جیریا میزبان جشنواره فرش دستباف

به گزارش مجله سایه، دهیار روستای جیریا گفت: اولین جشنواره فرش جیریا از 12 تا 14 مهرماه، در این روستا برگزار می گردد.

جیریا میزبان جشنواره فرش دستباف

به گزارش خبرنگاران، ابوالفضل جیریایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برگزاری اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی برند جیریا در استان و ایران است، چراکه بافت فرش در این منطقه از استان مرکزی قدمتی دیرینه دارد.

وی گفت: 700 تا 800 دار قالی در جیریا وجود دارد و حدود 1500 نفر مشغول بافت فرش هستند و خوشبختانه بافت فرش در این منطقه همچنان رونق دارد و عموم تولیدات نیر صادر می گردد، البته به علت تحریم ها قدری صادرات تحت تاثیر قرار گرفته، اما بافت فرش در جیریا از رونق نیفتاده است.

جیریایی با اشاره به اینکه هنرمندان این روستا در ابعاد مختلف توان بافت فرش را دارند، اضافه کرد: در این جشنواره از کوچک ترین ابعاد فرش همانند ابعاد 50 در 60 سانتیمتر تا فرش های دو متر در سه متر نمایش داده می گردد.

وی طرح های فرش دستبافت جیریا را شامل طرح شاه عباسی، مستوفی، تک بوته، مینیاتور، لچک ترنج، فرهنگ و ... عنوان و اظهار کرد: در این جشنواره تمامی مراحل بافت فرش و حتی ساخت ابزار بافت فرش از صفر تا 100 دربه نمایش در می آید.

به گفته دهیار روستای جیریا بافت فرش های دو متری(ابعاد 208 در 130 سانتیمتر) بسته به نوع طرح از شش ماه تا یک سال زمان می برد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 6 مهر 1402 بروزرسانی: 6 مهر 1402 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 16281

به "جیریا میزبان جشنواره فرش دستباف" امتیاز دهید

112 کاربر به "جیریا میزبان جشنواره فرش دستباف" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیریا میزبان جشنواره فرش دستباف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید