نرخ بهره بانکی در آمریکا افزایش یافت

به گزارش مجله سایه، فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره بانکی در این کشور را برای دومین بار در امسال میلادی 25 دهم درصد افزایش داد و به 1.75 تا دو درصد رساند.

نرخ بهره بانکی در آمریکا افزایش یافت

به گزارش ایرنا به نقل از نیویورک تایمز، جروم پاول رئیس فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) پس از نشست دو روزه این نهاد در کنفرانسی خبری گفت که اقتصاد آمریکا تقویت شده و به سطح نرمال نزدیک شده است، به طوری که دیگر نیازی نیست برای تشویق فعالیت اقتصادی یا کاهش آن به سیاست پولی متوسل شد.

فدرال رزرو اعلام نموده که بیکاری در آمریکا به 3.6 درصد کاهش یافته و نرخ بهره احتمالا در امسال دو بار دیگر افزایش می یابد. این نهاد یک دهه پیش در سایه بحران اقتصادی نرخ بهره را تا حدود صفر پایین آورد تا به خروج اقتصاد از رکود یاری کند.

پاول گفت: اقتصاد بسیار خوب شده است. بسیاری از افرادی که دنبال کار هستند، شغل پیدا می نماید.

طبق بیانیه فدرال رزرو، مقام های آمریکایی معتقد هستند که اقتصاد این کشور دیگر نیازی به تحریک بیشتر ندارد، اما نگرانی ها در خصوص بروز تورم افزایش یافته است.

پیش بینی می گردد که نرخ تورم در امسال به 2.1 درصد و رشد اقتصادی به 2.8 درصد برسد. این نگرانی وجود دارد که تورم به سرعت بالا برود و مقام های اقتصادی آمریکا نیز نرخ بهره را در سال 2019 تا 2.5 درصد نیز افزایش دهند.

بازار بورس در آمریکا پس از اعلام تصمیم فدرال رزرو نتایج مثبتی نشان داد، اما اندکی بعد رشد شاخص سهام منفی شد.

نرخ بهره در آمریکا در حالی افزایش یافت که سرمایه گذاران و تاجران نگرانی هایی در خصوص آینده تنش های تجاری واشنگتن با اتحادیه اروپا، مکزیک، کانادا و چین دارند. وضع تعرفه 25 درصدی بر واردات فولاد و تعرفه 10 درصدی بر واردات آلومینیوم خشم این کشور ها را برانگیخته است.

اقتصاددانان عموما بر این باور هستند که وضع تعرفه فعالیت اقتصادی را کاهش می دهد و قیمت را بالا می برد که این امر زمینه ساز تورم است. اما بیانیه فدرال رزرو نشان می دهد که مقام های اقتصادی آمریکا نسبت به تاثیرات تنش های تجاری این کشور با دولت های خارجی چندان نگران نیستند.

منبع: انتخاب
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 30 آذر 1398 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1304

به "نرخ بهره بانکی در آمریکا افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ بهره بانکی در آمریکا افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید