انتظار فعالان بخش خصوصی از وزیر صنعت

به گزارش مجله سایه، رئیس جمهوری محترم بر خواست و تمایل خود برای جداسازی بازرگانی از صنعت چشم پوشی کرد و برای رفع کردن کاستی های نبود وزیر در وزارتخانه صنعت معدن و تجارت، حسین مدرس خیابانی را برای تصدی سِمت وزارت معرفی کرد.

انتظار فعالان بخش خصوصی از وزیر صنعت

انتخاب دوباره وی در یک دوره چندماهه ازسوی رئیس دولت نشان می دهد وزیر معرفی شده در این چندماه آزمایش کارآمدی و تدبیر قابل اعتنایی داشته است. اکنون و با نشست هایی که کمیسیون تخصصی مجلس با این نیروی معرفی شده برای وزارت برقرار می نماید، برای شناخت برنامه و کارنامه وی کافی خواهد بود تا به او رأی اعتماد دهند.

با توجه به مجموعه شرایط سیاسی و مالی و با توجه به اینکه مدرس خیابانی پیش از اینکه سرپرست وزارتخانه گردد، قائم مقام وزیر بوده و با وظایف و اختیارات و سازمان و تشکیلات این وزارتخانه آشنایی کافی دارد به نظر می رسد مجلس در رأی دادن به او با نگاه مثبت برخورد خواهد نمود. واقعیت این است که او با تجربه چند ماه سرپرستی وزارتخانه و نیز پیش از آن قائم مقامی همین نهاد مناسبات کارساز و سازگاری با تشکل ها و نهادهای غیر دولتی داشته و از این نظر مقبولیت مناسبی نزد بخش خصوصی نیز دارد.

بدیهی است شرایط مالی ایران می طلبد که در یک سال باقی مانده از دوره فعالیت دولت دوازدهم وزیر صنعت معدن و تجارت باید از همه نیروهای ورزیده شناخته شده بخش های زیرمجموعه این وزارتخانه استفاده نموده و با به کارگیری نیروهای متخصص و با تجربه از مدیران موجود و سابق، توانایی کارشناسی این نهاد با اهمیت را افزایش دهد.

بازکردن قیدها و بندهای بسته شده بر دست و پای صنعتگران، معدنکاران و بازرگانان به ویژه کنار گذاشتن مقررات بازدارنده و دادن روحیه فعالیت بیشتر به بخش خصوصی از جهت مشارکت دادن تشکل ها و نهادهای تخصصی یک کاربسیار با اهمیت است که به وزیر جوان یاری می نماید تا گره از کارها بازکند. اجتناب از به کارگیری نیروهای سیاسی کار یا ناآشنا به فعالیت های این وزارتخانه بسیار با اهمیت است.

آشتی دادن صادرکنندگان با مجموعه نهادهای اداره کننده کشور که این روزها کمی تیره و تار شده است باید در دستور کار قرار گیرد تا راه صادرات به مثابه مهم ترین فعالیت مورد احتیاج کشور باز گردد. تحرک بیشتر در شمار قابل اعتنایی از سازمان های توسعه ای با استفاده از نیروهای ورزیده نیز می تواند دراین روزها یک کار مهم باشد. یادمان باشد که دوبخش اصلی اقتصاد یعنی صنعت و معدن و تجارت که بخش اصلی ارزش افزوده فراوری ناخالص داخلی را تشکیل می دهد زیرمجموعه این وزارتخانه است و عبوردادن اقتصاد از رشد منفی به کارنامه این نهاد گره خورده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 4882

به "انتظار فعالان بخش خصوصی از وزیر صنعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتظار فعالان بخش خصوصی از وزیر صنعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید