نمایندگان کنگره آمریکا به تروریسم مالی علیه ایران اذعان کردند

به گزارش مجله سایه، هفده عضو مجلس نمایندگان آمریکا در نامه به وزیر خزانه داری این کشور ضمن اذعان به تروریسم مالی واشنگتن علیه تهران اعلام کردند، کارزار فشار حداکثری در تبادلات مربوط به کالاهای بشردوستانه با ایران مانع ایجاد نموده است.

نمایندگان کنگره آمریکا به تروریسم مالی علیه ایران اذعان کردند

به گزارش گروه بین الملل مجله سایه، هفده عضو مجلس نمایندگان آمریکا که در بین آنها اسامی چهره های شناخته شده ای از قبیل ایلهان عمر، رشیده طلیب آیانا پریسلی و رو خانا دیده می گردد، در نامه ای به استیو منوشین خواستار تسهیل تبادلات کالاهای بشرمحبت آمیز با ایران شدند و از تاثیرات کارزار فشار حداکثری و تحریم ها بر زندگی روزمره و شرایط سلامتی مردم عادی ایران به شدت انتقاد کردند.

متن این نامه به توضیح ذیل است:

منوشین، وزیر خزانه داری عزیز

با نگارش این نامه نگرانی عمیقمان را درباره اثرات تحریم ها بر کمبود دارو در ایران به ویژه بچه ها بیمار سرطانی و دیگر بیماری های پیشرفته یا نادر اعلام می کنیم. کارزار فشار حداکثری دولت (دونالد ترامپ) که هدف آن ضربه زدن به کادر رهبری ایران با تحریم های مالی است، دارد تاثیرات دسته جمعی و تنبیهی علیه شهفرایندان عادی ایران برجای می گذارد.

در حالی که دولت (آمریکا) اعلام نموده است که تجهیزات انسان محبت آمیز شبیه دارو از تحریم ها معاف هستند، ما درباره گزارش هایی که خلاف این موضوع را نشان می دهند، نگران هستیم. تحریم های همه جانبه آمریکا با معافیت های بشرمحبت آمیز در تضاد قرار دارند. ماهیت گسترده این تحریم ها به ویژه قرار دادن بانک مرکزی (ایران) در بخش مربوط به تحریم های تروریستی دارد به حمایت فراحزبی و بلندمدت از این موضوع که از تحت تاثیر قرار نگرفتن تجارت بشرمحبت آمیز توسط تحریم ها اطمینان حاصل گردد، آسیب وارد می نماید. بانک ها و شرکت های دارویی خارجی از ترس مجازات شدن یا اعمال تحریم های ثانویه علیه آنها توسط وزارت خزانه داری آمریکا از مراودات با ایران منصرف می شوند. تحریم های آمریکا سبب کمبود دارو و تجهیزات پزشکی (در ایران) شده و معالجات و داروهای حیاتی را از دسترس ایرانی ها دور نموده است.

دیوان بین المللی دادگستری متعلق به سازمان ملل اکتبر 2018 حکم نهایی خودش درباره اتهام نقض عهدنامه مودت 1955 را خاطرنشان کرد و طی آن ابراز داشت که تحریم های اعمال شده یکجانبه ایالات متحده بعد از خروجش از برجام در ماه می 2018 ممکن است تاثیرات جداً دردناکی بر سلامتی و جان افراد در سرزمین ایران داشته باشد.

استراتژی جنگ مالی علیه ایران دارد اثرات زیان باری روی آسیب پذیرترین قشرهای این کشور بر جا می گذارد. ده ها هزار بیمار تَصَلُّب، هموفیلی، اچ آی وی/ ایدز، صرع یا سرطان هایی از قبیل سرطان خون که یکی از اشکال سرطان های شایع بچه ها در ایران است، کسانی هستند که به طور خاص تحت تاثیر این استراتژی قرار گرفته اند. تحریم ها دارند روی این بیماران که داروها و درمانشان به شدت به واردات وابسته است، تاثیرات مخربی بر جا می گذارند.

در حالی که ایران 97 درصد از داروهای مورد احتیاجش را در داخل فراوری می نماید اما برای 3 درصد به جامانده دارو، به واردات از چند کشور وابسته است. این 3 درصد برای سیستم سلامت و بهداشتی ایران، حیاتی است و (این 3 درصد داروهای وارداتی) عمدتا شامل داروهای خاص پر هزینه تر برای بیماری های نادر و سرطانی است که عمدتا در داخل در دسترس نیستند. تحریم ها همچنین توانایی ایران را برای وارد کردن مواد خامی که درمان سرطان به آنها بستگی دارد، به شدت محدود می نماید.علاوه بر این، بیمارستان ها برای دسترسی به تجهیزات پزشکی حیاتی برای شیمی درمانی و پرتو درمانی، دچار مشکل هستند و این سبب اختلال در فرایند درمان بیماران و در نهایت کم شدن میزان نجات بیماران سرطانی می گردد. همچنین گزارش هایی درباره فعالیت رو به رشد بازار سیاه دارویی منتشر شده است، بازاری که جایگزینی غیرقابل اعتماد، با کیفیت پایین و بالقوه خطرناکی برای بیماران مستاصل است.

وزارت خزانه داری (آمریکا 25 اکتبر 2019 یک مکانیسم جدید به منظور اجازه دادن برای واردات دارو به ایران خاطرنشان کرد اما همراه با این اقدام، ایران تحت بند 31 قانون پاتریوت ایالات متحده آمریکا، به عنوان یک کشور نگران نماینده از منظر پولشویی معین شد. این اقدام، سبب می گردد که مکانیسم بشرمحبت آمیز (اعلام شده توسط وزارت خزانه داری آمریکا برای واردات دارو برای ایران) را به مکانیسمی ناکافی تبدیل می نماید چرا که شرایط سفت و سختی برای مشارکت بانک های خارجی به منظور تبادلات انسان محبت آمیز ایجاد می نماید و از آنها می خواهد که میزان بسیار زیاد و بی سابقه ای از اطلاعات در اختیار وزارت خزانه داری قرار داده و یک ارزیابی صلاحیت پیشرفته انجام دهند (ارزیابی صلاحیت تحقیقی است که پیش از امضای قرارداد با یک شخص یا یک شرکت انجام می گردد). خیلی بعید است که بانک ها داوطلبانه خودشان را در معرض شرایط جدی ضروری (مدن نظر وزارت خزانه داری آمریکا) برای مشارکت کردن در مبادلات انسان محبت آمیز با ایران قرار دهند، تبادلاتی که قبلا با یک مجوز عمومی معاف بودند. حقیقت آن است که در مخالفت با قرار دادن ایران ذیل بند 3،11 اعلام احتیاط نموده بودند چرا که این کار آنها را وادار می کرد به طور کلی ارزیابی مراودات انسانی محبت آمیز با ایران را متوقف نمایند. نتیجه محتمل این کانال تنها سبب محدود کردن بیشتر ایران در دسترسی به تجهیزات پزشکی حیاتی خواهد شد.

یاری ظریف به بیمار دارای مشکل تنفسی (مرداد 1394)

با توجه به بیانیه اخیر و نگرانی های اعلام شده در بالا، از شما خواهش می کنیم به سوالات در متون زیر درباره خطی مشی تحریم ها و اجرای آن پاسخ دهید:

1- آیا وزارت خزانه داری دستورالعمل واضحی در مکانیسم انسان محبت آمیز جدید خود درباره تبادلات (انسان محبت آمیز با ایران) ایجاد و توزیع نموده است؟

الف، اگر این کار را نموده است، ما خواستار انتشار علنی این دستور العمل هستیم و اگر این کار انجام نشده است، ما از شما می خواهیم فورا یک دستور العمل علنی برای پرداختن به پایبندی بیش از حد شرکت ها (به قواعد درخواستی خزانه داری آمریکا درباره تعامل با ایران) منتشر کند، شرکت هایی که از تحریم های ثانویه می ترسند.

ب، به غیر از این، در احتیاجمندی های بخش تبعیت از تحریم های آمریکا، چه منابع دیگری در دفتر کنترل دارایی های خارجی (اوفک) برای یاری به بانک ها و شرکت های آمریکایی و غیر آمریکایی و سازمان های غیر دولتی و گروه های خیریه در دسترس آنها قرار گرفته است؟

2- در وزارت خزانه داری چه مکانیسم هایی برای نظارت و ارزیابی از کارآمدی برنامه تحریم ها و اثرات آنها بر واردات کالاهای بشرمحبت آمیز وجود دارد؟

3- وزارت خزانه داری در هماهنگی با وزارت خارجه چه مراحل و اقدامات خاصی برای مشورت کردن با سازمان های غیردولتی، شرکت ها و تامین نمایندگان بخش بهداشتی ایران به منظور ارزیابی اثرات تحریم های آمریکا بر احتیاجهای بشرمحبت آمیز انجام داده است؟

4- اوفک از نوامبر 2018 چند مجوز خاص برای انتقال (کالاهای) بشرمحبت آمیز و دارو و تجهیزات پزشکی به ایران صادر نموده است؟ زمان تقریبی برای صدور چنین مجوزهایی چقدر است؟

5- اوفک از نوامبر 2018 چند مجوز برای پروژه ها یا فعالیت هایی که مستقیما برای نفع رساندن به مردم ایران طراحی شده باشد، صادر نموده است و زمان تقریبی صدور چنین مجوزهایی چقدر است؟

6- چه نهادهایی در تصمیم گیری (دولت آمریکا) برای قرار دادن بانک مرکزی ایران (ذیل بند پولشویی) و اجباری کردن ملاک های جدید به منظور تبادلات تجاری (با ایران) دخیل بودند؟ آیا درباره اینکه چنین تصمیماتی سبب تضعیف معافیت هایی که از دیرباز در زمینه بشرمحبت آمیز در قبال تحریم های ایران وجود داشتند می گردد و صدور غذا و دارو به مردم ایران را سخت می نماید، نگرانی هایی مطرح شدند؟

ما قویا از دولت (آمریکا) می خواهیم یک مرور فراگیر درباره کارزار تحریم های خود علیه ایران انجام دهد و حرج و تعدیل های ضروری برای انجام مسئولیت هایش در قبال قوانین بین المللی را شناسایی نموده و انجام دهد همانطور که در حکم اکتبر دادگاه بین المللی دادگستری آمده است تا از حق مردم ایران برای داشتن سلامت حفاظت گردد. در حالی که کارآمدی تحریم ها محل سوال است، ما همچنین از اوفک می خواهیم فهرست تجهیزات پزشکی که تامین نمایندگان بین المللی برای تجارت با ایران مجاز شناخته شوند را گسترش دهد به ویژه در زمینه تجیهزات مورد احتیاج برای بیماران سرطانی، بیماری های نادر و پیشرفته.

کارزار تحریم های دولت در ضدیت مستقیم با هدف اعلامی اش در زمینه حمایت از حقوق بشر مردم ایران و دموکراسی و آزادی است. معکوس کردن عواقب این تحریم ها به منظور اطمینان حاصل کردن از اینکه ایرانی ها از حق اولیه حقوق بشری شان برای دسترسی به برابری و داروهای با قیمت مناسب، باید برای دولت (آمریکا) یک اولویت باشد.

از اینکه به این (نامه) توجه کردید و موضوع را آنالیز می کنید، از شما ممنونیم.

هفده تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در یک بخش کوتاه از نامه خود به وزیر خزانه داری این کشور، از ناآرامی ها در ایران پس از اعتراض به افزایش بهای بنزین حمایت و از دولت ایران به دلیل قطع کردن اینترنت به شدت انتقاد کردند.

نامه هفده عضو مجلس نمایندگان آمریکا به وزیر خزانه داری درباره تروریسم مالی علیه ایران

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2225

به "نمایندگان کنگره آمریکا به تروریسم مالی علیه ایران اذعان کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایندگان کنگره آمریکا به تروریسم مالی علیه ایران اذعان کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید