خبرنگاران 30 هزار هکتار از زمین های کشاورزی کرمانشاه علیه موش طعمه گذاری شد

به گزارش مجله سایه، کرمانشاه- خبرنگاران- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه گفت: سال جاری 30 تن طعمه مسموم علیه موش مغان در سطح 30 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان استفاده شده است.

خبرنگاران 30 هزار هکتار از زمین های کشاورزی کرمانشاه علیه موش طعمه گذاری شد

فرهاد شریفی روز آدینه در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه پیش بینی می گردد تا سرانجام امسال بیش از 20 هزار هکتار دیگر از اراضی کشاورزی استان طعمه گذاری گردد، گفت: سال گذشته 70 تن طعمه مسموم به صورت رایگان در اختیار کشاورزان استان نهاده شد و در سطح 70 هزار هکتار از اراضی علیه این جونده طعمه گذاری انجام شد.

شریفی با اشاره به اینکه قیمت هر کیلوگرم طعمه مسموم 23 هزار تومان است، اضافه نمود: دولت برای مبارزه با آفاتی مانند موش مغان و سن که جزء آفات عمومی هستند از کشاورزان حمایت می نماید و سموم را به صورت رایگان در اختیار آن ها قرار می دهد.

وی با بیان اینکه موش مغان به همه محصولات حمله می نماید، اما آسیب آن در مزارع کلزا، یونجه و گندم نمود بیشتری دارد، یادآوری شد: کار مبارزه با این جونده در مزارع یونجه، چغندر قند پاییزه، کلزا و گندم و جو که در معرض آفت موش مغان قرار دارند، از ابتدای پاییز در سطح استان شروع شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه مبارزه با این آفت را یک ضرورت دانست و اضافه نمود: با توجه به خسارت هایی که این موش مغان می تواند به محصولات کشاورزی وارد کند، مبارزه با آن برای افزایش بهره وری لازم است.

شریفی عنوان نمود: علاوه بر طعمه مسموم دولتی سایر سموم مورد احتیاج برای مقابله با موش در بازار به اندازه کافی وجود دارد و کمبودی در این زمینه احساس نمی گردد.

وی اظهار داشت: بهترین راه کنترل جوندگان مضر کشاورزی مبارزه تلفیقی یا همان استفاده همزمان روش های مبارزه شیمیایی و غیرشیمیایی است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه اضافه نمود: در این فصل برای مبارزه با جوندگان می توان از سایر روش های مبارزه غیرشیمیایی به همراه مبارزه شیمیایی استفاده کرد.

شریفی اضافه نمود: در اراضی در نظر گرفته شده برای کشت بهاره و آیش می توان از روش های غیرشیمیایی مانند شخم عمیق، کرتبندی و غرقاب استفاده کرد.

موش مُغان جونده کوچکی به رنگ قهوه ای، دم کوتاه و کاملاً پوشیده از مو است؛ این جونده بومی ایران، چین، سوریه، ترکیه، قزاقستان و اوکراین محسوب می گردد و بیشتر در زمین های سبز و چراگاه ها و کشتزارها زندگی می نماید.

در استان 2 میلیون نفری کرمانشاه حدود 125 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

این استان با بیش از 950 هزار هکتار زمین کشاورزی و فراوری سالانه چهار میلیون و 200 هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

کرمانشاه چهار میلیون و 650 واحد دامی و بیش از یک هزار و 333 واحد دامپروری صنعتی شامل 700 واحد مرغداری گوشتی صنعتی، 176 واحد گاوداری شیری، 181 واحد پرواربندی گوساله و 219 واحد پرواربندی بره فعال است.

در این استان همچنین 25 واحد مرغداری تخمگذار، 13 واحد پرورش بوقلمون صنعتی، 9 واحد مرغ مادر گوشتی، چهار واحد جوجه کشی، 2 واحد مرکز پرندگان زینتی، پنج واحد پرورش شترمرغ و سایر واحدهای بخش روستایی و عشایری وجود دارد.

در کرمانشاه سالانه بیش از 74هزار تن گوشت مرغ، 40 هزار تن گوشت قرمز و 350 هزار تن شیر فراوری می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 6606

به "خبرنگاران 30 هزار هکتار از زمین های کشاورزی کرمانشاه علیه موش طعمه گذاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 30 هزار هکتار از زمین های کشاورزی کرمانشاه علیه موش طعمه گذاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید