سهم خوابی در بورس!

به گزارش مجله سایه، به گزارش خبرنگاران، در کنار مسائل و حاشیه های بورس و دلار، شرایط مالی در اولویت نوشته های کاربران شبکه اجتماعی توییتر است. این موضوع در اینستاگرام هم به نسبت مسائل روزمره، سبک زندگی و… بیشتر به چشم می خورد. در روزهای گذشته با انتشار عکس ها و اظهارنظر هایی درباره اتوبوس خوابی بعضی از شهروندان در تهران، بار دیگر توجه ها به مساله کارتن خوابی، گورخوابی و پشت بام خوابی که در گذشته درباره آنها صحبت شده بود، جلب شد.

سهم خوابی در بورس!

به نقل از دنیای اقتصاد، اینستاگرامی ها و توییتری ها نسبت به شرایط بد اقتصادی و چهره های فعال در حوزه اقتصاد هم از نوع عملکرد اقتصادی که منجر به این وضع شده است نوشتند. برای مثال رضا امیدوار تجریشی، رئیس مرکز توسعه اقتصادی جوانان کشورهای اسلامی در صفحه توییتر خود نوشت: پدیده کارتن خوابی، گور خوابی، پشت بام خوابی، اتوبوس خوابی نشان دهنده عدم کفایت مدیریت صحیح اقتصادی و بعلاوه عدم نگاه به توسعه اقتصادی کشور است. وقتی که منافع ملی را بر منافع جناحی ترجیح می دهیم جهت را درست رفته ایم.

سهم خوابی در بازار سرمایه

در میان این مطالب یکی از کاربران توییتر از ظهور پدیده سهم خوابی در بازار سرمایه اطلاع داد و این پدیده را این گونه تشریح کرد: خیلی از مردم که در اوج بازار وارد شدند، در زیان هستند و چاره ای جز نگهداری سهم ندارند. جالب است بدانید در طول تاریخ بورس بیشترین سود را سهم خواب ها نموده اند. در یک مثال سهم فرابورس از سال 92 تا الان 95 برابر شده، یعنی 10 میلیون شده 950میلیون تومان! او با این توییت استدلال آن دسته از کارشناسان که به مردم توصیه می نمایند نگاهشان به بازار سهام بلندمدت باشد تا سود خوبی نسیبشان گردد، یادآور شد اما نگفت سهامدارانی که با دعوت مسوولان بلندپایه کشور سرمایه های خود را وارد بورس کردند با این امید که بتوانند بخشی از ارزش پول خود را حفظ نمایند، ولی اکنون ضرر زیادی دیده اند چه باید بنمایند!

سامانه معاملاتی بورس (TSETMC) در جریان معاملات دیروز بازار سهام با اختلال روبرو و باعث شد دادوستدهای بورس با حدود یک ربع تاخیر شروع گردد. گرچه اختلال هسته معاملاتی برای سهامداران به روندی عادی تبدیل شده اما علت نمی گردد که به آن اعتراض ننمایند. دیروز نیز که سامانه معاملات مختل شد سهامداران که پشت مانیتور های خود نشسته و منتظر شروع معاملات بودند، اعتراضشان را در صفحه های خود در فضای مجازی نوشتند. آنان از مسوولان می پرسیدند؛ پس کی قرار است معضلاتی که عدم به روزرسانی هسته معاملاتی برای بازار ایجاد می کند، رفع گردد؟!

یکی از این کاربران در اعتراض به شرایطی که سهامداران در بازار سرمایه دارند، نوشت: یه روز ما هستیم، هسته هست، پول نیست. یه روز پول هست، ما هستیم، هسته نیست. یه روز هسته هست، پول هست ولی آدینه است! کاربر دیگری هم به کنایه نوشت: هسته ظاهرا گازوئیلیه. هوا سرد شده، دیر استارت می خوره. البته پس از خاتمه نیمه اول بازار بود که روح الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس علت تاخیر در شروع معاملات را قطعی برق و نه مشکل سامانه ها و هسته معاملات اظهار داشت.

احتمال ریزش نو شاخص؟

در همین حال کاربران از اینکه بازار سهام همچنان درجا می زند، نگران بودند و حتی بعضی از احتمال ریزش نو شاخص سخن می گفتند. یکی از آنها نوشت: دیگه کم کم دارم نگران میشم که یه افت دیگه داشته باشیم. این درجازدن های بورس بیش از حد شده. امیدوارم دوباره وارد یه دوره افت نو نشیم.

بعضی از کاربران هم موانعی را که بر سر راه رشد بازار سرمایه وجود دارد، معرفی می کردند و از قانون گذاران می خواستند فکری به حال این معضلات نمایند. یکی از این کاربران نوشت: آن بورس که سرخطی و دامنه نوسان و حجم مبنا و سودنقدی خواری و انحصارپروری و مانع گذاری بر سر راه تشکیل نهادهای اقتصادی و فعالان بازار سرمایه دارد، برکت ندارد، فرهنگ ندارد، شگون ندارد. کاربر دیگری هم از قانون گذاران پرسید: یعنی 49 میلیون نفر سهامدار عدالت آنقدر ارزش نداشتند که در پیش نویس طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار، یک بند بهشون اختصاص بدید؟

کاربر دیگری یکی از مسائل بازار سهام را این گونه تشریح کرد: گاهی در شرکت های بورسی وابسته به دولت، تصمیماتی اتخاذ شده که به نفع سهامدار نبوده. از جمله ادغام موسسات اقتصادی مشکل دار در یک بانک سالم یا پرداخت بدهی های فوتبالی از جیب شرکت یا فروش محصول به قیمت غیر واقعی. او سپس از قانون گذاران پرسید؛ چرا قانون بازار اوراق بهادار برای این چالش ها، راهکاری ارائه نداده است؟

چه خبر از تفکیک بودجه ارزی از ریالی؟

علی سعدوندی کارشناس اقتصادی در اینباره نوشته است: در دو هفته گذشته به مدد رسانه ملی با دو عضو کمیسیون بودجه همکلام شدم. درد اینجاست که به نظر می رسید حتی تفکیک بودجه ارزی از ریالی به گوش نمایندگان محترم مردم نرسیده است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 11035

به "سهم خوابی در بورس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم خوابی در بورس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید