ماجرای اثر مجسمه ساز مشهور سوئیسی که میلیون ها پوند می ارزد

به گزارش مجله سایه، ایسنا/ این خبر پیرامون ماجرای اثر مجسمه ساز مشهور سوئیسی که میلیون ها پوند می ارزد، برای شما نگارش شده است.

ماجرای اثر مجسمه ساز مشهور سوئیسی که میلیون ها پوند می ارزد

جان کراکستون نقاش اهل انگلستان برای خرید لوستر عجیب و غریبی که گمان میکرد یکی از آثار آلبرتو جاکومتی مجسمه ساز مشهور سوئیسی باشد 250 پوند پرداخت کرد. حالا قیمت همان لوستر که در دهه 40 میلادی خلق شده است، ممکن است در چند هفته آینده در حراجی کریستیز تا 7 میلیون پوند برسد. آثار هنری جاکومتی گران ترین مجسمه ها در حراجی محسوب می شوند و آثار هنر او اغلب رکورد فروش را جابجا می نمایند.

ارزش این لوستر بین 1.5 میلیون پوند تا 2.5 میلیون پوند برآورد شده است اما میشل مک مولان کارشناس حراجی کریستیز معتقد است این برآوردها برای چنین لوستر ارزشمندی که به شدت کمیاب است، یک تخمین محافظه کارانه است. مک مولان بیان نمود: بازار فروش آثار آلبرتو و برادرش دیه گو جاکومتی از هر زمان دیگری قدرتمندتر شده است، چرا که یکی از لوسترهای جاکومتی در سال 2018 به قیمت 7,602,400 پوند فروخته شد.

هنگامی که کراکستون برای نخستین بار در دهه 60 میلادی این لوستر منحصر بفرد را در مغازه ای در خیابان مریلبون مشاهده کرد، معتقد بود که این لوستر به وسیله دوست فقیدش و مجموعه دار هنری پیتر واتسون سفارش داده شده است. کراکستون که در سال 2009 درگذشت، با اطمینان از خرید خود آن را به مدت 50 سال در خانه خود در شمال لندن آویزان کرد.

از ارزش زیبایی شناختی این لوستر که بگذریم، این اثر هنری زمانی در سالن دفتر ناحیه بلومزبری مجله هورایزن مجله فرهنگی که اکنون تعطیل شده نیز استفاده میشد. این مجله فرهنگی به وسیله واتسون و سریل کانلی در سال 1939 راه اندازی شد و آثار تحسین شده اشخاصی همانند دیلن توماس و جوروج اورول را چاپ میکرد.

واتسون که ثروت خانوادگی را به ارث برده بود، در زمان زندگی در پاریس مجموعه ارزشمندی از آثار هنری مدرن و سوررئالیستی را جمع آوری کرد. هنگامی که در طول جنگ جهانی دوم به لندن بازگشت، به سرمایه گذاری در استعدادهای بریتانیایی مانند هنری مور، لوسیان فروید و کراکستون روی آورد. او لوستر را در سفر برگشت به اروپا در سال 1946 یا 1947 به جاکومتی سفارش داد.

منبع: همگردی
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 14242

به "ماجرای اثر مجسمه ساز مشهور سوئیسی که میلیون ها پوند می ارزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای اثر مجسمه ساز مشهور سوئیسی که میلیون ها پوند می ارزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید