گردباد و سیل در موزامبیک؛ مرگ 417 نفر و شیوع وبا

طوفان ایدای در جنوب آفریقا در موزامبیک سیل گسترده ای به راه انداخت که تا به اینجای کار آمار تلفات آن به گفته وزیر محیط زیست این کشور به 417 نفر رسیده است.

گردباد و سیل در موزامبیک؛ مرگ 417 نفر و شیوع وبا

طوفان و سیل ویرانگر ناشی از ایدای، گردبادی که در جنوب آفریقا چنبره زده بود، تاکنون 417 قربانی گرفته است. به گزارش فدراسیون بین المللی صلیب سرخ مواردی از شیوع بیماری وبا نیز در شهر بندری بِیرا در موزامبیک گزارش شده است.

کلسو کوریا، وزیر محیط زیست و اراضی موزامبیک روز شنبه 23 مارس با اعلام خبر رسمی تعداد کشته شدگان سیل اخیر می گوید: به دنبال وقوع طوفان سهمگین در جنوب آفریقا شرایط کماکان بحرانی است.

گردباد و طوفان هایی با سرعت 170 کیلومتر در ساعت هفته گذشته شهر بندری بِیرا در موزامبیک را درنوردید و بعد با پیش روی به سمت زیمبابوه و مالاوی منازل مسکونی را در هم کوبید و زندگی و جان میلیون ها نفر را به خطر انداخت.

کلسو کوریا می افزاید: وضعیت رو به بهبود است اما هنوز بحرانی است. البته شرایط برای حضور و امدادرسانی در مناطق سیل زده رو به بهبودی است.

  • طغیان رودخانه ها

باران سنگین منجر به طغیان دو رودخانه بوزی و پانوی شده و این دو رودخانه سیل بندها را شکسته اند. دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام نموده که محتمل است این دو رودخانه دوباره سیل بندهای خود را بشکنند.

سباستین رودس استامپا، مسئول هماهنگ کننده دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل گفت: ما باید منتظر باشیم تا آب های ناشی از سیل نشست کند و تا آن زمان ما به اطلاعات دقیقی درباره عوارض تلفات در موزامبیک دست پیدا کنیم.

طوفان اخیر همچنین مرگ 259 نفر را در زیمباوه به دنبال داشته است. بر اساس گزارش سازمان های امدادرسانی انتظار می رود این آمار افزایش یابد. در مالاوی نیز 56 نفر بر اثر باران های سنگین و پیش از آغاز طوفان گرمسیری ایدای جان خود را از دست دادند.

عکس از رویترز

  • گزارش هایی از شیوع وبا در بِیرا

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر روز آدینه اعلام کردند که مواردی از وبا در شهر بِیرا گزارش شده است، شهری که 500 هزار نفر جمعیت دارد.

هم کوریا و هم رودس استامپا تاکید دارند که وبا و دیگر بیماری های منتقل شده از راه آب هنوز مشکل اصلی به شمار نمی آیند با وجود اینکه سیلاب ها آلوده بودند و خطر گسترش بیماری ها زیاد بود.

وبا به وسیله مدفوع در آلودگی آب و فاضلاب گسترش می یابد و شیوع آن می تواند به ایجاد یک بحران انسانی بیانجامد، آن هم در شرایطی که سیستم بهداشتی مختل شده است. وبا در صورت درمان نشدن می تواند ظرف چند ساعت مرگ انسان ها را به دنبال داشته باشد.

وزیر محیط زیست موزامبیک پیش از این نیز اعلام نموده بود حدود یکصد کیلومتر از اراضی این کشور تحت تاثیر سیلاب اخیر قرار گرفته و حدود چهارصد هزار نفر نیز در مناطق سیل زده گرفتار شده اند.

پیش از وقوع گردباد ایدای در موزامبیک این کشور در فوریه و مارس سال 2000 نیز دچار طوفان و سیلاب شده بود. سیل آن سال هشتصد کشته در این کشور بر جای گذاشت و حدود پنجاه هزار نفر از شهروندان را بی خانمان کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 9 تیر 1398 شناسه مطلب: 259

به "گردباد و سیل در موزامبیک؛ مرگ 417 نفر و شیوع وبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردباد و سیل در موزامبیک؛ مرگ 417 نفر و شیوع وبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید