مرکز اطفای حریق در 6 استان ایجاد می گردد

به گزارش مجله سایه، تهران (پانا) - رییس گروه برنامه ریزی، حفاظت و پشتیبانی دفتر زیستگاه های سازمان حفاظت محیط زیست گفت مرکز اطفای حریق در امسال و سال آینده در استان های آذربایجان شرقی، خوزستان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی ایجاد می گردد.

مرکز اطفای حریق در 6 استان ایجاد می گردد

به گزارش ایرنا، رضا حسن هراتی اضافه نمود: سال گذشته یک سری تجهیزات برای اطفای حریق در مناطق حفاظت شده و تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در نظر گرفته بودیم که همه آنها را به استان ها تحویل دادیم.

وی گفت: اما با توجه به حساسیت حفاظت صحیح از مناطق از سال گذشته، تمهیدات ایجاد پایگاه اطفای حریق را در استان هایی که بیشتر در معرض آتش سوزی هستند اندیشیدیم و اعتباراتی برای ایجاد آنها در نظر گرفتیم و در حال آماده سازی این اعتبارات و تخصیص آنها به استان ها هستیم.

هراتی ادامه داد: به عنوان مثال این مراکز در مناطق حفاظت شده ارسباران در آذربایجان شرقی، شیمبار در خوزستان و سمسکنده در مازندران ایجاد می شوند، البته در خراسان شمالی و خراسان رضوی دو مرکز متعلق به سازمان محیط زیست وجود دارد که آنها را بازسازی و به پایگاه اطفای حریق تبدیل می کنیم.

رییس گروه برنامه ریزی، حفاظت و پشتیبانی دفتر زیستگاه های سازمان حفاظت محیط زیست درباره میزان اعتبار این مراکز گفت: میزان اعتبار هر استان با استان دیگر با توجه به وسعت منطقه و شرایط آن متفاوت است، مثلا برای استان خوزستان تقریبا یک میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار پیش بینی شده است.

به گفته وی، این ایستگاه ها امسال و تا سال آینده به بهره برداری می رسند، به عنوان مثال اکنون اقدامات اولیه این ایستگاه در ارسباران اجرا شده است.

رییس گروه برنامه ریزی، حفاظت و پشتیبانی دفتر زیستگاه های سازمان حفاظت محیط زیست اضافه نمود: علاوه بر این دستورالعمل های لازم را به استان داده ایم تا برای سال آینده که حریق شروع می گردد، آمادگی لازم برای پیشگیری و مقابله با آتش سوزی را داشته باشند.

هراتی ادامه داد: در هر ایستگاه با توجه به میزان حساسیت مناطق و اعتباری که به آنها داده می گردد، امکاناتی مانند محل نشستن بالگرد، منابع آب، منابع سوخت، پایگاه استراحت نیروها و انواع تجهیزات مورد احتیاج ساخته می گردد.

وی توضیح داد: در این پایگاه ها از نیروهای محیط بانی که داریم استفاده خواهد شد که در آن پایگاه ها مستقر می شوند اما در زمان بحران و وقوع آتش سوزی، نیروهای مختلف مانند نیروی انتظامی، پلیس راهور و یاری های مردمی به یاری آنها خواهند آمد از این رو مکانی برای استقرار آنها نیز پیش بینی شده است.

هراتی در باره نحوه استفاده از بالگرد گفت: در قانون مدیریت بحران وظیفه دستگاه ها در شرایط بحران تعیین شده است، مثلا بر اساس توافقی که با وزارت دفاع اجرا شده در زمان آتش سوزی باید از بالگردهای آنها برای هلی برد نیرو و آب پاشی استفاده گردد که اکنون نیز این کار صورت می گیرد. چون بیشتر مناطق حفاظت شده در ارتفاعات و مناطق صعب العبور واقع شده اند، از این رو در صورت وقوع آتش سوزی، برای بردن نیروها به آن مکان به بالگرد احتیاج است.

وی گفت: همچنین منابع آبی موجود در مناطق را نیز پیش بینی کردیم، بر این اساس از استان ها خواستیم تا محل هایی که امکان آبگیری در آنها وجود دارد مانند سدها را پیش بینی نمایند و مختصات آنها را به ما بدهند و آنها را جمع بندی کنیم و سپس هم به سازمان مدیریت بحران بدهیم و هم خود داشته باشیم که در سال آینده و یا بحران بعدی اگر به آب احتیاج باشد مسئله ای برای تامین به موقع آن نداشته باشیم.

از ابتدای امسال تا 18 آبان ماه 7017 هکتار از مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست دچار آتش سوزی شد که در مدت مشابه سال گذشته این عدد 4 هزار و 760 هکتار بوده، بنابراین حدود 34 درصد افزایش آتش سوزی داشتیم.

وبلاگ خرید: وبلاگ خرید | این سیستم پیشرفته وبلاگدهی برای فروشگاه های اینترنتی است

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5940

به "مرکز اطفای حریق در 6 استان ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز اطفای حریق در 6 استان ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید