چطور درون ماشین از کرونا در امان بمانید؟

به گزارش مجله سایه، همشهری آنلاین/ ماشین شما در این زمانه پاندمی یروس کرونا به یک حباب محافظتی برای شما هنگام بیرون رفتن بدل شده است.

چطور درون ماشین از کرونا در امان بمانید؟

اما باید به پاک کردن درون ماشین تان هم توجه کنید و این بار باید به فکر پاک کردن آن از ویروس های کرونا هم باشید.

پاک کردن ماشین را باید از سطوحی که بیش از همه لمس می شوند، آغاز کنید، از جمله دستگیره های بیرونی و درونی درها، فرمان ماشین، دنده، دسته چراغ راهنما و دسته برف پاک کن و دکمه های رادیو و ضبط، روکش های جایگاه ها، اهرم های مربوط به تنظیم جایگاه راننده و مسافر، کمربند ایمنی، آینه ها، دسته های جایگاه راننده و مسافر، دستگیره های ایمنی.

برای پاک کردن بخش های گوناگون ماشین می توانید از محلول آب و صابون و محلول های الکلی مثلا محلول های حاوی دست کم 70 درصد ایزوپروپیل الکل بهره ببرید.

همان قاعده 20 ثانیه برای شستن دست با آب و صابون برای پاک کردن سطوح داخلی ماشین هم با آب و صابون صادق است. هر فراورده ضدعفونی کننده دیگر هم باید مدتی روی سطح بماند تا اثر خودش را بر ویروس ها بگذارد، بنابراین پیش از زدودن آن مدتی صبر کنید.

اغلب روکش های چرم طبیعی یا مصنوعی جایگاه ها دارای پوشش محافظ از جنس اورتان هستند، بنابراین فراورده های الکل پایه اگر زیاد روی آنها به کار برده شوند، به آنها آسیب می زنند. بنابراین آب و صابون ایمن ترین محلول برای پاک کردن جایگاه های پارچه ای یا چرمی هستند. روکش جایگاه را به آرامی با آب و صابون بسایید، اما این کار را با شدت زیاد انجام ندهید. مقدار کمی آب به کار ببرید تا کوسن زیر روکش جایگاه خیس نگردد. برای جایگاه های چرمی استفاده از یک کاندیشنر خوب پس از پاک کردن با آب و صابون برای جلوگیری از ترک خوردگی توصیه می گردد.

هنگام تمیز کردن داخل ماشین از دستکش های یکبار مصرف بهره ببرید تا از آلوده شدن دست هایتان جلوگیری کنید. هنگام پاک کردن سطوح حساسی مانند صفحه های لمسی و الکترونیکی مراقب باشید تا به آنها آسیب نزنید.

برای فرمان ماشین اندکی وقت بیشتر بگذارید، چرا که آنالیز ها نشان داده اند که تعداد میکروب ها روی فرمان ممکن است چهار برابر نشمینگاه توالت فرنگی باشد.

از فراورده های پاک کننده حاوی سفیدکننده، پراکسید هیدروژن یا حاوی آمونیاک برای داخل ماشین استفاده نکنید. این فراورده ها گرچه ویروس ها را می کشند، اما می توانند به روکش جایگاه ها، اجزای پلاستیکی و سایر سطوح داخل ماشین آسیب بزنند.

همچنین نگهداشتن ژل، محلول یا اسپری های ضد عفونی کننده برای پاک کردن دست ها پیش از دست زدن به فرمان ماشین و سایر سطوح ایده خوبی است.

درباره سایر وسائل نقلیه به جز ماشین هم باید سطوحی را که اغلب لمس می شوند، پاک کنید. مثلا اگر موتورسیکت می رانید باید کلاهخود، دستکش ها و حفاظ چشم را با دستمال های الکلی یا اسپری های ضدعفونی کننده پاک کنید.

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید حفظ فاصله فیزیکی میان افراد داخل ماشین است. فضای یک ماشین خانوادگی معمولی حدود 3 متر مکعب است (یک دهم یک اندازه یک اتاق خواب معمولی). اگر چهار یا پنج نفر درون این فضای کوچک قرار گیرند، حفظ فاصله فیزیکی ناممکن است.

یک مشکل دیگر این است که ماشین های امروزی برای اینکه کمترین سروصدا بیرون به درونشان راه بیاید، کاملا درزبندی می شوند. نتیجه این است که میزان تهویه - یعنی میزان هوای تازه ای که به درون ماشین راه می یابد خیلی کم است.

اگر پنجره های ماشین بالا باشد، ذرات هواپخش حاوی ویروس کرونا که با سرفه افراد وارد فضا می گردد، درون آن تجمع می یابد.

با هر بار سرفه غلظت این ذرات افزایش می یابد و چون هوای چندانی وارد فضای داخلی ماشین نمی گردد، رقیق شدن آنها رخ نمی دهد. برای جلوگیری از این شرایط کافی است شیشه حتی یک پنجره را اندکی در حد هفت هشت سانتی متر پایین بکشید.

وبلاگ خرید: وبلاگ خرید | این سیستم پیشرفته وبلاگدهی برای فروشگاه های اینترنتی است

منبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 3906

به "چطور درون ماشین از کرونا در امان بمانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور درون ماشین از کرونا در امان بمانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید