عکاسی از میراث گمشده ویتنام

به گزارش مجله سایه، رِهان نام عکاسی فرانسوی است که از 40 قبیله دورافتاده ویتنام عکاسی نموده تا پرتره ای از میراث فرهنگی روبه انزوای این کشور را به مردم دنیا نشان دهد.

عکاسی از میراث گمشده ویتنام

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش مجله سایه، ایندیپندنت در یکی از گزارش های تصویری اخیر خود مجموعه ای از عکس های رنگارنگ رِهان هنرمند فرانسوی تبار را از قوم و قبیله های دورافتاده و در حال نابودی کشور ویتنام منتشر نموده است.

در ویتنام 54 گروه قومیتی زندگی می نمایند و این عکاس تا به حال تصاویری از 40 قبیله را به ثبت رسانده است. این پروژه، فرهنگ و میراث قومی و قبیله ای ویتنامی ها را که با پیشرفت دنیای مدرن کم کم به دست فراموشی سپرده می شوند، نشان می دهد.

این هنرمند در پنج سال گذشته، از دورافتاده ترین نقاط ویتنام دیدن نموده تا بتواند تصویری از فرهنگ های کهن و در دست انزوای این کشور ارائه کند.

رهان اصالتا فرانسوی است، اما در حال حاضر در هویی آن شهری در مرکز ویتنام زندگی می نماید. او مجموعه میراث گران بها را مهم ترین پروژه کاری خود می داند.

کار عکاسی از قبیله های ویتنامی اصلا آسان نیست. رهان معتقد است دو سال دیگر زمان می برد تا او بتواند از تمام 54 گروه قومیتی این کشور عکاسی کند.

او می گوید: گاهی دو روز طول می کشد تا روستای محل زندگی یک قبیله را پیدا کنم. روستاها معمولا در کوهستان ها گم شده اند و اطلاعات کافی به زبان انگلیسی یا ویتنامی درباره چگونگی دسترسی به آن ها وجود ندارد.

وقتی رهان به آن قبیله می رسد، مدتی به حرف ها و داستان های قدیمی ترها گوش می دهد تا از نحوه زندگی و فرهنگ آن سر درآورد.

او می گوید: وقتی لباس های سنتی شان را به من نشان می دهند یا از فرهنگ شان حرف می زنند، چشم های شان برق می زند؛ اما در عین حال، پیرها راضی نیستند، چون غروری را که درباره میراث فرهنگی شان حس می نمایند، در جوان ترها نمی بینند.

بیشتر جوان ها تمایلی به نگه داشتن میراث فرهنگی خود ندارند و به همین دلیل است که این قبیله ها روبه انقراض می روند. شناساندن این فرهنگ ها و مردم بی مانند این قبیله ها به دنیا، مهم ترین انگیزه رهان برای آغاز این پروژه عکاسی است.

او در این باره می گوید: بسیاری از مردم به این واقعیت که کل این فرهنگ ها مسیری روبه مرگ را طی می نمایند، بی توجه هستند. انگار بخشی از تاریخ فرهنگی به خوابی ابدی می رود و هیچ کسی برای بیدار کردن آن کاری انجام نمی دهد. برای مثال، از قبیله برائو فقط 397 نفر باقی مانده اند.

رهان امیدوار است بتواند صدای مردمی باشد که می خواهند فرهنگ و میراث کهن خود را حفظ نمایند و با عکس هایش، تصویر آن ها را مثل آیینه برای دنیایان منعکس کند.

او می گوید: در حالی که بیشتر اقلیت های قومی که دیدم به فرهنگ خود افتخار می نمایند و دوست دارند آن را حفظ نمایند، بعضی جوان ها و سالخورده ها هستند که ارزش میراث خود را نمی دانند و حتی تمایل دارند آن را به طور کامل رها نمایند. احساس می کنم اگر این مردم فرهنگ خود را از لنز فرد دیگری تماشا نمایند، شاید به اهمیت آن پی ببرند.

رهان ادامه می دهد: می دانیم که اغلب باید کمی عقب برویم تا بتوانیم به سمت جلو حرکت کنیم و چقدر فوق العاده می گردد اگر زیبایی میراث بی مانند فرهنگی این مردم را به آن ها یادآوری کنیم.

این هنرمند علاوه بر عکاسی، مجموعه ای از لباس های محلی این قبیله ها را هم جمع نموده است. رهان میخواهد موزه ای را برای فرهنگ های قومیتی در هویی آن تأسیس کند و عکس ها، لباس ها و داستان های مردم را در آن گردآوری کند. او امیدوار است بتواند روزی این مجموعه فرهنگی را در موزه ها و گالری های دنیا نمایش دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 924

به "عکاسی از میراث گمشده ویتنام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکاسی از میراث گمشده ویتنام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید