برگزاری آیین گل مالی محرم ممنوع شد

به گزارش مجله سایه، محرم امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت حفظ سلامت مردم، برگزاری آیین سنتی گل مالی روزهای تاسوعا و عاشورا در استان لرستان ممنوع است.

برگزاری آیین گل مالی محرم ممنوع شد

به گزارش مجله سایه به نقل از ایرنا، سنت گل مالی به عنوان میراث معنوی مردم لرستان، اوج غم و اندوه این دیار را در روز تاسوعا وعاشورای حسینی به نمایش می گذارد، سنتی که از دیرباز مردم این خطه برای از دست دادن عزیزان خود به آن عمل می کرده اند.

هر ساله آیین های گل مالی و چمرانه همزمان با عاشورای حسینی در خرم آباد برگزار می شود و مردم این شهر اوج عزای خود در شهادت امام حسین (ع) را با اجرای این آیین ها به نمایش می گذارند.

علاوه بر بررسی پروتکل های ستاد ملی مدیریت کرونا در ماه محرم، مصوبات استانی نیز اجرا شده و به هیات های عزاداری و مذهبی ابلاغ خواهد شد.

بر این اساس محرم 99 پیاده روی و دسته روی هیات ها برگزار نمی شود و آیین عزاداری باید در مکان های ثابت، با مجوز سازمان تبلیغات اسلامی و رعایت پروتکل ها باشد.

همچنین استفاده از ماسک درهیات های عزاداری را الزامی روضه های خانگی متداول نیز ممنوع است و با توجه به شعارهر منزل یک حسینیه مردم در خانه های خود عزاداری کرده و از تجمع افرادی در یک منزل پرهیز شود.

استاندار لرستان در این باره گفت: هر فرد ناقل کروناهمانند بمب عمل کرده و می تواند تا 15 نفر را درگیر بیماری کووید 19 کند بنابراین همه باید ایام عزاداری محرم را با رعایت پروتکل های مصوب سپری کنند.

سیدموسی خادمی اضافه کرد: باهمکاری مردم استان فرایند ابتلا به ویروس کرونا نزولی شده که انتظار می رود این همکاری ها ادامه داشته باشد.

رعایت پروتکل های بهداشتی درهیات های عزاداری رصد می شود

فرماندار خرم آباد نیز گفت: رعایت شیوه نامه های بهداشتی ستاد ملی و استانی مدیریت کرونا در برگزاری مراسم عزداری ماه محرم توسط هیات های مذهبی رصد و با خاطیان برخورد می شود.

جعفر طولابی ادامه داد: برپایی آیین های عزاداری پیش رو باید با حفظ سلامت شهفرایندان و رعایت توصیه های بهداشتی بوده و منجر به شیوع ویروس کرونا نشود.

وی اضافه کرد: شیوه نامه های ابلاغی به همه اعضای شورای اداری ارسال شود و دستگاهایی همچون شهرداری، اصناف، سازمان تبلیغات اسلامی و تشکل های مذهبی باید فضاسازی کرده و جوعمومی و معابر شهر برای ماه محرم آماده را کنند.

فرماندار خرم آباد اضافه کرد: مسئولیت هماهنگی، برنامه ریزی و صدور مجوزهیات های عزاداری با سازمان تبلیغات اسلامی؛ نظارت بر نحوه رعایت شیوه نامه های بهداشتی با دانشگاه علوم پزشکی و توزیع اقلام ضدعفونی همچون الکل با سازمان صنعت؛ معدن و تجارت است.

60 هزار ماسک بین هیات های مذهبی لرستان توزیع شد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان هم در این باره یادآور شد: 60 هزار عدد ماسک برای توزیع بین هیات های مذهبی در اختیار سازمان تبلیغات اسلامی استان قرار گرفت.

محمدرضا صفی خانی اضافه کرد: این تعداد بر اساس اعلام نیازهیات و بر مبنای مصوبات ستاد مدیریت کرونا بوده و در صورت اعلام نیاز بیشترهیات ماسک مورد نیاز تامین خواهد شد.

وی اظهار کرد: قیمت هر عدد ماسک یک هزار و 50 تومان است، همچنین 20 تن محلول و مواد ضدعفونی کننده برای مصرف هیات با نازلترین قیمت از درب کارخانه تامین و تحویل شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5036

به "برگزاری آیین گل مالی محرم ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری آیین گل مالی محرم ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید