خرید پالایشی یکم به صرفه است؟

به گزارش مجله سایه، صندوق پالایشی یک یا همان دارا دوم برای چهار پالایشگاه پالایش نفت تهران (شتران)، پالایش نفت تبریز (شبریز)، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) تشکیل شده است و عموم مردم با استفاده از کد ملی یا کد بورسی می توانند نسبت به خرید یا پذیره نویسی این صندوق اقدام کنند.

خرید پالایشی یکم به صرفه است؟

به گزارش تجارت نیوز هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی می تواند تا سقف 5 میلیون تومان سهام این صندوق را خریداری کند و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد. با این وجود بسیاری از مردم همچنان و تا دقیقه 90 نسبت به خرید پالایشی یکم مردد هستند.

با این وجود موافقان خرید پالایشی یکم معتقدند در زمان افت شاخص بورس چهار سهم موجود در این صندوق، نه تنها متحمل زیان چندانی نشده اند، بلکه دو سهم شبریز و شبندر حتی با صعود قیمت نیز همراه شده اند. آن ها همچنین به تغییرات نرخ خوراک پالایشگاه ها و تاثیر آن در سودآوری پالایشگاه ها اشاره می کنند و چشم انداز ارزش سهام این شرکت ها را مثبت قلمداد می کنند.

آن ها همچنین به رشد قیمت دلار و رابطه آن با رشد شاخص بورس اشاره می کنند و معتقدند خرید پالایشی یکم به صرفه است.

در مقابل مخالفان خرید پالایشی یکم اعلام می کنند که پالایشگاه ها در زمان جهش بی حساب و کتاب شاخص در سال گذشته و ماه های ابتدایی امسال حداکثر سود خود را به سهامداران شان داده اند و دیگر خبری از آن سود های جذاب پالایشی ها نیست. ضمن اینکه امید های سهامداران برای حمایت دولت از بازار سرمایه در هفته های گذشته نقش برآب شده است.

از آن سمت مخالفان خرید پالایشی یکم اعتقاد دارند که ارزش گذاری سهام این چهار پالایشگاه بر مبنای ارزش واقعی نبوده است. آن ها همچنین می گویند که با تمدید مهلت خرید پالایشی یکم و تغییرات ارزش سهام این پالایشگاه ها عملا 20 درصد تخفیف در نظر گرفته شده برای آن سوخت شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5242

به "خرید پالایشی یکم به صرفه است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "خرید پالایشی یکم به صرفه است؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید پالایشی یکم به صرفه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید