یک ویروس خطرناک آبزی با موبایل تشخیص داده می گردد

به گزارش مجله سایه به نقل از نیواطلس، بیماری گاستروانتریت یکی از بیماری های خطرناکی است که به علت نوشیدن آب آلوده به نورو ویروس در بدن انسان ایجاد می گردد و التهاب معده و روده، اسهال، استفراغ، درد شکمی و گرفتگی عضلات از جمله نشانه های آن است. برای شناسایی آب آلوده به این ویروس از روش های مختلفی استفاده می گردد. اما روش جدید سریع تر و کم هزینه تر است.

یک ویروس خطرناک آبزی با موبایل تشخیص داده می گردد

تا به امروز شناسایی نورو ویروس در آب یا غذا مستلزم آنالیز دقیق نمونه ها در آزمایشگاههای تخصصی بوده است، اما پژوهشگران دانشگاه آریزونا یک تراشه کاغذی بسیار کوچک ابداع نموده اند که بر روی آن مجاری ریز سیال تعبیه شده است. این مجموعه با دریافت نمونه آب می تواند وجود یا عدم وجود نورو ویروس رامشخص کند.

در ادامه اپلیکیشن تلفن همراه ابداع شده بدین منظور با دریافت اطلاعات تراشه و همین طور با استفاده از یک لنزمیکروسکوپی ارزان جمع بندی نهایی را در خصوص آلوده بودن یا نبودن آب انجام می دهد.

کاربران برای استفاده از این سیستم باید یک قطره آب را در ابتدای مجاری تراشه بریزند و این آب در حین حرکت در یک جهت آغشته به دانه های پلی استایرن فلورسنت و آنتی بادی های خاص نورو ویروس، نشانه هایی دال بر آلودگی یا عدم آلودگی را نشان خواهد داد.

از جمله نشانه های این آلودگی چسبیده شدن ناگهانی بعضی ذرات بیماری ساز به یکدیگر است. مزیت مهم این سیستم عدم احتیاج آن به حضور هر گونه متخصص پزشکی و مهندس است و افراد عادی هم می توانند از آن استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 627

به "یک ویروس خطرناک آبزی با موبایل تشخیص داده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک ویروس خطرناک آبزی با موبایل تشخیص داده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید