10 مزیت شگفت انگیز کتاب های صوتی

به گزارش مجله سایه، کتاب های صوتی یکی از انواع تکنولوژی هایی است که در سال های اخیر به زندگی آدم ها وارد شده است. در گذشته هم کتاب های صوتی و قصه خوانی برای بچه ها وجود داشت، اما حالا موسسات فرهنگی شاهکارهای بزرگ ادبی را به صورت صوتی منتشر نموده اند. این محصولات فرهنگی موافقان و مخالفان زیادی دارد. بسیاری از علاقه مندان به کتاب معتقدند که هیچ تفاوتی میان کتاب کاغذی و صوتی وجود ندارد و مهم آن چیزی است که به اندوخته های فرهنگی آدم اضافه می گردد. اما بعضی دیگر که تعصب خاصی روی کتاب های کاغذی دارند و دلبسته بوی کاغذ هستند، چندان روی خوشی به کتاب صوتی نشان نمی دهند. حتی آن را مناسب افراد تنبلی می دانند که می خواهند هرکاری انجام دهند و در حین آن کتاب هم گوش بدهند.

10 مزیت شگفت انگیز کتاب های صوتی

در قالب کتاب صوتی عموما یک فرد سوم به جز مخاطب و نویسنده، داستان یا نوشته ای را که نویسنده برای مخاطب نوشته است، در گوش مخاطب زمزمه می نماید. مخاطب هم می تواند در حین پیاده روی، رانندگی، نظافت و فعالیت های روزمره دیگر به مطالعه بپردازد. اما اینها تنها فواید کتاب های صوتی نیست. اگر علاقمند به کتاب خوانی هستید و هنوز نتوانسته اید با این محصول نوظهور ارتباط برقرار کنید، در ادامه می توانید فواید بیشتر کتاب های صوتی را که حالا به راحتی با یک گوشی تلفن همراه قابل دسترسی است مطالعه کنید. البته شاید به صورت شخصی برای هر فرد این محصول حسن های مجزایی داشته باشد.

1. بهبود تلفظ و روان خوانی

وقتی روایت نماینده کتاب صوتی، متن را می خواند، شما همزمان با گوش دادن به مطلبی که خوانده می گردد، می توانید تلفظ صحیح کلماتی که بیان آنها سخت تر هستند و یا در حرف زدن برای تلفظ آنها به مشکل برخورده اید را متوجه شوید. این نکته مثبت تنها درباره کتاب های فارسی کاربرد ندارد. بلکه شما وقتی برای زبان آموزی به کتاب های صوتی زبان مورد نظر خودتان مراجعه کنید، به این روش می توانید روان تر کلمات را بیان کنید.

2. بهبود توانایی مدیریت زمان

یکی از اصلی ترین دلایلی که در زندگی پرمشغله امروز برای عدم مطالعه از آن یاد می گردد، کمبود وقت است. بسیاری از افراد فرصت نشستن در یک گوشه و مطالعه کردن را ندارند. اما وقتی کسی غیر از خود فرد قصه و ماجرایی را تعریف کند، می توان به کارهای روزمره هم پرداخت. به راحتی در زمان انجام کارهایی که به تمرکز بالایی نیاز ندارند، مثل رانندگی و نظافت می توان کتاب گوش داد. یا از طرف دیگر حتی در زمان کارهایی که با هدف ایجاد حال خوب مثل باشگاه رفتن و ورزش کردن، هم می توان به صورت چند وجهی، کتاب هم گوش داد. این باعث مدیریت زمان می گردد و در یک زمان می توان چند کار انجام داد و از مطالعه روزمره هم عقب نماند.

3. مهارت گوش دادن انتقادی را در فکر به وجود می آورد

گوش دادن انتقادی مهارتی است که شامل تحلیل، تفکر انتقادی و قضاوت می گردد. گوش دادن به کتاب های صوتی راهی موثر برای ایجاد مهارت های شنیداری انتقادی مخاطب است. زمانی که یک مطلب یا داستان را به صورت صوتی گوش می کنیم، فکر به وسیله گوش تجزیه و تحلیل پیچیدگی های مختلف در طرح های داستانی را انجام می دهد و کوشش می نماید، قضاوت های خاص براساس تحلیل شخصی انجام دهد. به این شکل می توان گوش را عادت داد که هم بشنود و هم تحلیل کند.

4. یاری به بهبود قوه تمرکز

وقتی در حال خواندن کتاب کاغذی هستید، اگر به هر علتی تمرکز را از دست بدهید، می توانید به راحتی بازگردید و دوباره بخشی را که بدون تمرکز خواندید تکرار کنید. اما زمانی که دارید کتاب صوتی را گوش می دهید، باید تمرکز خود را بر روی صحبت های راوی بگذارید و اگر هم در میان روایت، عاملی باعث پرت شدن حواستان گردد و تمرکز را از دست بدهید، بازگشتن و پیدا کردن جایی که فکرتان منحرف شده، سخت تر است. به همین علت باید در تمام مدت تمرکز خود را معطوف راوی کتاب صوتی کنید. این کار تمرینی است برای اینکه قوه تمرکز خود را بهبود ببخشید و از پرت شدن گاه و بی گاه حواستان جلوگیری کنید.

5. حافظه را بهبود می بخشد

هنگام گوش دادن به یک کتاب صوتی، چیزهای زیادی است که باید به خاطر بسپاریم. نام شخصیت ها و ویژگی های آن ها، نام مکان ها، ترتیب وقایع، گفتگوهای مهم، خرده روایت های فرعی و… از جمله اطلاعات کلیدی هستند که باید هنگام گوش دادن به داستان ها علاوه بر به خاطر سپردن، در فکر تخیل کنیم و جایگاهی در مغزمان را به آن ها اختصاص دهیم. توانایی حفظ این اطلاعات با تعداد کتاب های صوتی که گوش می دهید بهبود می یابد. این نکته خیلی مهم است که همانطور که مغز یاد می گیرد اطلاعات را حین روایت و از خط داستان به خاطر بسپارد، در به خاطر سپردن سایر چیزهای زندگی هم آرام آرام بهتر و دقیق تر می گردد.

6. مهارت بالابردن درک مطلب و تحلیل در حین شنیدن

هنگام گوش دادن به یک کتاب صوتی، اطلاعات زیادی به طور همزمان در مغز ما در حال پردازش است. این اتفاق باعث می گردد مغز تمرین کند و مهارت های مختلفی برسد. مثلا اگر به یک کتاب معمایی و جنایی گوش می دهید، مغز شما دائما سعی می نماید نتایج و رویدادهای خاصی را در ادامه داستان، حدس بزند. بعلاوه باید در حین شنیدن یک رویداد را به دیگری ربط دهد تا در خلال روایت داستان معنا پیدا کند. همه اینها فکر شما را فعال تر و با گیرایی بالاتر می نماید. همه اینها مهارت تحلیل و درک مطلب در حین شنیدن را بهبود می بخشد.

7. راوی، با ترفندهایی اجرای کتاب را به یک تجربه پویا تبدیل می نماید

راوی های کتاب های صوتی به طرز عجیب و جالبی می توانند جریان و احساس داستان را افزایش دهند. آنها به ما یاری می نمایند تا تصاویر فکری از موقعیت ها و مخصوصا شخصیت ها در فکرمان ایجاد کنیم و بعلاوه با ابعاد و زوایا بخشیدن به دیالوگ ها و فضاسازی اتفاقات، به درک بهتر احساسات شخصیت ها یاری می نمایند. راوی ها بسیار فعال هستند و داستان را با انحرافات صدا، طنز، رمز و راز و آهنگ های متنوع زنده می نمایند و همه اینها داستان ایستای کتاب را به یک تجربه جالب، پر جنب و جوش و سرگرم نماینده برای مستمعین تبدیل می نماید.

8. کتاب های صوتی برای افراد دارای اختلالات بینایی بسیار مفید است

کتاب های صوتی نعمتی برای افراد مبتلا به اختلالات بینایی و سایر اختلالات هنگام خواندن مانند بدخوانی، خوانش پریشی و غیره است. در سال های اخیر، کتاب های صوتی یاری زیادی به رشد سواد در افراد با توانایی های متفاوت نموده است. برای مثال، شرکتی به نام لرنینگ الی (Learning Ally) به عنوان یک سازمان داوطلبانه غیرانتفاعی که در سراسر آمریکا شعبه دارد، در این زمینه فعالیت می نماید. این شرکت کتابخانه ای از هزاران کتاب صوتی قابل دسترسی و آموزشی را برای افرادی که به علت اختلال بینایی، سایر مسائل خواندن نمی توانند به طور مؤثر کتاب چاپی استاندارد را بخوانند، فراوری و نگهداری می نماید.

9. حس همدلی و همذات پنداری به وسیله شنیدن بیشتر برانگیخته می گردد

یکی دیگر از مزایای مهم کتاب های صوتی این است که به شما یاری می نمایند حس همدلی بیشتری با شخصیت و یا قهرمانان کتاب داشته باشید. همدل بودن را در اینجا می توان، توانایی درک و به اشتراک گذاشتن احساسات با دیگران معنی کرد. راوی های کتاب های صوتی به شما یاری می نمایند تا با شخصیت ها و خرده روایت های داستان ارتباط برقرار کنید. با مهارتی که راوی در بیان خط داستان و موضوع کتاب دارد، شما خود بخشی از کتاب می شوید و می توانید متوجه شوید که شخصیت ها در هر لحظه از داستان و روند کتاب، قرار است چه حسی داشته باشند. در تجربه گوش دادن به کتاب صوتی، روایت زنده به وسیله راوی باعث می گردد درد و ناراحتی شخصیت ها را هم درک کنید.

10. سلامت روان ما را تقویت می نماید

آرامش روح و سلامت روان، از دیگر ویزگی های مثبتی است که در اثر گوش دادن به کتاب های صوتی در مخاطب به وجود می آید. درست مانند کتاب خواندن، گوش دادن به کتاب هم می تواند استرس را کاهش دهد و فکر را آرام کند. با این تفاوت که کتاب گوش دادن در زمان هایی که خستگی و کلافگی اجازه خواندن خطوط را نمی دهد، شرایطی فراهم می نماید تا از زندگی روزمره خارج شویم. حتی بسیاری از مردم قبل از خواب به کتاب های صوتی آرامش بخش گوش می دهند. این به آنها یاری می نماید به خواب بروند و بعلاوه کیفیت خواب را بهبود می بخشند. که باز هم عامل بزرگی برای بهبود و حفظ سلامت روان است.

منبع: gladreaders

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 آذر 1401 بروزرسانی: 8 آذر 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 13510

به "10 مزیت شگفت انگیز کتاب های صوتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مزیت شگفت انگیز کتاب های صوتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید