سیاستمدار آلمانی: اروپا نتوانست به وعده های خود برای نجات برجام عمل کند

به گزارش مجله سایه، یکی از سیاستداران بلند پایه حزب سبز آلمان گفت که با وجود وعده های زیاد، اروپا نتوانست توافق هسته ای با ایران را نجات دهد.

سیاستمدار آلمانی: اروپا نتوانست به وعده های خود برای نجات برجام عمل کند

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یورگن تریتن از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان در مصاحبه با سایت رادیو آلمان ناتو را در بحرانی سخت ارزیابی نموده و در بخشی از این مصاحبه توضیح داد که این یک واقعیت غیر قابل انکار است که روابط ما با ایالات متحده آمریکا از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در راستا بهبود قرار ندارد.

وی خطاب به خبرنگاری که از وی سوال می کرد گفت که شما از آمریکا به عنوان نزدیکترین متحد ما یاد می کنید و من امیدوارم که این طور باشد، اما این نزدیکترین متحد ما به جایی رسیده است که اعلام می نماید خودروهای ساخت آلمان تهدیدی برای امنیت ملی اش است و هم زمان رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام می نماید که اروپایی ها بدتر از چینی ها هستند.

وی اضافه نمود: من اعتقاد دارم که ما با یک فروپاشی عمیق در مناسبات دو سوی آتلانتیک روبرو هستیم و هیچ گروه کاری نمی تواند در این شرایط کمکی کند و من اعتقاد دارم که ما باید حالا درباره اختلاف منافع و علایق واقعی در این ائتلاف صحبت کنیم.

تریتن درباره اظهار نظر اخیر رئیس جمهور فرانسه مبنی بر اینکه ائتلاف نظامی ناتو دچار مرگ مغزی شده است نیز گفت: من این گونه مانند امانوئل ماکرون صحبت نمی کنم، اما ناتو در بحرانی سخت واقع شده است.

وی اضافه نمود: ناتو امروز با تضادهای عمیق منافع روبرو است و در موارد معینی ما به جایی رسیده ایم که اعضای ناتو به صورت متقابل همدیگر را تهدید نموده و به هم حمله ور می شوند. من فکر می کنم که این مسئله باید مورد توجه قرار گرفته و تغییر داده گردد و بخصوص باید در این باره بحث گردد که کدام علایق و منافع امنیتی اروپا در واقع توسط دیگر اعضای اروپایی ناتو مورد تهدید قرار می گیرد. به عنوان مثال ما علاقه شدیدی به این مسئله داریم که از یک مسابقه تسلیحاتی جدید در خاورمیانه جلوگیری کنیم. اما لغو توافق هسته ای از طرف ایالات متحده دقیقا منجر به این مسئله می گردد. در اینجا من متذکر می شوم که ما در شرایطی قرار داریم که منافع امنیتی اروپا به وسیله اقدامات یک شریک ناتو شدیدا در معرض خطر قرار می گیرد. ما به استقلال و مقاومت بیشتری در این شرایط احتیاج داریم.

وی اضافه نمود: به عنوان مثال ما باید در شرایطی قرار گیریم که با وجود تحریم های آمریکا بتوانیم چیزی مانند برجام را نجات دهیم. اما امروز اتحادیه اروپا با وجود همه وعده هایی که داده است پیروز به انجام این کار نشده است.

این سیاستمدار آلمانی در بخش دیگری از این مصاحبه توضیح داد که ما به عنوان مثال در مناقشاتی که در همسایگی ما واقع شده است از جمله در بحران لیبی و تهدیدات ناشی از آن برای اروپا دیگر نمی توانیم به ایالات متحده اعتماد کنیم. این ها مناقشاتی است که ما خود باید آن ها را حل کنیم. ناتو در این باره کمکی به ما نمی نماید.

وی اضافه نمود: ناتو برای بازدارندگی متقارن علیه شرق مفید است. برای این منظور ما به آن احتیاج داریم. اما این ائتلاف نظلمی امروزه دیگر طیف کامل مسائل امنیتی ما در اروپا را پوشش نمی دهد.

تریتن در بخش دیگری از این مصاحبه توضیح داد که اگر اروپا نمی خواهد به توپ بازی یک جنگ مالی و جنگ سرد جدید بین آمریکا و چین تبدیل گردد باید روی قدرت مستقل خود تمرکز کند. تصور من این است که همیشه کشورهای بیشتری در اروپا به ضرورت این مسئله واقف می شوند.

تریتن در ادامه گفت برای این منظور ما به یک سیاست خارجی مشترک و پیامد آن همچنین در موارد معین به کوشش های نظامی مشترک احتیاجمندیم. اما اروپا در این زمینه در بحرانی سخت واقع شده است. فشار بالای مسائل در جلوی درب خانه اروپا این اتحادیه را مجبور می نماید بر علایق و منافع شخصی خود تمرکز کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1169

به "سیاستمدار آلمانی: اروپا نتوانست به وعده های خود برای نجات برجام عمل کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاستمدار آلمانی: اروپا نتوانست به وعده های خود برای نجات برجام عمل کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید