نخبه های نفتی که چرخ اقتصاد غربی ها را می چرخانند

به گزارش مجله سایه، همه نخبگانی که باید در صنعت نفت مشغول باشند یا به اموری دیگر سرگرم شده اند یا تصمیم گرفته اند از کشور مهاجرت نمایند.

نخبه های نفتی که چرخ اقتصاد غربی ها را می چرخانند

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، رویه ها عوض شده است، بیش از آنکه نفتی ها در نفت مشغول به کار باشند، نمایندگان مجلس و تعدادی از شاگردان دانشگاهی وزیر محترم نفت، مدیران سایر دستگاه ها، داماد ها و آقازاده ها جریان نفت را به دست گرفته اند. خبری از جذب نیرو های فنی، متخصص و تحصیلنموده نیست و همه نخبگانی که باید در صنعت نفت مشغول باشند یا به اموری دیگر سرگرم شده اند یا تصمیم گرفته اند از کشور مهاجرت نمایند.

یکی از قدیمی ترین نهاد های آموزشی و دانشگاهی کشور متعلق به صنعت نفت است که وزارت نفت طی هفت دهه اخیر، با بورسیه کردن نخبه ها در این دانشگاه، فارغ التحصیلان را به چند گروه تقسیم بندی می کرد و افرادی را که در گروه الف جای می گرفتند، در نفت به کار گرفته می شدند. مانند سایر وزارتخانه ها که با نگاه کردن از نفت، برای خود مراکز آموزشگاهی و دانشگاهی تأسیس کردند تا راحت تر بتوانند در حوزه منابع انسانی، احتیاج های خود را رفع نمایند.

این فرایند تا سال 92 در نفت حاکم بود، ولی وزیر نفت به بهانه های مختلف، این فرایند را تغییر داد و همه چیز را به سمتی سوق داد که کمتر نخبه ای در نفت استخدام گردد. سرخوردگی و ناامیدی نخبه های نفتی از این شرایط موجب شد تا بسیاری از آن ها راه مهاجرت در پیش بگیرند، به طوری که جدیدترین فهرست از این نخبه ها نشان می دهد حدود 100 نفر از این افراد، طی سه سال گذشته به کشور های اروپایی، کانادا و امریکا مهاجرت نموده و چرخ اقتصاد غربی ها را می چرخانند. عده ای دیگر هم به دستفروشی می پردازند و بعضی دیگر در اسنپ و تپسی گذر ایام می نمایند.

این در حالی بود که این افراد به امید قرارگرفتن در گروه الف و استخدام در نفت، راهی خوزستان شده و سال های جوانی خود را در این استان و در شرایط سخت سپری کردند، اما، چون مقام عالی وزارت، اراده نموده بود آن ها را نمی خواهد، به گوشه ای پرتاب شدند هرچند که با ورود مجلس، وعده هایی نیز داده شد. وزارت نفت، نخبگان را به این بهانه پس زد که تورم نیرو های انسانی در نفت بالاست و جایی برای استخدام جدید ندارد در حالی که اسناد متقنی وجود دارد که می گوید بسیاری از شرکت های عملیاتی زیرمجموعه این وزارتخانه خواهان به کارگیری نیرو های فنی شده بودند. این بهانه در شرایطی مطرح می شد که طی هفت سال اخیر انواع و اقسام استخدام ها در نفت صورت گرفت. از نمایندگان مجلس گرفته تا آقازاده هایی که برای وزارت نفت و عملکردش، یک ضربه گیر بود. بیش از 40 نماینده ادوار مجلس حتی در حین نمایندگی، نفتی شدند؛ چراکه زنگنه خودش در صحن علنی مجلس گفت اگر نمایندگان را استخدام نکند، مفسده ایجاد می گردد! توجیهی که گویا فقط برای نمایندگان و افراد سیاسی کاربرد داشت و کسی هم ککش نگزید که جوانان و نخبه های کشور، به اموری مشغول هستند که برای آن درس نخوانده اند. اما وزارت نفت ترجیح داد به جای به کارگیری نخبگانی با مدارک مهندسی نفت، شیمی، مخزن و حفاری به سمت استخدام نمایندگانی با مدارک تحصیلی، تاریخ، جغرافی، فقه، معماری، مدیریت شهری و علوم سیاسی برود، یا تنها شاگردان دانشگاهی شخص وزیر نفت استخدام شده و بدون یک روز سابقه کاری یا کارشناسی، مدیریت های ارشد صنعت نفت را به نام خود سند بزنند یا به کارگیری داماد ها و آقازادگان مسئولان سیاسی، امنیتی و دستگاه قضایی که همگی در نفت تبدیل به نان خور هایی شده اند که به ناحق، جای نخبگان کشور را گرفته اند. این اتفاقات به خودی خود نشان می دهد چیزی که طی این سال ها اتفاق افتاده، هیچ خروجی جز نابودی صنعت نفت ندارد. صنعتی که به مدد حضور سیاسیون و مدیران گعده ای محافل خاص، نفت را در اختیار گرفته اند و در کمترین حالت، وابستگان و هم خونی ها سر سفره نفت نشسته اند تا مغز های نفتی، راهی جز مهاجرت و دست فروشی نداشته باشند.

منبع: روزنامه جوان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5927

به "نخبه های نفتی که چرخ اقتصاد غربی ها را می چرخانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخبه های نفتی که چرخ اقتصاد غربی ها را می چرخانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید