روش های تنگ کردن واژن (مهبل)

به گزارش مجله سایه، تنگ کردن واژن با تمرینات کگل و وزنه های مخروطی و متد نخ و عمل جراحی لابیاپلاستی ممکن است و آب انار و قرص و کرم تنگ کننده واژن توصیه نمی گردد

روش های تنگ کردن واژن (مهبل)

خبرنگاران | سرویس سلامت - گشادشدن و یا کشیدگی آلت تناسلی زنان (واژن یا مهبل) اتفاقی است که با بالا رفتن سن و در اثر زایمان برای بیشتر زنان اتفاق می افتد. در بعضی از زایمان های طبیعی به علت عظیم بودن جنین خارج کردن جنین از رحم با مشکل رو به رو می شود که در این صورت پزشک ماما لبه های پایینی واژن را پاره می نماید و پس از زایمان آن را می دوزد.

یکی از روش های تنگ کردن واژن دوختن بیشتر واژن پس از زایمان طبیعی است که البته این عمل با ریسک زیادی همراه است. چرا که اگر تنگ شدن بیش از اندازه واژن به رابطه جنسی دردناک منجر شود، سردی زنان پس از زایمان و رابطه جنسی دردناک می تواند آن ها را برای همواره از رابطه جنسی لذت بخش محروم کند.

یکی از روش های درمان گشاد شدن واژن استفاده از عمل زیبایی واژن و یا عمل زیبایی لابیاپلاستی است که با این عمل جراحی واژن به حالت طبیعی خود قبل از زایمان طبیعی و دوره جوانی باز می شود و می تواند احیا کننده روابط جنسی لذت بخش دوران جوانی باشد.

شل شدن و افتادگی واژن مسئله ای نیست که بتوان آن را نادیده گرفت و عوارض و عواقب زیر را به دنبال دارد:

 • کاهش لذت جنسی
 • ترشحات زیاد واژن
 • افزایش میکروب های واژن
 • عفونت واژن
مطالب مرتبط:راه های درمان عفونت واژن با سیر

به طور کلی روش های مختلفی به منظور تنگ کردن واژن وجود داشته که استفاده از روش های طبیعی مانند تمرینات کگل و وزنه های مخروطی، بیشتر توصیه می شود. زیرا در هر صورت هر گونه عمل جراحی با عوارض و عوامل پیش بینی نشده ای همراه است که می تواند اوضاع را از حالت اول نیز بدتر کند. بنابراین می بایست روش های طبیعی را در اولویت امر قرار داد و در صورت نتیجه نگرفتن به سراغ عمل های جراحی رفت.

روش های خانگی

1. تنگ کردن واژن با تمرینات ورزشی خانکی (تمرینات کگل)

تمرینات کگل شامل منقبض کردن و شل کردن پیاپی عضلات قسمت تحتانی لگن می باشد و امروزه به طور گسترده به عنوان اولین گزینه در جهت درمان بی اختیاری ادرار و کاهش افتادگی آلت تناسلی زنان، درمان زود انزالی در مردان و همچنین افزایش اندازه و سفتی آلت تناسلی مردان در هنگام نعوظ (که خود به دلیل ضعف در عضلات تحتانی لگن ایجاد شده اند) به کار گرفته می شود. اگر این عضلات (عضلات قسمت تحتانی لگن) از سلامت و قدرت کافی برخوردار باشند، مدت زمان معاشقه و آمیزش افزایش یافته و لذت ناشی از رابطه زناشویی نیز بیشتر می شود.

برای انجام این ورزش، عضلات دور مهبل و مقعد را منقبض کنید و به مدت 8 الی 10 ثانیه این حالت را تحمل کنید و بعد از آن اجازه دهید عضلاتتان منبسط شود. (درست مثل زمانی که می خواهید جلوی جریان ادرار را بگیرید) تمرینات کیگل را با چند انقباض در هر بار آغاز کنید و با قوی تر شدن عضلات، تعداد انقباضات در روز و زمان نگهداشتن انقباض را افزایش دهید.

2. استفاده از وزنه های واژن (مخروط واژن)

مخروط واژن یک جسم وزنه دار است و در اندازه های پنبه های دوران قاعدگی است. عملکرد آن به این صورت است که با وارد کردن آن درون واژن باید سعی شود که آن مخروط را درون واژن نگه داشت و از خارج شدن آن بدون یاری دست جلوگیری کرد. افزایش وزن این مخطروط ها به مرور باعث قوی تر شدن ماهیچه های واژن و به دنبال آن تنگ شدن واژن می شود. ابتدا از وزنه سبک آغاز خواهد شد و دوبار در روز به مدت 15 دقیقه به ماهیچه های واژن فشار وارد می شود.

روش های پزشکی (جراحی)

1. تنگ کردن واژن با متد نخ (لیفت واژن با نخ)

یکی از روش هایی که در درمان گشاد و بدشکل شدن و شل بودن واژن پس از زایمان طبیعی استفاده می شود متد نخ واژن است. در استفاده از این روش هیچگونه خون ریزی و بی هوشی وجود ندارد. نخ های مورد استفاده در این روش به مدت 12 تا 15 ماه ماندگاری دارد و پس از آن بدون احتیاج به عمل مجدد جذب بدن می شود.

مزایا:

 • دوره و زمان ریکاوری بسیار سریع
 • غیر تهاجمی بودن روش
 • بدون احتیاج به بی هوشی عمومی
 • بدون خونریزی و درد
 • تقویت عضلات لگن
 • نخ های عمل تعیین نمی باشند

پس از انجام عمل تنگ کردن واژن با استفاده از متد نخ نباید تا نزدیک به 6 هفته نزدیکی جنسی صورت گیرد.

2. عمل زیبایی (پرینورافی و لابیاپلاستی)

عمل زیبایی واژن (عمل تنگ کردن واژن) با نام تخصصی پرینورافی به عمل جراحی زنانی گفته می شود که در آن به ترمیم و بازگرداندن زیبایی طبیعی واژن پرداخته می شود و هدف از آن تنگ کردن مهبل می باشد. علاوه بر این عمل، عمل لابیاپلاستی (Labiaplasty) در جهت تکمیل عمل زیبایی قسمت خارجی واژن انجام می گیرد. لابیاپلاستی در واقع تزریق چربی در لابیا (لب های اطراف واژن) به منظور برجسته سازی و زیبایی دستگاه تناسلی خارجی زنان و برطرف نسبی تیرگی پوست ناحیه تناسلی است.

3. تنگ کردن واژن با لیزر

با وارد شدن لیزر CO2 به علم پزشکی روز، عمل های جراحی تنگ کردن مهبل نیز با استفاده از آن انجام می گیرد.

مزایا:

 • باقی ماندن غشای مخاط به شکل طبیعی
 • فراوری کلاژن جدید
 • ماندگاری طولانی و عدم بازگشت علائم جراحی
 • بدون بی هوشی و خون ریزی و درد
 • سرپایی بودن عمل لیزر و عدم احتیاج به بستری شدن
 • هزینه بسیار کمتر از جراحی
 • مشاهده تغییرات بلافاصله پس از لیزر

حتما بخوانید: برطرف سیاهی و تیرگی واژن با لیزر مونالیزا تاچ

برای تنگ کردن واژن روش های دیگری نیز مرسوم است که از میان آنها به استفاده از شوک های الکتریکی و جایگاه مغناطیسی می توان اشاره نمود که این روش ها به علت احتمال از بین بردن اعصاب حسی و کم کردن لذت جنسی توصیه نمی شود.

گروه سلامت خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 6567

به "روش های تنگ کردن واژن (مهبل)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های تنگ کردن واژن (مهبل)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید