاری در این زمینه تا سطح ریاست جمهوری نیز پیگیری شده است، ادامه می دهد: این موضوع را با رئیس جمهور، معاون اول ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی نیز مطرح کرده ایم. یادآور شده ایم که سهمی که از سوی بانک ها به بخش کشاورزی تخصیص می یابد با سهمی که بخش کشاورزی در اشتغال کشور دارد، همخوانی ندارد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با این حال تأکید کرد: در شرایطی که پیگیر وضعیت کشاورزان هستیم، انتظار داریم که بانک کشاورزی شرایط را برای اعطای تسهیلات تکلیفی به بخش کشاورزی، تسهیل کند.

وی افزود: با توجه به استقراض منابع بین بانکی برای بانک کشاورزی، در تلاش هستیم با مذاکراتی با رئیس کل بانک مرکزی، خط اعتباری را برای بانک کشاورزی راه اندازی کنیم تا پایان سال، تکالیف این بانک در بخش کشاورزی روی زمین نماند.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی همچنین به تخصیص یارانه به بخش کشاورزی، اشاره کرد و گفت: دولت با اخذ مجوز برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی و تبدیل آن به ریال به منظور تحقق بند الف. تبصره 18 قانون بودجه سال های 97 و 98، اقدام کرده است؛ بنابراین اکنون 900 میلیارد تومان که برای بخش کشاورزی از این سهم در نظر گرفته شده، موجود است و بانک کشاورزی می تواند روی این منابع حساب باز کند و دلیلی برای انسداد خطوط اعتباری به سرمایه گذاران بخش کشاورزی وجود ندارد.

بخشنده همچنین به رایزنی های اخیر با سازمان برنامه و بودجه نیز اشاره کرد و گفت: در نامه ای به سازمان برنامه و بودجه که البته با موافقت این سازمان هم روبرو شده است، بنا شد سهم مناطق محروم از بودجه، از 7 تا 9 درصد به 9 تا 11 درصد افزایش یابد، زیرا یارانه بخش کشاورزی کفاف تقاضا های موجود در این بخش را نمی کند.

او همچنین با اشاره به تسهیلات پرداختی به مناطق سیل زده به صورت بلاعوض و قرض الحسنه، شرح داد: در بخش کمک های بلاعوض، تا دیروز نزدیک به 900 تا هزار میلیارد تومان برای جبران خسارات پرداخت شده است. همچنین در زمینه تسهیلات قرض الحسنه، 1100میلیارد تومان خط اعتباری از سوی بانک مرکزی در نظر گرفته شده بود که بانک کشاورزی با پرداخت 45درصدی رتبه نخست را در پرداخت ها از آن خود کرده است. بانک توسعه تعاون با پرداخت 27درصدی و بانک ملی با 20درصد در رتبه دوم و سوم قرار می گیرند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1319

به "بانک ها موظفند 15درصد تسهیلات را به بخش کشاورزی تخصیص دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک ها موظفند 15درصد تسهیلات را به بخش کشاورزی تخصیص دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید