تروئیکای اروپا طرح قطعنامه در انتقاد از ایران را لغو کرد، گفت وگوهای فنی با ایران در ماه آوریل

به گزارش مجله سایه، خبرگزاری انگلیسی به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد انگلیس، فرانسه و آلمان از طرح خود تحت حمایت آمریکا برای تصویب قطعنامه در انتقاد از ایران در شورای حکام آژانس عقب نشسته اند.

تروئیکای اروپا طرح قطعنامه در انتقاد از ایران را لغو کرد، گفت وگوهای فنی با ایران در ماه آوریل

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا تابستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد انگلیس، فرانسه و آلمان از طرح خود تحت حمایت آمریکا در مورد تصویب قطعنامه در انتقاد از ایران به دلیل کاهش همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی در شورای حکام عقب نشسته اند.

طبق این گزارش، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نموده رافائل گروسی قرار است ساعت 11 به وقت گرینویچ کنفرانسی خبری داشته باشد.

به نوشته رویترز، آژانس دلیل این کنفرانس را اعلام ننموده اما دیپلمات های مذکور گفته اند مدیرکل آژانس به 35 عضو شورای حکام گفته که این نهاد میخواهد در ماه آوریل (ماه آینده میلادی) با ایران گفت وگوهای فنی انجام دهد.

بر اساس این گزارش، یکی از دیپلمات ها گفت: مسئله، گفت وگوهای فنی خواهد بود، و اگر همکاری ایران ناکافی باشد، طرح قطعنامه در نشست فصلی بعدی شورای حکام در ماه ژوئن احیا خواهد شد.

همزمان لارنس نورمن خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال مستقر در بروکسل در صفحه توییتر خود به نقل از بعضی منابع نوشت احتیاط آمریکا درباره واکنش ایران به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام نقش مهمی در عقب نشینی اروپا داشته است.

پیشتر محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در اشاره به کوشش برای صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام، گفته بود: حرکت غلطی را اروپایی ها با حمایت از آمریکا در شورای حکام آغاز نموده اند، فکر می کنیم این حرکت باعث بهم ریخته شدن شرایط خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشور تاکید نمود: بهم ریختگی شرایط کنونی را به وسیله سفیر ایران در وین به همه اعضای شورای حکام شرایط شرح داده ایم، امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نگردد راهکارهایی داریم.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی هم به شورای حکام هشدار داده بود در صورتی که در نشست خود نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی قطعنامه ای را علیه کشورمان صادر نمایند، ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت و در این راستا نامه ای هم ارسال شده است.

روسیه هم در اعلامیه ای که برای اعضای شورای حکام فرستاد، هشدار داد تصویب قطعنامه می تواند به کوشش ها برای احیای برجام آسیب بزند.

پیش از رویترز، شبکه الجزیره گزارش داد که کشورهای اروپایی پیش نویس طرحی برای محکوم کردن ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی را پس گرفته اند. این شبکه قطری جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نکرد.

این در حالی است که رویترز قبلاً در این خصوص گزارش داده بود که علیرغم هشدارهای ایران و روسیه، تروئیکای اروپایی به دنبال تصویب قطعنامه علیه ایران هستند و خبرگزاری فرانسه هم نوشته بود که این قطعنامه که مورد حمایت آمریکا نیز هست، احتمالا روز آدینه 15 اسفند ماه به رأی گذاشته گردد.

جمهوری اسلامی ایران پنجم اسفند ماه امسال و در راستای اجرای ماده ششم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران نظارت های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد. البته دو روز قبل از اجرای این قانون، در پی سفری که گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران داشت، موافقتنامه ای موقت بین ایران و آژانس صادر شد که بر مبنای آن مقرر شد ایران به مدت 3 ماه اطلاعات بعضی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست معین شده ضبط کند و نزد خود نگهدارد.

در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ نوع دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند. چنانچه ظرف سه ماه تحریم ها به طور کامل لغو گردد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همواره پاک خواهد شد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 7161

به "تروئیکای اروپا طرح قطعنامه در انتقاد از ایران را لغو کرد، گفت وگوهای فنی با ایران در ماه آوریل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروئیکای اروپا طرح قطعنامه در انتقاد از ایران را لغو کرد، گفت وگوهای فنی با ایران در ماه آوریل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید