اعضای برجام با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند

به گزارش مجله سایه، معاون وزیر خارجه گفت: همه اعضای برجام اراده خود را یک بار دیگر اعلام کردند که می خواهند برجام را حفظ نمایند و ارزش آن را می فهمند و با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند.

اعضای برجام با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در مورد نتایج این نشست، گفت: مهمترین موضوع مربوط می شد به اقدامی که آمریکا در نیویورک و در شورای امنیت انجام داده است؛ یعنی تقاضا برای بازگرداندن قطعنامه های گذشته یا به اصطلاح همان استفاده از مکانیسم ماشه.

وی اضافه کرد: این تحول بسیاری مهمی است. اعضای برجام و اکثریت اعضای شورای امنیت مواضع قاطعی را در نیویورک گرفته بودند؛ زمانی هم که قطعنامه تحریم تسلیحاتی را آمریکا معرفی کرد یکپارچه رای منفی دادند و زمانی هم که سعی کرد این مکانیسم را فعال کند با ارسال نامه یکپارچه مخالفت کردند.

عراقچی گفت: طبیعتاً در این جلسه این موضوع مهم ترین محور بحث بود و یک بار دیگه همه اعضای برجام تاکید کردند بر اینکه آمریکا را به عنوان عضو برجام و کشور مشارکت نماینده در برجام نمی شناسند و حقی برای این کشور قائل نیستند که از ساز و کارهای درون برجام یا درون قطعنامه 2231 که مرتبط با برجام است، بتواند استفاده کند؛ بنابراین کوشش این کشور را در نیویورک غیرقانونی می دانند و تقاضای این کشور برای آغاز این مکانیسم را بلااثر می دانند و معتقدند نمی تواند موثر واقع شده و جلو برود.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه این موضعی یکپارچه بود که اعضا به شکل یکپارچه به جهانیان دادند که همه بدانند موضع کشورهای عضو برجام چیست، گفت: این موضوع موضع قاطع اکثریت جامعه بین الملل است. در داخل شورای امنیت نیز شرایط به همین گونه است.

اعضای برجام با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند

عراقچی ادامه داد: در جلسه کمیسیون مشترک روی مسائل مختلف بحث شد؛ درباره اقداماتی که ممکن است آمریکا در آینده انجام دهد بحث و آنالیز صورت گرفت و همه اعضا متفق القول هستند که برجام یک دست آورد دیپلماسی است و باید حفظ گردد و همه اعضا اراده خود را یک بار دیگر اعلام کردند که می خواهند برجام را حفظ نمایند و ارزش آن را می فهمند و با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند.

وی با تاکید بر اینکه اعضای برجام خواستار اجرای کامل برجام بودند، گفت: طبیعی است که ما خواستار این هستیم که آنها به تعهداتشان در مورد برطرف تحریم ها به طور کامل عمل نمایند و هم آنها در مورد کاهش اقدامات و تعهداتی که در پنج گام صورت داده ایم نکته ای دارند که اختلاف نظر طبیعی است. در جلسه امروز تصمیم بر این شد که وارد این مباحث نشده و به موضوع اصلی که برجام است بپردازیم و الحمدالله موضع بسیار خوبی هم گرفته شد.

عراقچی در مورد توصیه ها یا پیشنهادات برای مقابله با اقدامات یکجانبه امریکا، گفت: همه اعضای برجام و تقریبا قاطبه اعضای جامعه بین الملل مخالف یکجانبه گرایی آمریکا هستند و مخالف سیاست آمریکا برای تضعیف چندجانبه گرایی و تضعیف سازمان های بین المللی هستند. مخالف تضعیف روینمودهای چند جانبه در روابط بین الملل هستند. همه از اقداماتی که آمریکا در نهادهای بین المللی انجام می دهد شاکی هستند و آمریکا فقط از برجام خارج نشد؛ آمریکا از سازمان بهداشت جهانی اخیراً خارج شد. از یونسکو که موسسه فرهنگی است خارج شد. از پیمان آب و هوایی پاریس خارج شد. از پیمان موشکی دوجانبه با روسیه خارج شد.

وی گفت: اینطور تضعیف نهادها تضعیف چند جانبه گرایی در جامعه بین الملل و تضعیف حل و فصل مسائل بین المللی به وسیله همفکری و تصمیمات دسته جمعی است که آمریکا خلاف همه اینها رفتار می نماید و اراده خود را می خواهد به کل جهان تحمیل کند. همه کشورها با این فرایند مخالف هستند. در قضیه برجام هم این مسئله به شکل دیگری خود را نشان داده است.

معاون وزیر خارجه گفت: موضع یکپارچه اعضای برجام در مخالفت با آنچه آمریکا به عنوان کشوری خارج از برجام می خواهد تحمیل کند به کشورهای داخل برجام همه با آن مخالفت کردند و در مورد اینکه در ادامه جهت چگونه باید هماهنگ گردد، ایده هایی مطرح و مشورت هایی صورت گرفت.

هیچ اتکا و اعتمادی به اروپایی ها، اینستکس و اینها نداریم

عراقچی اضافه کرد: اعضای دائم چین و روسیه و انگلیس و فرانسه یک جور با هم در تماس هستند به اضافه آلمان که جور دیگری باهم رایزنی و مشورت دارند، باقی اعضای شورای امنیت به شکل دیگری رایزنی دارند و با ما به عنوان عضو برجام رایزنی های خاص خود را داریم. همه مصمم هستند که اجازه ندهند آمریکا اراده خود را تحمیل کند و توافقی که مورد حمایت جامعه بین المللی و شورای امنیت هست را بتواند یکجانبه از بین ببرد.

وی در مورد ملاقات خود با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اضافه کرد: یکی از بحث هایی که در داخل کمیسیون مشترک داشتیم همین همکاری اخیر ایران با آژانس بود و بیانیه مشترکی بعد از سفر آقای گروسی به تهران صادر شد؛ همه از این بیانیه تقدیر کردند و از اینکه ایران و آژانس پیروز شدند در یک راهکار مورد توافق دوجانبه که رضایت هر دو طرف را جلب کند مشکلاتی که اخیراً پیش آمده را حل نمایند. همه اعضا قدردانی کردند و از آن به عنوان یک تحول مثبت نام بردند. تحولی که به نوعی آمریکا را در نیویورک خلع سلاح کرد از اینکه بتواند حجمه بیشتری را علیه برجام و ایران صورت بدهد.

عراقچی توضیح داد: در تهران مذاکرات مفصلی را با آقای گروسی داشتیم و ملاقاتهای خوبی را داشتند و بیانیه مشترکی که امضا شد راهنمای عمل ما برای حل اختلافات موجود است و برای بازگشت به یک رابطه عادی و معمولی مثل بقیه اعضای پیمان عدم اشاعه با آژانس هستیم. امروز یک بار دیگر توافقاتی که با هم در تهران داشتیم را مرور کردیم؛ هم آقای گروسی و مجموعه آژانس از این توافق راضی هستند و هم ما راضی هستیم. خواسته های ما بر آورده شده است که توضیح مفصلی دارد که دوستان جای دیگری گفته اند.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: روی قدم های بعدی مروری داشتیم فهم جدیدی بین ایران و آژانس به وجود آمده و در حال تقویت است و امیدوارم موضوعی که پیش آمده و الان داریم همکاری می کنیم را بتوانیم به سرعت حل و فصل نموده و یک رابطه عادی مجدد با آژانس برقرار کنیم.

عراقچی ادامه داد: یک مکانیزم ساز و کاری بود که اروپایی ها ایجاد کردند برای اینکه بتوانند با تحریم های آمریکا علیه ایران به شکلی مقابله نمایند و تجارت بین ایران و اروپا را تسهیل نمایند. دو سال از آغاز آن گذشته است و اینستکس وجود دارد. اولین تبادل اقتصادی اجرا شده و چند تبادل اقتصادی دیگر نیز در دستور کار است. اما واقعیت این است که بسیار کمتر از انتظارات ما است که بتواند موثر واقع گردد. خود اروپایی ها هم این را قبول دارند.

وی گفت: برای اینکه تاثیرگذاری اینتکس را بیشتر نمایند چند ایده دارند یکی هم اینکه اینستکس را به روی چین و روسیه باز نمایند تا این دو کشور هم بتوانند تبادلاتشان آن را از این طریق انجام دهند. یکی دیگر هم این هست که تعداد سهامداران را بیشتر نموده و موانع اداری را برطرف نمایند و حتی بتوانند منابع اقتصادی جدید برای آن تعریف نمایند که خواسته ما هم هست که بتوانند فعال تر به نقش خود عمل نمایند. ما امیدواریم که اینستکس بتواند به آن مرحله برسد؛ البته هیچ حسابی روی آن باز ننموده و هیچ اتکا و اعتمادی به اروپایی ها، اینستکس و اینها نداریم و سیستم تجاری و بازرگانی کشور کار خود را به روش هایی که بلد هستند و می دانند انجام می دهند و اگر بتوانیم به وسیله اینستکس هم کمکی بکنیم، انجام خواهیم داد اما هیچ اعتمادی به این سیستم نیست.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5091

به "اعضای برجام با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعضای برجام با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید