رمزگشایی از پیام قاتل سریالی پس از 51 سال

به گزارش مجله سایه، به گزارش خبرنگاران، زودیاک قاتل(Zodiac Killer) نام مستعار یک قاتل سریالی یا زنجیره ای در شمال کالیفرنیا است که بین سال های 1960 تا اوایل 1970 دست به قتل های سریالی زده است. ماجرای زودیاک قاتلیکی از بزرگترین قتل های سریالی حل نشده تمام دوران به شمار می رود. هویت وی هرگز شناسایی و آشکار نشد. زودیاک قربانیان خود را بین دسامبر 1968 و اکتبر 1969 به قتل رسانده است. قربانیان او اغلب افراد جوان و زن های بین سنین 16 تا 29 سال بودند.

رمزگشایی از پیام قاتل سریالی پس از 51 سال

این قاتل نام زودیاک را بر اساس نامه های عجیب و طعنه آمیزش که به مطبوعاتی در منطقه خلیج سانفرانسیسکو ارسال می نمود، برای خود برگزید. زودیاک قاتل بیش از 20 نامه برای ارتباط با پلیس نوشته بود که از این نامه ها، چهار عدد توسط روش سایفر و نمادها و علائم قرون وسطایی کدگذاری شده بود. تا به امروز از بین این چهار نامه کدگذاری شده، تنها یکی از آنها به طور کامل رمزگشایی شده بود.

تا به حال مظنون های بسکمک توسط پلیس شناسایی شده اند، اما هیچ شواهد قطعی در این زمینه وجود ندارد. اگرچه پلیس تا به امروز از بیش 2500 نفر بازپرسی به عمل آورده است، اما تا به حال پرونده زودیاک قاتلبه طور رسمی حل نشده است.

در عمل رمزنگاری سایفر یک الگوریتم برای قفل گذاری یا قفل شکنی به عنوان یک سری مراحل تعریف شده به کار می رود. سایفر از آن جهت مورد استفاده قرار می گیرد که زمان کمتری صرف رمز نگاری می شود. شیوه رمز نگاری به روش سایفر به این صورت است که اطلاعات متن آشکار را به رمز یا کد تبدیل می کند. به بیان دیگر سایفر همان کدگذاری است. با این حال یک مفهوم مجزا در رمزنگاری است. کدها معمولاً طولانی یا کوتاه هستند اما در روش سایفر به تعداد کاراکترهای فایل، کد نوشته می شود. یعنی تعداد کاراکترهای فایل با کاراکترهای کد برابر است.

اکنون روزنامه سان فرانسیسکو کرونیکل گزارش داده است که یک تیم بین المللی کد شکن خاتمه پس از 51 سال تلاش و سعی های بی شمار، پیروز به حل غیرقابل رمزگشایی ترین نامه زودیاک قاتل شده اند. این نامه که به خاطر تعداد کاراکترهایش به سایفر 340 مشهور است، توسط دیوید اورانچاک برنامه نویس آمریکایی، جارل ون ایکه برنامه نویس بلژیکی و سم بلیک ریاضیدان کاربردی استرالیایی رمزگشایی شد.

قبل از اینکه به تشریح این فرآیند پیروز رمزگشایی بپردازیم، ابتدا به شما اطلاع خواهیم داد که زودیاک قاتل در این نامه دقیقاً چه چیزی گفته است:

من امیدوارم که به شما در تلاش برای دستگیری من خوش بگذرد

کسی که به برنامه تلویزیونی آمد من نبودم

که بیانگر یک نکته درباره من است

من از اتاق گاز(اعدام) نمی ترسم

زیرا هرچه زودتر مرا به بهشت می فرستد

چرا که اکنون برده های(خدمتگزاران) کافی برای خدمت به خود دارم

از آنجایی که هیچ کس وقتی به بهشت می رسد، چیزی ندارد

بنابراین آنها از مرگ می ترسند

من نمی ترسم، زیرا می دانم که آن زندگی جدید من است

زندگی برای مرگ بهشتی یک زندگی آسان خواهد بود

موضوع جالب درباره این رمزگشایی این است که تیم کدشکن تلاش خود را با اجرای بیش از 650 هزار شبیه سازی برای مشخص جهت صحیح خواندن کاراکترها شروع کرد. سپس آنها فهمیدند که باید این رمز را به سه قطعه جداگانه تقسیم کنند. این زمانی بود که آنها شروع به خواندن کاراکترها به صورت مورب کردند.

آنها ابتدا عبارات تلاش برای دریافت من و اتاق گاز را شناسایی کردند، اما بقیه کلمات بی معنی به نظر می آمدند تا اینکه اورانچاک و ون ایکه فهمیدند که زودیاکدچار یک اشتباه شده است و باید نحوه خوانش کاراکترها را تغییر دهند. با انجام این کار، خاتمه این نامه به طور کامل رمزگشایی شد.

این تیم حاصل تلاش خود را برای اف بی آی ارسال کرد و آنها تأیید کردند که خاتمه این معما حل شده است. اما متأسفانه این رمزگشایی به ماموران برای دستگیری این قاتل سریالی کمکی نمی کند. با این حال می تواند به نگاه عمیق تری از روان آشفته او کمک کند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 6547

به "رمزگشایی از پیام قاتل سریالی پس از 51 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از پیام قاتل سریالی پس از 51 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید