استان کرمان، قربانی قاچاق مواد مخدر، ورود روزانه 1500 نفر اتباع بیگانه به کرمان

به گزارش مجله سایه، رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب که 70 درصد مواد مخدر ورودی به کشور از پهنای استان کرمان عبور می نماید، گفت: استان کرمان قربانی ماجرای قاچاق مواد مخدر است و مبارزات گسترده ای را با قاچاق مواد مخدر داشته و بیشترین کشفیات نیز غالبا مربوط به این استان است.

استان کرمان، قربانی قاچاق مواد مخدر، ورود روزانه 1500 نفر اتباع بیگانه به کرمان

به گزارش خبرنگاران، یدالله موحد صبح امروز 29 مهرماه در دومین نشست هم اندیشی معاونین مالی، پشتیبانی و عمرانی دادگستری های استان های شرق کشور در کرمان اضافه نمود: در اتاق فکر معاونین مالی، پشتیبانی و عمرانی دادگستری های استان های شرق کشور باید راهکارهای تبیین مسائل خاص و متفاوت این استان ها با سایر استانها، تدوین گردد.

وی تاکید نمود: هنر مدیران مالی و پشتیبانی این است که مسائل و مسائل استان های شرق کشور را آنالیز نموده و در سطوح بالاتر مطرح نمایند تا از نظام چانه زنی، اصرار و مراجعه به سمت یک نظام منسجم و جامع مالی حرکت گردد.

مقام عالی قضایی در استان کرمان با اشاره به اینکه مدیریت مالی و پشتیبانی در شرایط جنگ مالی سنگین ترین مسئولیت است، گفت: بخش مالی و پشتیبانی دادگستری استان کرمان به خوبی مدیریت شده و امکانات موجود به شکلی عادلانه توزیع می گردد که جای تقدیر دارد.

موحد ضمن اشاره به اینکه مطلب که در صورت عدم همخوانی احتیاجها با منابع، پاسخگویی به مطالبات به حق کار سختی است، اظهار کرد: در این شرایط مطالبات باید به شکلی پاسخ داده گردد که از بروز نارضایتی نیز جلوگیری گردد.

وی حرکت نظام مند واحدهای مالی، پشتیبانی و عمرانی را مورد تاکید قرار داد و توضیح داد: کار مالی، پشتیبانی و مالی در شرایط تورمی، سخت است و این موضوع تنها مربوط به بخش خصوصی نیست و در بخش های دولتی، قضائی و ... نیز اثرگذار است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ضمن بیان این مطلب که صرفه جویی نیز از موضوعات مهم در قوه قضائیه به شمار می رود و باید به این سمت حرکت کرد، گفت: با راه اندازی ویدئو کنفرانس در استان کرمان بالغ بر 8 میلیارد تومان در هزینه ها صرفه جویی شده است و در حال حاضر بسیاری از جلسات و بازدیدهای استانی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می گردد ضمن آنکه استفاده از تکنولوژی های نوین زمینه صرفه جویی و افزایش بهره وری را فراهم می نماید و در این رابطه بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی باید منابع موجود را بر اساس اولویت ها به کار گرفت

موحد با اشاره به اینکه باید به سلامت و امور رفاهی کارکنان قضایی و اداری دستگاه قضایی در استان ها توجه جدی صورت گیرد، اظهار کرد: در استان کرمان به دنبال ایجاد کلینیک ویژه کارکنان قضایی و اداری دستگاه قضایی هستیم تا در اسرع وقت نسبت به تدوین پرونده سلامت آنها اقدام گردد.

رئیس شورای قضایی استان کرمان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه استان کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور با مساحت 183 هزار و 285 کیلومترمربع، 11 درصد از خاک کشور را به خود اختصاص داده است و مساحت این استان تقریبا معادل مساحت بعضی کشورها از جمله سوریه و معادل مساحت پنج کشور اروپایی است ادامه داد: در مجموع سه میلیون و 164 هزار و 818 نفر جمعیت بر اساس سرشماری سال 95 در این استان ساکن هستند که چهار درصد از جمعیت کل کشور را شامل می گردد و این آمار، حکایت از پراکندگی قابل توجه جمعیت در این استان دارد.

وی به وجود 23 شهرستان و 52 بخش در استان کرمان اشاره و اعلام کرد: در 18 شهرستان این استان دادگستری وجود دارد و در پنج شهرستان نیز دادگاه های عمومی فعال هستند و در مجموع 14 حوزه قضایی بخش در این استان فعالیت دارند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان به فعالیت 315 شورای حل اختلاف با یک هزار و 500 عضو در این استان نیز اشاره و اعلام کرد: در مجموع بالغ بر سه هزار نفر در شوراهای حل اختلاف و مجموعه های اداری و قضائی دادگستری کل استان کرمان مشغول به فعالیت هستند.

موحد یادآور شد: در حال حاضر 345 قاضی در استان کرمان فعال هستند که 19 درصد غیر بومی و مابقی بومی هستند و 98 درصد کارکنان اداری دادگستری کل استان کرمان نیز از بین افراد بومی مشغول به فعالیت می باشند.

وی از استان کرمان به عنوان یکی از قطب های صنعتی و معدنی کشور و نیز قطب علمی و دانشگاهی یاد کرد و ادامه داد: 25 درصد باغات کشور در استان کرمان است و عمده محصولات کشاورزی و باغی استان نیز فراوری پسته است و این استان بزرگترین فراوری نماینده پسته در کشور به شمار می رود.

مقام عالی قضائی در استان کرمان با اشاره به اینکه ارزش ریالی سالانه محصولات باغی 14 هزار میلیارد تومان است و عمده آن مربوط به پسته است، تاکید نمود: این استان با دارا بودن هفت هزار اثر باستانی و فرهنگی، 700 اثر باستانی و فرهنگی ثبت شده و هفت اثر ثبت شده جهانی از قطب های گردشگری کشور نیز به شمار می رود.

موحد ادامه داد: استان کرمان با وجود آنکه فرصت ها و ظرفیت های فوق العاده ای دارد، با محدودیت ها و تهدیداتی نیز روبرو است و به عنوان مثال این استان سربندر نیز هست و گذرگاه قاچاق کالا نیز محسوب می گردد.

وی با اشاره به اینکه بافت اجتماعی استان کرمان متفاوت از تمامی استان ها و تفاوت ها در شمال و جنوب این استان نیز کاملا مشهود است، گفت: استان کرمان مرکز خرده فرهنگ ها است و پراکندگی و اختلافات فرهنگی گسترده ای دارد و از این رو مدیریت در این استان احتیاج به نگاهی فراگیر دارد.

عالی ترین مقام ارشد قضایی در استان کرمان با بیان این مطلب که وضعیت استان کرمان از یک سو فرصت است و اگر فرصت ها خوب مدیریت نگردد می تواند تبدیل به تهدید گردد، اظهار کرد: بعد از سیستان و بلوچستان سرریز ناامنی در افغانستان و پاکستان به این استان می رسد. استان کرمان در گذرگاه و جهت ترانزیت قاچاق عمده مواد مخدر واقع شده است و در گذشته غالب بارانداز قاچاقچیان عمده مواد مخدر در مرزهای بین استان کرمان با سیستان و بلوچستان بوده است.

موحد با بیان این مطلب که 70 درصد مواد مخدر ورودی به کشور از پهنای استان کرمان عبور می نماید، ادامه داد: استان کرمان قربانی ماجرای قاچاق مواد مخدر است و مبارزات گسترده ای را با قاچاق مواد مخدر داشته است و بیشترین کشفیات نیز غالبا مربوط به این استان است.

رییس کل دادگستری استان کرمان ورود اتباع بیگانه غیرمجاز را از دیگر مسائل استان کرمان برشمرد و گفت: روزانه 1500 اتباع بیگانه از استان کرمان عبور می کردند که تهدیدات و ناامنی های زیادی را ایجاد می کرد.

وی با اشاره به این مطلب که خشکسالی و زلزله از تهدیدات این استان به شمار می رود، گفت: بعد از انقلاب 4 زلزله شدید را در این استان را داشته ایم که این موارد نیز تبعات و تهدیدات جدی ایجاد می نماید.

موحد توضیح داد: وقتی در مدیریت کلان کشور در بخش قضائی و اجرایی، استان کرمان معادل سایر استان ها در نظر گرفته می گردد، جای تعجب دارد زیرا خدمت رسانی در این استان احتیاج به وقت، هزینه و ... بیشتری دارد و با سختی های زیادی نیز روبرو است.

وبلاگ خرید: وبلاگ خرید | این سیستم پیشرفته وبلاگدهی برای فروشگاه های اینترنتی است

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1116

به "استان کرمان، قربانی قاچاق مواد مخدر، ورود روزانه 1500 نفر اتباع بیگانه به کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استان کرمان، قربانی قاچاق مواد مخدر، ورود روزانه 1500 نفر اتباع بیگانه به کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید