مکزیک با یک مجسمه تقلبی سر نیجریه کلاه گذاشت

به گزارش مجله سایه، دولت مکزیک به تازگی یک مجسمه برنزی نادر را که از آفریقا به خارج از این قاره قاچاق شده بود، به نیجریه پس داد، حال کاشف به عمل آمده که این مجسمه، یک اثر تقلبی ارزان قیمت است.

مکزیک با یک مجسمه تقلبی سر نیجریه کلاه گذاشت

در ابتدا گمان می رفت این اثر متعلق به قبیله یوروبا (Yoruba) در نیجریه با قدمت 1500 ساله باشد، اما مشخص شد که اثر بازگردانده شده به نیجریه چیزی نیست یک نسخه کپی شده ارزان است.

جولین ولپر (Julien Volper) سرپرست موزه سلطنتی آفریقای مرکزی در بلژیک به روزنامه هنر گفت: تائید می کنم که این اثر، تقلبی و بسیار بیکیفیت است. می توانید تعداد زیادی از انواع یکسان این آثار را در سایت ای بی (eBay) پیدا کنید. این واقعا مسخره و مایه شمساری برای مکزیک است.

این اثر تاریخی در اصل باید اثری از شهر باستانی ایفه (Ife) باشد که اکنون در ایالت اوسون (Osun) نیجریه واقع است.

ماموران گمرک فرودگاه بین المللی بنیتو خوآرز (Benito Juárez) در مکزیکوسیتی این اثر را در حین قاچاق مصادره کرده بودند.

دولت مکزیک با صدور بیانیه ای اعلام کرد: این مجسمه و اصالت آن از سوی کارشناسان و نهادهای هر دو کشور مورد تایید قرر گرفته است.

مکزیک یادآور شده بود که به امید تحکیم روابط دیپلماتیک با کشورهای سراسر جهان، این اثر را بازگردانده است.

مکزیک همچنین اعلام کرد که برای این کشور، احیای اموال فرهنگی مسروقه، یک اولویت است و این کشور با سودجویی غیرقانونی از اقلام باستان شناسی مخالف است.

این در حالی است که از دید سایرین، اقدام نمادین مکزیک، تلاشی شتاب زده برای پیوستن به فرایند بازگرداندن آثار هنری آفریقا است.

ایو برنار دبی (Yves-Bernard Debie) وکیل مدافع مستقر در بروکسل که در زمینه تجارت فرهنگی فعالیت دارد، گفت: (اقدام مکزیک) بار دیگر شتاب دولت ها برای مدیریت بازگرداندن آثار بدون توجه به حقایق قانونی و تاریخی را نمایان می کند.

این روزها پس دادن آثار باستانی و فرهنگی آفریقا شتاب گرفته است. گمان می رود که حدود 90 درصد از میراث فرهنگی آفریقا در اروپا باشد.

چپاول و غارت آثار باستانی مستعمرات در دوره استعماری، قصه تازه ای نیست اما تلاش برای بازگرداندن آثاری که سالهاست در موزه های غرب خاک می خورند، تازگی دارد. کشورهای استعمار شده به طور روزافزونی خواستار بازگرداندن آثار هنری و باستانی چپاول شده شان هستند.

وبلاگ خرید: وبلاگ خرید | این سیستم پیشرفته وبلاگدهی برای فروشگاه های اینترنتی است

منبع: چمدان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2951

به "مکزیک با یک مجسمه تقلبی سر نیجریه کلاه گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکزیک با یک مجسمه تقلبی سر نیجریه کلاه گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید