آرامش؛ واکسنی در روزهای کرونایی که همه به آن احتیاج دارند

به گزارش مجله سایه، برای رهایی از کرونا امروز بیش از هر چیز احتیاج به آرامش در جامعه داریم. این جمله علی ربیعی سخنگوی دولت شاید مهم ترین نکته ای باشد که در این روزگار کرونایی باید هم از سوی مردم و هم از سوی مسئولین به آن توجه گردد. این روزها، آرامش دقیقا همان واکسنی است که محققان برای درمان کرونا به دنبال آن می گردند؛ البته واکسنی روانی که می تواند اثرات به مراتب مهم تری از واکسن پزشکی و درمانی کرونا داشته باشد.

آرامش؛ واکسنی در روزهای کرونایی که همه به آن احتیاج دارند

به گزارش مجله سایه، علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور و سخنگوی دولت، روز شنبه 23 فروردین در یادداشت هفتگی اش در روزنامه ایران نوشت: در این مقاله قصد ندارم به دو مناقشه به هم پیوسته سال های اخیر از سیاسیون مخالف دولت در داخل و رسانه های خارج که این روزها تعارض بین جان و نان را با متهم کردن دولت علیه جان راه انداخته اند بپردازم. بدون درک صحیح از اوضاع و احوال و دمیدن در دوگانه های کاذب بیشتر مردم را دچار نگرانی و سردرگمی می نماید. پاسخ همه اینها باشد برای پس از کرونا. برای رهایی از کرونا امروز بیش از هر چیز نیاز به آرامش در جامعه داریم.

نکته درستی که ربیعی به آن اشاره نموده ایجاد دوگانه کاذب جان و نان است که بعضی رسانه ها و افرادی در شبکه های اجتماعی کوشش می نمایند با دمیدن در شیپور آن، دلیل آغاز به کار بعضی مشاغل را اهمیت اقتصاد و بی اهمیتی جان مردم برای دولت نشان دهند. این تفکر یکی از مواردی است که باعث بر هم خوردن آرامش روانی جامعه می گردد و دمندگان بر شیپور آن هم دقیقا همین هدف را نشانه گرفته اند.

این در حالیست که ربیعی در یادداشت خود تاکید نموده است: در استراتژی دولت در دوره شیوع کرونا، حفظ سلامت و جان مردم در اصل قرار گرفته و همراه با آن بر تأمین مایحتاج زندگی روزمره و معیشت در چارچوب سلامت بنا نهاده شده است. این استراتژی در جلسات هیأت دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا بارها مورد تأکید قرار گرفته که در جلسات سخنگویی دولت به آن پرداخته ام و تصمیمات ایزولاسیون بیماران و طرح فاصله گذاری فیزیکی و در ادامه فاصله گذاری هوشمند فیزیکی نتیجه این استراتژی است. بازگشت کار جامعه با رعایت پروتکل های بهداشتی با این شرط که هرگاه میان سلامت و کار مردم تعارضی ایجاد گردد، به نفع سلامت حل خواهد شد. این روح و جان مایه بحث های ستاد کرونا و کارگروه های آن بود که به صورت طرح فاصله فیزیکی هوشمند مطرح و ابعاد جدیدتر آن اعلام خواهد شد.

این جمله ربیعی که بازگشت کار جامعه با رعایت پروتکل های بهداشتی با این شرط که هرگاه میان سلامت و کار مردم تعارضی ایجاد گردد، به نفع سلامت حل خواهد شد، نشان می دهد که درست است که چرخیدن چرخ اقتصاد جامعه برای دولت اهمیت دارد اما اگر بنا باشد دوگانه جان و نان به وجود بیاید قطعا جان و سلامت مردم برای دولت اولویت خواهد داشت.

سخنگوی دولت در یادداشت خود سعی نموده است به بعضی از آمار و ارقامی بپردازد که نشان می دهد چرا باید با استراتژی سلامت محور به سمت فاصله گذاری هوشمند حرکت کرد؛ زیرا در غیر این صورت در میان مدت، توانی در اقتصاد تحریم زده برای حتی حفظ سیاست های سلامت محور باقی نخواهد ماند.

از طرفی حفظ آرامش جامعه و سلامت روانی مردم از نکات مهمی است که هم دولتمردان و هم روانشناسان بر آن تاکید داشته و دارند.

در همین زمینه سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه 26 اسفند 98، در دستورالعمل های خود برای حفظ بهداشت روانی افراد و اهمیت آن در کنار با رعایت بهداشت فردی در دوران شیوع کروناویروس، به افراد توصیه کرد تا از سلامت روان خود حفاظت نموده و از دیگران نیز حمایت نمایند.

سازمان جهانی بهداشت در دستورالعمل های بهداشتیِ خود تاکید نموده است که افراد جامعه باید از یکدیگر حمایت نموده و با افرادی که با همه گیری کروناویروس درگیر هستند مهربان و همدل باشند.

در ایران نمونه های این همدلی میان مردم به خصوص به وسیله شبکه های اجتماعی بارها دست به دست شده است. از فعالیت های گروه های مردمی برای ضدعفونی اماکن عمومی تا تهیه بسته های بهداشتی، از همدلی و ایجاد روحیه برای مدافعان سلامت تا پخش بسته های اقلام مورد نیاز برای خانواده های نیازمند جامعه. همه اینها از جمله مواردی هستند که علاوه بر ایجاد همدلی به ایجاد آرامش در جامعه کمک می نمایند و ادامه آنها از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

در ارتباط با این موضوع، محسن عزتی روان شناس اجتماعی در ششم اسفند 98، با بیان اینکه متأسفانه بعضی رسانه ها مدام در حال مخابره اخبار منفی هستند، گفت: پیشگیری از شیوع و انتقال ویروس کرونا بسیار مهم است، اما همین موضوع هم نباید طوری انتقال داده گردد که باعث اضطراب جامعه گردد.

این روان شناس اجتماعی با بیان اینکه انتشار اخباری از بهبودیافتگان و کنترل بیماری در این شرایط به حفظ روحیه مردم کمک زیادی می نماید، گفت: تمرکز روی کرونا به خاطر جدید بودن آن است، اما متأسفانه ما به اخبار منفی عادت نموده ایم و این موضوع برای سلامت روانی جامعه مضر است.

عزتی با اشاره به لزوم پرداختن از ابعاد مختلف به موضوع تأثیر انتشار اخبار مربوط به کرونا در جامعه، اظهار کرد: انتشار اخبار مربوط به کرونا می تواند از بعد روان شناسی، اجتماعی، سیاسی، مالی و سرمایه اجتماعی در جامعه تأثیرگذار باشد.

وی نیاز به امنیت را یکی از نیازهای اساسی مردم و در سطح دوم بعد از نیازهای فیزیولوژیک دانست و اضافه نمود: زمانی که امنیت روانی، مالی و اجتماعی وجود نداشته باشد افراد دچار اضطراب می شوند، به ویژه زمانی که اتفاق خاص یا بحرانی رخ می دهد و آثار و تبعات بیشتری در جامعه به همراه دارد.

همچنین سازمان جهانی بهداشت در دستورالعمل خود، با تاکید بر مطلع بودن نسبت به انتشار اطلاعات ناصحیح از مردم درخواست نموده که تنها به منابع موثق مراجعه نموده و میزان درگیر بودن با اخباری را که می تواند استرس و اضطراب ایجاد کند به حداقل برسانند.

در این مورد هم می توان ردپای شایعات و اخباری که باعث بر هم خوردن آرامش جامعه می شوند را در بعضی رسانه ها که بعضا خارج از ایران هستند و تکثیر شایعات در شبکه های اجتماعی جستجو کرد. درباره این نکته و برای ایجاد آرامش در جامعه در این مورد مسئولان می توانند با مدیریت درست و اطلاع رسانی صحیح و پرهیز از پنهان کاری در انتشار اخبار مرتبط با کرونا به آرامش جامعه کمک نموده و رسانه ها هم با پرهیز از انتشار اخبار غیرموثق و شایعات، جلوی به هم خوردن آرامش جامعه را بگیرند.

در همین زمینه سخنگوی دولت در یادداشت خود نوشته است: در ایران دولت به محض اطلاع از ورود کرونا، صادقانه دو روز مانده به انتخابات به رغم همه شائبه های سیاسی آن را گفت و مخالفان دولت را متهم به کرونای بنفش نیز کردند. سیاست های فاصله گذاری به سرعت اجرا شدند. ابتدا مدارس و دانشگاه ها تعطیل شدند، بیشترین مراکز تجمع حتی مراکز مذهبی که تصور آن نمی رفت تعطیل شدند. نظام فراوری به سرعت تمرکز خود را بر فراوری ماسک، مواد ضدعفونی نماینده و مایحتاج غذایی جامعه قرار داد و کارخانه های مواد غذایی سه شیفت کار شدند.

نکته جالب اینجاست که در دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت هم از افراد درخواست شده تا انتشاردهنده وقایع و داستان های مثبت شیوع کروناویروس همچون شرایط افراد بهبودیافته و حمایت های افراد از همدیگر باشند.

در این دستورالعمل آمده است: از خود مراقبت کنید و برای دیگران نیز حامی باشید. در زمان مورد نیاز برای افرادی که به کمک نیاز دارند کمک رسان باشید. به طور مثال، به وسیله تماس تلفنی با همسایه ها و افرادی که به کمک نیاز دارند شرایط آنان را کنترل کنید. برای مقابله با بیماری کووید 19 ضروری است افراد در کنار هم باشند و یکپارچه عمل نمایند.

به همین دلیل دکتر بهنام مولایی فوق دکتری مشاوره و روان درمانی در 14 فروردین 1399 حفظ آرامش روانی را مهمترین راه حل برون رفت از استرس و اضطراب ناشی از کرونا عنوان و اظهار نموده است: مسئله ای که این روزها تجربه می کنیم صرفا یک بیماری پزشکی نیست، بلکه تمامی ابعاد فردی، اجتماعی و مالی مردم را تحت الشعاع قرار داده است.

سخنگوی دولت در ادامه یادداشت خود عنوان نموده است: از یک سو کنترل ابتلا و جریان حرکت مبتلایان با استفاده از روش های فنی رصد و مراقبت در دستور کار است و از سوی دیگر به فعالان مالی نیز حق انتخاب برای حضور در کسب وکارشان داده می گردد. این، پیروز ترین تجربه کشورهای جهان در دوره شیوع کرونا بوده است، که متناسب با ظرفیت های موجود در کشور به اجرا درمی آید. حفظ جان و تأمین نان برای اجتناب از مرگ و فقر کرونایی رویکرد اصلی دولت است.

با توجه به اظهارات ربیعی و رویکرد دولت برای حفظ جان و تامین نان مردم شاید بهتر باشد با توجه به لزوم آرامش جامعه در شرایط کنونی از ایجاد این دوگانه جان و نان پرهیز گردد.

ربیعی همچنین در انتها این یادداشت تاکید نموده است: دولت هیچ گاه سیاست سلامت محور را کنار نگذاشت. هرچند طرح فاصله گذاری هوشمند فیزیکی و تعادل میان سلامت و اقتصاد وقتی جواب خواهد داد که سرمایه اجتماعی در بالاترین سطح خود باشد. ما باید به یک جهش در فراوری سرمایه اجتماعی نیز برسیم. در صورت افزایش اعتماد میان مردم و حاکمیت و ایجاد تعادل میان سلامت و اقتصاد، ایران می تواند مدلی منحصر به فرد در میان الگوهای کره جنوبی و چین و اروپا و... به جهان عرضه کند.

شاید مرور نکات اشاره شده باز هم به همان جمله کلیدی ابتدایی یعنی برای رهایی از کرونا امروز بیش از هر چیز نیاز به آرامش در جامعه داریم، بازگردد و در شرایط کرونایی امروز می توان به مردم، مسئولان و رسانه ها تاکید نمود که مردم علاوه بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی، مسئولان علاوه بر اتخاذ تصمیمات درست و رسانه ها علاوه بر اطلاع رسانی صحیح، باید آرامش خود را حفظ نموده و این آرامش را به جامعه هم تزریق نمایند تا بتوان هر چه بهتر و سریعتر از زمانه کرونا به سلامت عبور کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 14 خرداد 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 3550

به "آرامش؛ واکسنی در روزهای کرونایی که همه به آن احتیاج دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامش؛ واکسنی در روزهای کرونایی که همه به آن احتیاج دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید