غریب آبادی:کمک ها در حوزه ایمنی هسته ای نباید مشروط یا مشمول محدودیت قرار گیرند

به گزارش مجله سایه، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، طی سخنرانی در جلسه شورای حکام در رابطه با ایمنی هسته ای، گفت: مسئولیت ایمنی هسته ای بر عهده دولت عضو است. آژانس نقش محوری در هماهنگی تلاش های بین المللی و ارائه تجربه و تخصص خود و نیز ارائه مشورت جهت ارتقا و تقویت ایمنی هسته ای در سطح جهانی دارد.

غریب آبادی:کمک ها در حوزه ایمنی هسته ای نباید مشروط یا مشمول محدودیت قرار گیرند

به گزارش مجله سایه، کاظم غریب آبادی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک دولت دریافت کننده کمک های فنی آژانس، اهمیت کمک های ارائه شده از سوی آژانس به دولت های عضو را در تقویت زیرساخت های ایمنی هسته ای ملی آنها به رسمیت شناخته و از این بابت تشکر می کند، اضافه کرد: در همین رابطه، توسعه منابع انسانی و تقویت ظرفیت ها بایستی به عنوان یک نکته کلیدی در ایمنی، بهره وری، و ثبات هرگونه برنامه هسته ای تلقی شود. در همین رابطه، چنین کمکی نبایستی مشروط شده و یا ذیل هرگونه محدودیت از جمله در رابطه با دسترسی همگان به اطلاعات و منابع لازم برای عملکرد ایمن تاسیسات مرتبط هسته ای قرار گیرد.

سفیر و نماینده دائم ایران در ادامه به تشریح شرایط ایمنی نیروگاه بوشهر پرداخت و با اشاره به اینکه نیروگاه بوشهر اولین نیروگاه هسته ای عملیاتی در ایران است که توسط یکی از معروف ترین شرکت های جهان یعنی اتم استروی اکسپورت روسیه ساخته شد، اضافه کرد: در این نیروگاه، امن ترین رآکتورهای تحت فشار در نوع خود استفاده می شود و به خاطر اینکه ترکیب هماهنگی از برنامه های روسی و آلمانی دارد، ایمنی آن در جهان شاخص است. از منظر معیارهای ایمنی هسته ای، سه سطح نظارت در نیروگاه برق بوشهر برقرار است: نخست، نظارت مستقیم که توسط پیمانکار اصلی اجرا می شود و شامل یکی از بالاترین سطح ملزومات ایمنی در نوع خود است؛ دوم، نظارت سازمان نظارت ایمنی هسته ای ایران، و سوم، استفاده از کمک فنی آژانس در چارچوب پروژه های گسترده همکاری فنی.

تشریح ماموریت های مختلف نظارتی آژانس از نیروگاه برق هسته ای بوشهر، بخش دیگری از صحبت های نماینده دائم ایران بود که در این رابطه گفت: در فوریه و مارس 2010، آژانس یک ماموریت سرویس بازبینی مقرراتی یکپارچه را انجام داد که راضی کننده ارزیابی شد. اعضای هیات اعزامی به این جمع بندی رسیدند که نظام ایمنی هسته ای ایران صلاحیت، ظرفیت و توانایی کافی را برای نظارت بر فعالیت های برق هسته ای دارد. همچنین قابل ذکر است که از سال 2011، ایران عضو اتحادیه جهانی بهره برداران برق هسته ای بوده که از آن زمان تا به امروز، نیروگاه برق هسته ای بوشهر و شرکت بهره بردار را برای چندین بار در موقعیت های مختلف از جمله قبل و بعد از راه اندازی، ارزیابی کرده است.

وی در ادامه اضافه کرد: آژانس یک ماموریت رضایت بخش بازبینی ایمنی عملیاتی را نیز در سال 2018 از نیروگاه بوشهر انجام داد. این ماموریت، عملکردهای خوب نیروگاه را در چندین حوزه شناسایی کرد. همکاری بین آژانس و ایران، یک فرآیند جاری بوده و ماموریت پیگیری نیز قرار است در نوامبر سال جاری جهت ارزیابی اجرای توصیه های ارائه شده، انجام گیرد. این نیز، نشان دهنده سطح دیگری از نهایت شفافیت و تعهد ایران جهت تضمین ایمنی هسته ای نیروگاه است.

غریب آبادی در ادامه با اشاره به اینکه ایران متعهد به بهره گیری از درس ها و تجربیات کشورهای دیگر است، اضافه کرد: ایران و اتحادیه اروپا در حال همکاری بر اساس پیوست سوم برجام برای ایجاد یک مرکز ایمنی هسته ای در ایران هستند. بعلاوه، از سال 2017 و با همکاری اتحادیه اروپا، نظام ایمنی هسته ای ایران همراه با شرکت بهره بردار در حال انجام یک تست فشار دیگر در نیروگاه هستند. از طرف دیگر، نظام ایمنی ایران همچنین در حال به روز رسانی مقررات ایمنی هسته ای با پشتیبانی دپارتمان همکاری های فنی آژانس و اتحادیه اروپا است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 3064

به "غریب آبادی:کمک ها در حوزه ایمنی هسته ای نباید مشروط یا مشمول محدودیت قرار گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب آبادی:کمک ها در حوزه ایمنی هسته ای نباید مشروط یا مشمول محدودیت قرار گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید