بالاخره ماسک بزنیم یا نه؟

به گزارش مجله سایه، موضوع دیگری که در تحقیقات دانشگاه ادینبرگ مطرح شده است، این است که گرچه ماسک های جراحی یا دست ساز از حرکت رو به جلو هوای بازدم جلوگیری می نمایند، اما باعث خروج هوا از طرفین یا برگشت به عقب نیز خواهند شد.

بالاخره ماسک بزنیم یا نه؟

دولت بریتانیا در روز 11 ماه می سندی 50 صفحه ای را منتشر کرد که نقشه راه برداشتن محدودیت ها را به تفصیل نشان می دهد.

با وجود آن که مقامات مختلف در طول ماه های گذشته استفاده از ماسک صورت را غیرلازم می دانستند، در این سند بالأخره دولت تأکید نموده است که مردم از ماسک استفاده بنمایند.

در این سند آمده است: از آنجا که بیشتر مردم قرار است به سر کار خود برگردند، پس برخورد بیشتری با افراد خارج از خانواده خود خواهند داشت. جا به جایی بیشتر بین مردم، دولت را به این نتیجه رسانده است که از مردم بخواهد در اماکن پوشیده که امکان فاصله گیری خیلی فراهم نیست و در مکان هایی که امکان برخورد عمومی بیشتر است (نظیر حمل و نقل عمومی یا فروشگاه ها) از ماسک صورت استفاده نمایند.

دولت اسکاتلند ابتدا در روز 28 آوریل توصیه کرد که در اماکن عمومی سربسته از ماسک استفاده گردد. نیکولا استاجیون استفاده از ماسک را در مکان هایی که امکان فاصله گیری مناسب ندارند، تا حدودی مفید دانست.

صادق خان، شهردار لندن، نیز روز 17 آوریل اظهار عقیده کرد که استفاده از ماسک باید در وسائط حمل و نقل عمومی پایتخت اجباری گردد. آیا ماسک صورت واقعا مانع ویروس می گردد یا صرفا وسیله ای است برای پیشگیری از کسانی که خودشان از مریضی خود خبر ندارند؟

ماسک به چه درد می خورد؟

سازمان بهداشت جهانی روز 8 آوریل خاطرنشان کرد که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد پوشیدن ماسک مانع از نفوذ ویروس کرونا به شخص سالم شده باشد.

مطالعات نشان می دهند که ماسک لزوما شما را از دریافت کووید19 حفاظت نمی نماید، اما مانع از شیوع بیشتر ویروس می گردد. نتایج این مطالعات مبتنی بر شواهدی بود که از هنگ کنگ به دست آمده بودند. گفته می گردد که کاهش شیوع ویروس در هنگ کنگ به خاطر استفاده گسترده از ماسک بوده است.

پروفسور دیوید هیمان از دانشکده بهداشت و دارو های گرمسیری لندن، که زمانی ریاست گروه مشاوران فنی و علمی سازمان بهداشت جهانی را بر عهده داشت، می گوید که پوشیدن ماسک فقط از دیگران حفاظت می نماید، نه از خودتان، مگر این که در مراکز درمانی مشغول به کار باشید. به همین دلیل است که دولت امروزه آن را توصیه می نماید.

استفاده از ماسک جراحی در اواخر قرن 18 ابتدا فقط در بیمارستان انجام می گرفت، تا آن که شیوع آنفلوانزای اسپانیایی در سال 1919 استفاده از آن را برای عموم مردم جا انداخت. این گونه ماسک اصولا برای محافظت پوشنده از ذرات معلق در هوا در مراکز درمانی نظیر بیمارستان یا اتاق عمل به کار می رود.

اما یک تحقیق دیگر توسط دانشگاه ادینبرگ نشان می دهد که پوشیدن ماسک جراحی یا روبند دست ساز می تواند به کاهش گسترش ویروس کرونا یاری کند.

این تحقیق نشان داده است که با پوشاندن دهان و بینی، مسافتی که هوای بازدم شما می تواند طی کند، تا 90 درصد کاهش می یابد. از آنجا که هوای بازدم می تواند حاوی ذرات ریز آب (از مایعات دهان و بینی) باشد که بعضی از آن ها ممکن است حامل ویروس باشند، پوشیدن روبند از هر نوعی می تواند در کاهش شیوع کووید19 مفید واقع گردد.

پوشیدن ماسک چه مشکلاتی دارد؟

دکتر جیک دانینگ، رئیس بخش عفونت های جدید و بیماری های بین انسان و حیوان در مرکز بهداشت عمومی انگلستان، در ماه فوریه به ایندیپندنت گفت که شواهد بسیار ناچیزی وجود دارد که استفاده ماسک در میان افراد عمومی جامعه را مفید بدانیم.

وی برای این ادعای خود چند دلیل آورد. به گفته او: ماسک صورت باید به طرز صحیح پوشیده گردد، به طور مرتب تعویض گردد، به طور دقیق برداشته و با رعایت مسایل ایمنی منهدم گردد. اگر هر یک از این موارد رعایت نگردد، ماسک هیچ یاریی به حفاظت از شما نخواهد کرد.

همچنین، بسیاری از مدل های کاغذی ماسک فاقد سازوکار مؤثر برای تصفیه ذرات معلق در هوا هستند. وقتی ماسک را به درستی روی صورت نگذارید، باکتری به آسانی وارد دهان و بینی خواهند شد. به گفته کارشناسان، ویروس کرونا به وسیله چشم نیز وارد بدن می گردد.

بسیاری افراد حتی اگر در ابتدا تمام قواعد را اجرا نمایند، در طولانی مدت بی دقت می شوند و کم کم خیلی از آن اصول را رعایت نمی نمایند.

بنابراین، ماسک فقط وقتی که محکم به صورت بچسبد می تواند خروج ذرات ریز موجود در هوای بازدم را کنترل کند.

تحقیقات بیشتر در مورد ماسک صورت

جیمی ویتورث، استاد بهداشت عمومی بین الملل در دانشکده بهداشت و دارو های گرمسیری لندن،اظهار کرد که مدارک زیادی در مورد مؤثر بودن ماسک وجود ندارد. ماسک بیشتر وقتی به درد می خورد که خودتان ویروسی باشید و بخواهید مانع از سرایت آن به دیگران شوید.

این گفته با یافته های سازمان بهداشت جهانی مطابقت دارد.

تحقیقاتی که پس از شیوع ویروس سارس در سال 2014 انجام گرفت، نیز همین نتایج غیرقطعی را در مورد فواید ماسک دربرداشت. در آن موقع استفاده از ماسک در میان آسیایی ها به طور گسترده ای رایج بود.

برای حفاظت از خود، دیگر چه می توان کرد؟

دولت و دکتر دانینگ همچنان بر رفتار خوب و حفظ بهداشت دست و صورت تأکید دارند و حالا استفاده از ماسک نیز به آن اضافه شده است.

توصیه سازمان بهداشت جهانی به مردم این است که دست های خود را به طور مرتب با آب و صابون گرم بشویند یا با دستمال الکلی پاک نمایند و هنگام عطسه یا سرفه، دهان و بینی خود را با دستمال یا آرنج خود بپوشانند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 4094

به "بالاخره ماسک بزنیم یا نه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالاخره ماسک بزنیم یا نه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید