ربیعی: قره باغ متعلق به آذربایجان است

به گزارش مجله سایه، سخنگوی دولت گفت: درخواست ما از هموطنان توجه بیشتر به دستورالعمل های بهداشتی است که در شرایط کرونایی امروز حیاتی و مهم است

ربیعی: قره باغ متعلق به آذربایجان است

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا در شیب با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش ایرنا، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در آستانه اربعین حسینی هستیم ملت ما و ملت های همسایه در این جغرافیای وسیع اهل بیت همیشه در طول قرون، مراسم عزاداری برای سالار شهیدان و اصحاب امام حسین (ع) را با شکوه هر چه بیشتر برگزار کردند.

سخنگوی دولت اضافه نمود: سنت عزاداری امام حسین (ع) در طول تاریخ ایستا و صرفا مناسکی نبوده است. راهپیمایی میلیونی اربعین را باید جدیدترین مرحله تکاملی این عزاداری دانست. متاسفانه سال جاری ما به دلیل شیوع کرونا از برگزاری این مراسم محروم هستیم، اما باید این را به مثابه فرصت برای تحقق اندیشیدن حول فلسفه قیام امام حسین (ع) و راهپیمایی اربعین بدانیم.

ربیعی، آرمان حسینی و دوستی اهل بیت را فرامذهبی مطرح کرد و گفت: از باکو و قره باغ تا تبریز و اصفهان و هرات و بیروت و آناتولی و بصره یک جغرافیای واحد داریم که خاک آن با حب اهل بیت سرشته شده است. گفتمان حسینی برای ما گفتمان مقاومت برابر متجاوزان به تمامیت ارضی و تفاوت های مذهبی است. امیدواریم که سال جاری هم عزاداران حسینی با رعایت پروتکل ها همانند رعایتی که در مراسم عاشورا و تاسوعا انجام دادند به سلامت جامعه ایران یاری نمایند و عزاداری ها را باشکوه تر در خانه ها و با پروتکل ها برگزار کنیم.

سخنگوی دولت اضافه نمود: موضوع کرونا همچنان در کانون توجه دولت است درخواست ما از هموطنان توجه بیشتر به دستورالعمل های بهداشتی است از اجتماعات در شرایط کرونایی امروز حیاتی و مهم است شرایط سختی را در پیش رو داریم و قطعا باید بیش از گذشته مراعات کنیم. در کشور هفته سختی را پشت سر گذاشتیم به رقم تاکیدات، رعایت دستورالعمل ها در سطح کشور به 60/3 درصد و در تهران به 45 درصد رسید.

وی ادامه داد: ستاد ملی مقابله با کرونا در جهت کنترل، مدیریت و مهار ویروس کرونا مصوب کرد کمیته نظارت بر پروتکل ها با توجه به کاهش رعایت دستورالعمل در بعضی استان ها برنامه زمان بندی شده ارتقا رعایت پروتکل ها با استفاده از ماسک و فاصله گذاری های فیزیکی تا میزان 80 درصد را هدف گذاری کرد و از استان ها خواسته شد که کوشش و سعی خود را برای ارتقای پروتکل ها به 80 درصد را انجام دهند.

ربیعی یادآور شد: تصمیم دیگر در عرصه اقتصاد آسیب دیده ناشی از کرونا بود. با توجه به گسترده بودن آسیب به بخش خدمات به ویژه بخش گردشگری، سیاست های حمایتی برای از این بخش اتخاذ و مقرر شد بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبال فعالان این بخش دریافت نموده بودند تا پایان سال 99 امهال گردد. اجازه داده شد پرداخت حق بیمه سهم کارفرمای سال 99 هزینه آب و برق و گاز و هزینه های مالیاتی سررسید شده تا پایان سال جاری امهال صورت گیرد. با پرداخت تسهیلات کسب و کار های آسیب دیده حوزه گردشگری با موضوع بنگاه موافقت شد.

دستیار اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: این امر یاری می نماید که بیکاری ناشی از بخش گردشگری تا حدود زیادی جبران گردد و افراد به کار خود برگردند.

وی گفت: در مجموع مصوبات ما یک تصمیم قابل توجه برای رسانه ها بود، در شرایط فشار آمریکا برای اینکه صادرات غیرنفتی ما کاهش پیدا کند، یکی از کوشش های ستاد مالی افزایش صادرات غیرنفتی بود.

احتیاجمند افزایش صادرات غیرنفتی هستیم

ربیعی گفت: ما هم احتیاج به افزایش صادرات غیرنفتی و تمهیداتی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور داریم

سخنگوی دولت افزود: به منظور تحقق این امر روز یکشنبه، ستاد مالی دولت تصمیم گرفت، صادرنمایندگانی که نسبت به انجام تعهدات ارزی خود به موقع اقدام نمایند حداکثر تا دوهفته، مالیات بر ارزش اضافه نموده دریافتی از آنها، عودت داده خواهد شد.

کرونا مرزبندی و تفکیکی نمی شناسد

ربیعی در ادامه نشست در پاسخ به سوالی درباره موج سوم کرونا و کاهش رعایت شهروندان و اینکه آیا دولت اقدامی برای محدودیت ها در زمینه مسافرت داشته یا نه، گفت: در این مرحله کمیته امنیتی - اجتماعی یک سری مراکز را تعیین و تعطیلی این مراکز را به همه استان ها واگذار کرد که تصمیم بگیرند و تعطیل نمایند.

وی اضافه نمود: در خصوص سفر هنوز در ستاد ملی کرونا تصمیم گیری ننموده است و بیشتر باید گزارش های استان های درگیر و بیمارستان ها در کمیته اجتماعی آنالیز گردد و با توجه به تعطیلاتی که پیش رو داریم، در ستاد تصمیم بگیریم.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه کرونا هیچ مرزبندی و تفکیکی برای ابتلا کردن قائل نیست، گفت: ما هم بدون مرزبندی باید با هم زبانی، همدلی و همراهی همگانی به این مبارزه ادامه دهیم و یاری کنیم با افزایش نظارت همگانی و اقدامات داوطلبانه در جامعه به خود کنترلی در این زمینه برسیم.

راهکار غائله قره باغ، نظامی نیست

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر حملات ارمنستان به مناطق غیرنظامی و موضع ایران درباره هدف قرار دادن شهر گنجه، اظهارداشت: مواضع اصولی ما درباره اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان تا به امروز بدون ابهام بیان شده است ما حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و احترام به منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی همیشه تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را مورد تاکید قرار دادیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اظهارات هفته گذشته خود درباره اینکه تخلیه مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان مورد تاکید دولت جمهوری اسلامی ایران است، اضافه نمود: با این دو نظر روشن در خصوص تمامیت ارضی و تخلیه مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان تاکید می کنیم که دخالت طرف های ثالث را خارج از چارچوب های توافق شده حل اختلاف غیرسازنده و زیانبار می بینیم.

وی با بیان اینکه راهکار بحران را نظامی نمی دانیم، گفت: از طرف دیگر از آسیب رسیدن به جان و دارایی شهروندان مان در نواحی مرزی به شدت نگران هستیم در صورت تکرار این اتفاقات با در نظر دریافت همه گزینه های موجود نسبت به آن بی تفاوت نخواهیم بود.

ربیعی اعلام کرد: از دو طرف می خواهیم فورا به خشونت و خونریزی پایان دهند و اجرای قوانین بین المللی را از راه مذاکره و دیپلماسی دنبال نمایند. البته بار ها تاکید نمودیم ما آماده هر گونه یاری برای پایان دادن فوری به این جنگ بی نتیجه هستیم و از هر گونه ابتکار عمل صادقانه هم برای آتش بس و احیای دیپلماسی حمایت می کنیم.

وی تاکید نمود: بنابراین با دو موضع روشن و شفافی که در ابتدا بیان کردم ما خواستار صلح و تبادل نظر در منطقه هستیم با تخلیه مناطق اشغالی و احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5030

به "ربیعی: قره باغ متعلق به آذربایجان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربیعی: قره باغ متعلق به آذربایجان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید