سهم 65 درصدی شهرداری ها از عوارض آلایندگی

به گزارش مجله سایه، تهران (پانا) - مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت انتظار می رود در رسیدگی به موضوعات و مسائل زیست محیطی شهری حمایت همه جانبه دولت را داشته باشیم.

سهم 65 درصدی شهرداری ها از عوارض آلایندگی

به گزارش روابط عمومی محیط زیست شهرداری تهران، شینا انصاری همزمان با سومین روز از هفته تهران با عنوان مکتب تهران؛ محیط زیست در نشستی با رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار می رود در رسیدگی به موضوعات و مسائل زیست محیطی شهری حمایت همه جانبه دولت را داشته باشیم، گفت: به طور مثال بحث قوانین مرتبط با الزام فراوری نمایندگان و واردنمایندگان کالا به پذیرفتن مسئولیت جمع آوری پسماندهای ناشی از کالاها مساله بسیار مهمی است اما زمانی که صحبت از پسماند می گردد، لزوماً نام شهرداری ها به میان می آید این در حالیست که در قانون مدیریت پسماند که به عنوان سند بالادستی از سال 1383 مطرح است، آمده که مسئولیت شهرداری ها مدیریت پسماندهای خانگی است و مدیریت پسماندهای ویژه از جمله بیمارستانی، عفونی، صنعتی و کشاورزی از شمول آن ها خارج است.

وی اضافه کرد: فراورینمایندگان بطری های پلاستیکی و صنایعی که پسماندهای حجیم و آسیب رسان به محیط زیست فراوری می نماید مانند دیگر کشورها باید مسئولیت خود را در چارچوب مالیات سبز را برعهده بگیرند اما اکنون تمام تبعات متوجه شهرداری ها است.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ادامه با اشاره به اینکه شهرداری تهران آمادگی را دارد در مواردی از جمله پایش منابع آلاینده سازمان محیط زیست را همراهی کند، پیشنهاد کرد: مجلس آن بخش از وظایف تصدی گری سازمان حفاظت محیط زیست که نیازمند ابزار و امکانات است به شهرداری های کلانشهرها واگذار کند. به عنوان مثال در حال حاضر تیم گشت و پایش محیط زیست شهری با هدف رسیدگی به مسائل زیست محیطی مناطق 22 گانه شهر تهران راه اندازی شده است.

وی در ادامه اظهارکرد: در یک هفته گذشته موضوعی مرتبط با حذف سهم صندوق ملی محیط زیست از عوارض آلایندگی مطرح شد. در حال حاضر مطابق تبصره یک ماده 38 قانون مالیات بر ارزش اضافه نموده، واحدهای فراوریی توسط توسط محیط زیست مورد پایش و سنجش قرار می گیرند و در صورت تایید و احراز آلایندگی باید یک درصد از فروش خود را به عنوان عوارض آلایندگی به شهرداری ها و دهیاری ها بر حسب محل استقرار خود پرداخت نمایند.

انصاری در پایان گفت: در این راستا مقرر شد که سهم 65 درصدی از این عوارض که در اختیار شهرداری ها و دهداری ها قرار می گیرد حتما در امور محیط زیستی شهر مانند فضای سبز، مدیریت پسماند، بهبود کیفیت هوا و... هزینه گردد و 35 درصد عوارض نیز به صندوق ملی محیط زیست اختصاص یابد تا در وهله اول صرف اعطای تسهیلات به صنایع برای برطرف آلودگی گردد.

وبلاگ خرید: وبلاگ خرید | این سیستم پیشرفته وبلاگدهی برای فروشگاه های اینترنتی است

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5473

به "سهم 65 درصدی شهرداری ها از عوارض آلایندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم 65 درصدی شهرداری ها از عوارض آلایندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید