تابلو موزیکال دشت مجنون به روایت بخشی از زیبایی های چغازنبیل می پردازد

به گزارش مجله سایه، ایسنا/ براساس اخبار بدست رسیده، تابلو موزیکال دشت مجنون به روایت بخشی از زیبایی های چغازنبیل می پردازد.

تابلو موزیکال دشت مجنون به روایت بخشی از زیبایی های چغازنبیل می پردازد
بیشتر بخوانیدزیگورات چغازنبیل شوش؛ نقطه ای مثبت در تاریخ ایران زمین

میدیا فرج نژاد دشت مجنون را براساس شعری از هوشنگ ابتهاج ساخته و آواز آن را رهام خورشیدوند خوانده و نوازندگی دف و بندیر هم برعهده علیرضا نصیری فرد بوده است.

ویدیوی این آهنگ در بنای زیگورات چغازنبیل ضبط شده است.

در ادامه یادداشت میدیا فرج نژاد درباره تابلو موزیکال دشت مجنون را می خوانید:

خوزستان دلیل آغاز تار و تاریخ بود، سرزمینی رازآلود. قدم که به خاکش گذاشتم، تمام کودکی ام زنده شد. دلم برای تک تک شهرها و جاده هایش تنگ شده بود. می گردد از تاریخ ایران نام برد و شوش کهن را فراموش کرد؟ اولین مکانی که در خوزستان آرزوی دیدار مجددش را داشتم زیگورات چغازنبیل بود و با مهربانی تمام دست اندرکاران و روی گشاده و آغوش بازشان این مهم رخ داد. اینجا کهن ترین ساختمان مذهبی ایران است!

بنایی که قدمتش به هزار و دویست پنجاه سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد! بنای عظیمی که در ستایش ایزد نگاهبان شوش ساخته شد. بنایی که اولین میراث ثبت شده ایران است در یونسکو!

از عظمتش هر چه بگوییم کم است. در طول ضبط، دلسوزی مدیران آنجا و کارکنان عاشقش توجه تمام گروه را جلب کرده بود. البته دغدغه هایی هم هست.. .

پاسداری از چنین بنای عظیمی نیاز به بودجه قابل توجهی دارد که در حقیقت این بودجه آنقدر که باید و شاید نیست و در چند سال گذشته متاسفانه کمکهای یونسکو نیز بخاطر تحریم های ایران قابل وصول نبوده است.

امیدوارم توجه بیشتری به این موضوع از سوی مدیران ارشد صورت پذیرد.

تابلوموزیکال دشت مجنون با شعری از جناب سایه، ترجمه احساسمان بود در کنار این زیبای باعظمت.

میکس و مسترینگ این آهنگ برعهده احمد میرمعصومی و کارگردانی و تدوین تابلو موزیکال دشت مجنون را مرتضی حاج محمدی عهده دار بوده است.

تابلو موزیکال در پروژه های مختلف تعاریف متفاوتی دارد. اما در پروژه تار و تاریخ براساس پدیده ای مانند یک بنا یا تاریخ یک منطقه در نقطه ای معین، موسیقی ساخته می گردد تا روایتگر آن بنا یا روایتگر بخش معینی از تاریخ به زبان موسیقی باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 11671

به "تابلو موزیکال دشت مجنون به روایت بخشی از زیبایی های چغازنبیل می پردازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابلو موزیکال دشت مجنون به روایت بخشی از زیبایی های چغازنبیل می پردازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید