ردیابی سرطان پوست با یک دستگاه ارزان

به گزارش مجله سایه به نقل از نیواطلس، یک دستگاه ارزان و موثر برای شناسایی سرطان پوست توانسته جایزه40 هزار دلاری جیمز دایسون در انگلیس را برنده گردد.

ردیابی سرطان پوست با یک دستگاه ارزان

این دستگاه می تواند تغییرات نامحسوس در گرمای پوست بدن انسان را شناسایی کند. این تغییرات گرمایی نشان دهنده وجود بافت های سرطانی هستند.

دستگاه مذکور با هزار دلار بودجه ساخته می گردد، حال آنکه دوربین های با کیفیت گرمایی (که برای تشخیص سرطان پوست به کار می روند) 26 هزار دلار هزینه دارند. بنابراین مقدار زیادی در هزینه های تشخیص صرفه جویی می گردد.

گروهی از دانشجویان پزشکی و مهندسی زیستی دانشگاه مک کستر در اونتاریو کانادا این دستگاه را ساخته اند. تحقیقات نشان می دهد سلول های سرطانی در مقایسه با سلول های بافت معمول بدن، فعل و انفعال بیشتری دارند.

هنگامیکه بخشی از پوست به سرعت خنک می گردد، بافت های سرطانی با سرعتی بیشتر از سلول های سالم گرما را جذب می نمایند.

به هرحال دستگاه مذکور مجهز به حسگرهای ارزان قیمت سنجش دمااست. به این ترتیب دستگاه نقطه ای از بافت بدن انسان که سریع تر گرم می گردد را ردیابی کند. نتیجه این روند به عنوان یک نقشه گرمایی در رایانه نشان داده می گردد.

متخصص پزشکی با استفاده از یافته های این دستگاه می تواند احتیاج به آنالیز بیشتر درباره ابتلا بیمار به سرطان را تعیین کند.

دانشجویان سازنده این دستگاه تصمیم دارند با جایزه خود طراحی آن را ارتقا دهند تا با استانداردهای سازمان غذا و دارو آمریکا همخوان گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1140

به "ردیابی سرطان پوست با یک دستگاه ارزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیابی سرطان پوست با یک دستگاه ارزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید