محرز: واکسن کرونای سوئدی بزودی وارد کشور می گردد

به گزارش مجله سایه، مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران با اشاره به تزریق واکسن کرونای وارداتی طی روز های آینده گفت: اولویت تزریق واکسن کرونا با کادر درمان است. اولویت دوم با افراد بالای 70 سال و بیماران دیابتی، قلبی و ریوی و افرادی است که سابقه بیماری زمینه ای دارند و بعد گروه های دیگر که بیشتر با مردم در ارتباط هستند در اولویت های بعدی قرار می گیرند. ولی اولین بخش از واکسن وارداتی بیشتر برای کادر درمان و افراد در معرض خطر کووید خطرناک استفاده می گردد.

محرز: واکسن کرونای سوئدی بزودی وارد کشور می گردد

وی با اعلام این خبر که واکسن مذکور از کشور سوئد وارد می گردد گفت: این واکسن مدرنا نیست و واکسن کوبایی هم نیست، چون واکسن کوبایی هنوز فاز آخر خود را طی ننموده است. این واکسن از سوئد وارد می گردد و مورد تایید ما است.

مسئول ارزیابی واکسن کرونای ایرانی درباره ساخت واکسن در داخل کشور گفت: واکسنی که 9 دی ماه اولین تست خود را انجام داد و مجوز کمیته اخلاق را دریافت کرد تحت نظر من و دو نفر از همکارانم است و در حال طی کردن فاز کارآزمایی بالینی است. هدف ما در کارآزمایی بالینی مرحله اول، آنالیز عوارض است که داوطلبانی که تزریق بر روی آن ها صورت گرفته خوشبختانه عوارض مشخصی نداشتند و نوبت دوم واکسن هم برای آن ها تزریق شده است.

محرز با اشاره به اینکه تا امروز 30 نفر واکسن را دریافت نموده اند گفت: این واکسن به تدریج تزریق می گردد و پس از تایید گروه نظارتی نفرات بعدی مورد تزریق واکسن آزمایشی قرار می گیرند. اگر مرحله اول موفقیت آمیز باشد مرحله دوم با 300 داوطلب به کار خود ادامه خواهد داد.

وی با اعلام این خبر که امروز دوشنبه 6 بهمن ماه تعداد بیشتری مورد تزریق قرار می گیرند گفت: افراد داوطلب پس از تزریق حدود 30 دقیقه تحت نظر هستند و بعد به هتل راهنمایی می شوند با گذراندن دوره ای 6 یا 7 روزه به منزل می فرایند که در آنجا هم تحت کنترل کامل قرار خواهند گرفت. اگر مسئله ای برای این افراد پیش بیاید با تلفنی که تحت اختیارشان است با دکتر و پرستار تماس می گیرند که خوشبختانه تا به امروز مشکل حادی پیش نیامده است.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه پس از ساخت واکسن هیچ داروی موثر جدیدی به بازار نیامده است گفت: پس از ساخت واکسن درمان کمرنگ شده است و دارو هایی هم که به بازار آمدند موثر نبودند. کرونا درمان قطعی ندارد، ولی درمان های علامتی بسیار به ما یاری می نماید.

محرز درباره تکنولوژی واکسن سوئدی که قرار است برای کادر درمان استفاده گردد گفت: این واکسن Recombinant بوده و سابقه دار است اگرچه خیلی از این تکنولوژی استفاده نمی شده است. واکسن ایرانی از ویروس ضعیف شده ساخته شده است، ولی یک سری از واکسن ها از ترکیب یک ویروس با ویروسی دیگر ساخته می شوند. این واکسن در اروپا و استرالیا ساخته شده و مورد تایید است.

وی با اظهار تاسف از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در کشور گفت: جهش های ژنی ویروس کرونا نگران کننده است و فکر می کنیم شاید حتی واکسن ها به ویروس های جهش یافته جواب ندهند. خبر های جالبی نداریم، ولی تا زمانیکه همه واکسینه شوند و با جهش های بیشتر این ویروس روبرو شویم باید مصون بمانیم. هنوز استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستشوی مداوم دست ها از مهمترین عوامل جلوگیری از کرونا است.

محرز با اعلام خبر افزایش مبتلایان به کرونا گفت: دورهمی ها بیشتر شده، تالار های عروسی راه افتاده و افراد در کنار هم و بدون ماسک می نشینند و غذا می خوردند. اگر شرایط به همین منوال پیش برود پیک چهارم را اواخر بهمن و اوایل اسفند خواهیم داشت. مردم خسته شده اند، ولی در حال حاضر باید پروتکل ها را رعایت کرد تا پس از تزریق واکسن بتوان شرایط را کنترل کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 6947

به "محرز: واکسن کرونای سوئدی بزودی وارد کشور می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محرز: واکسن کرونای سوئدی بزودی وارد کشور می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید