رشاد محمد العلیمی رئیس شورای رهبری ریاستی یمن کیست؟

به گزارش مجله سایه، رشاد محمد العلیمی صبح امروز به سمت رئیس شورای رهبری ریاستی یمن پس از کناره گیری عبد ربه منصور هادی از قدرت انتخاب شد.

رشاد محمد العلیمی رئیس شورای رهبری ریاستی یمن کیست؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن سحرگاه امروز با صدور بیانیه ای تمامی اختیارات خود را به شورای رهبری ریاست جمهوری منتقل کرد .رشاد محمد العلیمی ریاست شورای رهبری ریاست جمهوری را برعهده خواهد داشت.

به گزارش روسیاالیوم، منصور هادی حکمی را برای تشکیل یک شورای رهبری ریاست جمهوری شامل هشت فرمانده نظامی و سیاسی به ریاست رشاد العلیمی و انتقال تمامی اختیارات خود به این شورا صادر کرد. به این ترتیب قدرت به شورای یاد شده منتقل می گردد و این شورا مسؤولیت های دوره انتقالی را بر عهده دارد.

رئیس جمهور مستعفی یمن علت این تصمیم را تکمیل اجرای ماموریت های مرحله انتقالی عنوان نمود.

رئیس جمهور مستعفی یمن در بیانیه ای درباره این انتقال قدرت گفت: به موجب این اعلامیه، کلیه اختیارات خود را به صورت غیر قابل بازگشت به شورای رهبری ریاست جمهوری طبق قانون اساسی، طرح ابتکار خلیج فارس و سازوکار اجرایی آن تفویض می کنم.

هفت عضو دیگر این شورا سلطان علی العراده، طارق محمد صالح، عبدالرحمان ابو زرعه، عبدالله العلیمی باوزیر، عثمان حسین مجلی، عیدروس قاسم الزبیدی و فرج سالمین البحسنی هستند.

رشاد محمد العلیمی در سال 1954 در استان تعز به جهان آمد، اولین تحصیلات خود را در روستای خود نزد پدرش قاضی محمد بن علی العلیمی گذراند و پس از آن تحصیلات متوسطه را تا سرانجام تحصیلات در مدرسه جمال عبدالناصر در صنعاء شروع کرد.

العلیمی زندگی سیاسی خود را در حزب التنظیم ناصری الیمنی شروع کرد و در دانشکده پلیس و علوم نظامی کویت تحصیل کرد و در سال 1975 فارغ التحصیل شد و به صنعا بازگشت و در دانشکده پلیس مشغول به کار شد و تحصیلات خود را در دانشکده ادبیات صنعاء ادامه داد.

وی در جریان انفجار مسجد النهدین در کاخ ریاست جمهوری یمن در دوران ریاست جمهوری علی عبدالله صالح در سوم ژوئن 2011، مجروح شد و به علت جراحت وارده به بیمارستانی در عربستان سعودی منتقل شد و آن جا تحت مداوا نهاده شد. وی در 13 ژوئن 2012، پس از یک سال دوره درمان درمان در عربستان سعودی و آلمان به صنعاء بازگشت.

در خصوص سمت هایی که او داشت:

-فعالیت در دانشکده پلیس صنعاء از سال 1975 تا 1978

- فعالیت در اداره بازپرسی جنایی از سال 1978 تا 1981

- استاد دانشگاه صنعاء در سال 1989

- مدیر امور حقوقی در وزارت کشور در سال 1989

- رئیس اداره مهاجرت و گذرنامه در سال 1994

- مدیر امنیت استان تعز در سال 1996

- وزیر کشور در سال 2001

- معاون نخست وزیر و وزیر کشور در سال 2006

- معاون نخست وزیر در امور دفاع و امنیت در می 2008

- معاون نخست وزیر در امور دفاع و امنیت و وزیر اداره محلی در نوامبر 2008

- رئیس کمیته عالی امنیت از سال 2006

- عضو کمیته عمومی حزب الموتمر الشعبی العام

- عضو کنفرانس گفت وگوی ملی یمن

- مشاور ریاست جمهوری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 11773

به "رشاد محمد العلیمی رئیس شورای رهبری ریاستی یمن کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشاد محمد العلیمی رئیس شورای رهبری ریاستی یمن کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید