پیشرفت 90درصدی در بازسازی گنبد مسجد امام(ره) اصفهان

به گزارش مجله سایه، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان از پیشرفت 90 درصدی بازسازی گنبد مسجد امام و اتمام عملیات بازسازی این گنبد در سال 1399 اطلاع داد.

پیشرفت 90درصدی در بازسازی گنبد مسجد امام(ره) اصفهان

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه قدیمی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، فریدون الله کمک امروز 28 اردیبهشت ماه با اعلام این مطلب گفت: بازسازی گنبد مسجد امام اصفهان پس از طبله کردن کاشی ها از سال 1389 شروع شد.

او اضافه نمود: با توجه به حجم، ابعاد و عظمت این گنبد که از سطح پشت بام تا بخش فوقانی گنبد دارای بیش از 30 متر ارتفاع بوده و دارای 16 ترک (بخش) و بیش از 500 هزار قطعه کاشی است، کارشناسان پس از آنالیز ها به این نتیجه رسیدند که سطوح زیر گنبد دچار آسیب شده است، آسیب های وارده به سطوح زیرین و همچنین جدا شدن کاشی ها از ملاط ها باعث شد تا عملیات بازسازی این گنبد بزرگ از سال 1389 شروع گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: تا سال 1393 کمتر از دو ترک این گنبد بازسازی شده بود، لذا طی پنج سال گذشته نزدیک به 12 ترک آن بازسازی شد.

او توضیح داد: در حال حاضر با اتمام 90 درصد از عملیات بازسازی این گنبد تا خاتمه فروردین ماه امسال، عملیات بازسازی بخش های خاتمهی این گنبد از نیمه دوم اردیبهشت ماه امسال شروع و امیدواریم در سال 1399 بازسازی ترک های پانزدهم و شانزدهم به اتمام رسیده و گنبد بزرگ مسجد تاریخی امام (ره) پس از 9 سال از حصار داربست ها خارج گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 3592

به "پیشرفت 90درصدی در بازسازی گنبد مسجد امام(ره) اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشرفت 90درصدی در بازسازی گنبد مسجد امام(ره) اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید